Jak vyčistit vodou poškozenou akustickou kytaru? 7 snadných kroků

Zničili jste neúmyslně svůj drahocenný hudební nástroj a nyní přemýšlíte, jak vyčistit vodou poškozenou akustickou kytaru a vrátit jí její zašlou slávu?

Nemusíte se bát, protože jste na správné cestě. Sestavili jsme seznam užitečných tipů a pokynů, které vám pomohou překonat toto stresující období.

Shromážděte níže uvedené materiály:

  • Mikrovlákno nebo měkký hadřík
  • Jemná ocelová vlna
  • Vatový tampon
  • Štětec
  • Olej
  • Teplá voda

Pokyny

Krok č. 1. Kontrola před čištěním

Struny by měly být před hraním uvolněny. Uvolněte napětí uvolněním mokrých šroubů na strunách.

Nyní, když je situace pod kontrolou, je na čase začít přemýšlet o návratu na trať. Čelíme následujícím potížím:

Dřevěné akustické nástroje snesou malé množství vody bez poškození. Lepené spoje budou namáhány nebo porušeny, pokud je dřevo vystaveno velkému množství vody.

Krok č. 2. Vysušte

Čím dříve ze dřeva odstraníme tekutou vodu, tím dříve můžeme začít s procesem sušení. Zevnitř i zvenku jej otřete suchým ručníkem.

Připomenutí

Dřevěné akustické nástroje se mohou při přesušení poškodit. V důsledku smršťování se dřevo může odlepit od lepených spojů a prasknout.

Naše akustické nástroje utrpí nejmenší újmu, pokud se nechají několik týdnů vyschnout pod širým nebem. Nesahejte na fén.

Krok č. 3. Odpojte řetězce (volitelné)

Odstraňování strun je problém, který vyvolal diskuzi o tom, zda odstranit všechny struny najednou nebo je rozdělit na stejné části. Když jsou odstraněny všechny struny, někteří odborníci tvrdí, že to způsobí pokles napětí struny.

Podle mnohých to nezpůsobí žádnou škodu. Před opakováním procesu, pokud jde o napnutí struny, doporučujeme vyjmout polovinu strun a vyměnit je za nové.

Krok č. 4. Skutečné čištění

Namočte měkký hadřík z flanelu nebo mikrovlákna do teplé vody. Vypusťte z něj všechen vzduch, který můžete.

Při tomto kroku čištění je dobré místo hadříku použít staré tričko, protože je měkké a nepoškrábe kytaru. Při čištění je nejlepší postupovat od nejvyššího bodu k nejnižšímu.

Hadřík bude schopen odstranit veškeré nečistoty, které se díky tomu nashromáždily na jeho povrchu. Skvrny a lepkavé látky touto metodou neodstraníte.

Kytaru očistěte suchým hadříkem, než voda zaschne a zanechá stopy.

Krok č. 5. Použijte superjemnou ocelovou vlnu

Doporučujeme otřít prsty po hmatníku, abyste zjistili, zda po setření vody nezůstaly nějaké nečistoty. To jsou místa, kde je ocelová vlna nejprospěšnější.

Měla by být použita pouze superjemná ocelová vlna 0000. Dřevo kytary se poškrábe, pokud použijete příliš velkou sílu.

Kromě vlny můžete použít minerální olej nebo kondicionér na hmatník, abyste dřevo chránili při čištění. Udělejte z vlny malý pramen o velikosti špičky prstu.

Jemnými štětinami ocelové vlny jemně setřete všechny odolné skvrny. Tření nebo drhnutí kytary povede k opotřebení.

Po odstranění nečistot přestaňte čistit, abyste si nepoškodili dřevo na kytaře. K odstranění zbývajících vláken vlny lze použít měkký štětec.

Krok č. 6. Vatový tampon jako alternativa

Namočte kousek vatového tamponu do teplé vody. Chcete-li se dostat na místa, jako je sedlo a podél pražců, můžete jej použít k vyčištění zbývajících nečistot.

Po čištění vždy použijte suchý hadřík k odstranění zbývající vlhkosti. Nejlepší jsou utěrky z mikrovlákna, protože jsou savé a nepouští vlákna.

Popadněte štětec ještě jednou a odstraňte všechna vlákna, která za sebou zanechají.

Krok č. 7. Olej pro základní péči o dřevo

Při čištění kytary se odstraní některé přírodní oleje ze dřeva. Toto pouzdro může způsobit vysychání dřeva, jeho praskání a snadné poškození.

Některé z esenciálních olejů budou odstraněny, i když přístroj pouze otřete vlhkým hadříkem. Nechte kytaru úplně vyschnout, než nanesete na dřevo malé množství oleje, který ho vyživí.

Lněný olej je nejlepší volbou. Kromě toho lze použít minerální olej a mandlový olej.

Dřevo vaší kytary lze vyčistit a vyživit pouze několika kapkami oleje, pokud na něm nejsou žádné nánosy nečistot. Než budete moci struny znovu nasadit, trvá to několik hodin nebo dokonce dní, než olej pronikne do dřeva.

Pokud použijete příliš mnoho oleje, budete mít mastný hmatník. Použití příliš velkého množství oleje způsobí, že se nevsákne do dřeva.

Pomocí čistého, suchého hadříku setřete co nejvíce oleje. Možná budete muset tento postup několikrát zopakovat, než bude hmatník zcela bez oleje.

Vzhledem k tomu, že krk a hmatník kytary jsou vyrobeny z vláknitého dřeva, možná budete muset také pochopit, jak opravit vodou poškozenou sololitovou desku.

Jak je to s materiálem na kytaru?

Abyste předešli dalšímu poškození a dosáhli nejlepších výsledků, je důležité vědět, z jakých materiálů je vaše kytara vyrobena, než použijete jakékoli čisticí prostředky. Než se pustíte do čištění, je důležité vědět, z jakého dřeva je tělo kytary vyrobeno.

Zjistěte více o značce a modelu, pokud to není patrné z jejich vzhledu. Lepší pochopení vašich potřeb a preferencí vám může pomoci vybrat si lepší věci do domácnosti.

Závěr

Nyní je čas obnovit hratelnost, když víte, jak vyčistit vodou poškozenou akustickou kytaru pouze běžnými domácími předměty.

Kromě toho je lepší, když budete mít kytaru na místě, kde je teplota a vlhkost vždy stejná. Kytara je náchylná k prasknutí a poškození, pokud se některá z těchto dvou proměnných změní.

Před implementací některého z návrhů v tomto článku zvažte tento. Pokud nevíte, jak docompanies proplácí vodou poškozený nábytek, můžete si také najít čas na kontrolu záruky na zakoupenou kytaru.