Jak vyčistit vodou poškozené VHS: 3 efektivní kroky plus tipy

VHS může být příliš choulostivé na manipulaci, takže dodržování správného postupu, jak čistit vodou poškozené VHS, je klíčem k efektivnímu a efektivnímu čištění. Čištění vodou poškozeného VHS je skutečně zásadní pro zajištění toho, že vaše vzpomínky nebudou smyty.

Video Home System neboli VHS byl tehdy hlavním trendem v mediálním a zábavním průmyslu. VHS se však kvůli technologickým inovacím a zavádění různých mediálních zařízení na čas dostal do nemilosti.

Přestože jsou staré a nemoderní, VHS má hodnotu, která nikdy neklesá. To jsou vzpomínky, které se uchovávají v negativních filmech a nekvalitních filmech, které sdílejí nostalgický pocit.

Navzdory tomu, že nepatříte do hlavního proudu, existuje velká šance, že stále máte nějaké staré kazety VHS schované ve svém domě, pravděpodobně na půdě nebo ve sklepě. V takové situaci je váš VHS náchylný k poškození vodou v důsledku děravých střech a poškozených potrubí.

Seznamte se s VHS

Před vytvořením a rozšířeným používáním systému Video Home System (VHS) neměli lidé kapacitu na nahrávání nezpracovaných obrazů videa nebo na páskové televizní vysílání, které by mohli sledovat ve svém volném čase. Rozšířené používání této technologie bylo tedy významným krokem vpřed, který stanovil cestu pro budoucí inovace.

VHS byl vytvořen na počátku 70. let a vydán společností Japan Victor Company (JVC) a poprvé vydán v roce 1976. VHS byl v podstatě formát paměťových médií, který umožňoval distribuci médií a analogové nahrávání prostřednictvím magnetických videokazet.

Kromě toho to byl pro spotřebitele v té době velký krok vpřed, který přinesl možnost nahrávat a přehrávat video. To také umožnilo jednotlivcům nahrávat televizní pořady a později je sledovat.

Na nějakou dobu si mnoho lidí oblíbilo sbírání VHS kazet, aby mohli sledovat filmy, natáčet určitý bod svého života a nahrávat své hlasy na tyto staré kazety.

Tříkrokový průvodce čištěním VHS poškozených vodou

Mnoho lidí se o své VHS nestaralo a ignorovali jeho sentimentální hodnotu. S těmi VHS ponechanými ve sklepě a na půdě bylo primárním rizikem poškození vodou.

Vzhledem k tomu bude tento článek průvodcem čištěním vodou poškozených VHS.

Krok č. 1. Sbírejte vodou poškozené VHS

Čím déle voda ve VHS zůstane, tím větší poškození může způsobit její film. Proto je nejlepší čas na čištění vodou poškozené VHS právě tehdy, když k tomu dojde.

Většinu magnetických kazet nebylo možné snadno zničit krátkodobým vystavením vodě. Většinu pásků poškozených povodní tak lze opravit, pokud se ošetří rychle.

Krok č. 2. Čistěte vodou poškozené VHS pomocí destilované vody

Fyzická struktura magnetických pásek (VHS) může být poškozena vodou, takže jsou náchylnější k roztržení, roztažení a poškrábání. Voda samotná však starým VHS kazetám neuškodí, protože jsou odolnější vůči poškození než moderní.

Přesto ani odolný VHS nemůže odolat kontaminantům, jako je chlór, sůl a dokonce i odpadní vody, které voda může obsahovat. Podle odborníků na zdraví je důležité zavést dodatečná bezpečnostní opatření při nakládání s nečistotami z odpadních vod na vodou poškozené pásky.

Proto při čištění vodou poškozených VHS musíte nosit chirurgické rukavice nebo gumové rukavice, abyste zabránili poškrábání filmů. Proto je vhodné používat k čištění vodou poškozených pásek destilovanou vodu, aby se předešlo možným kontaminantům.

Krok č. 3. Sušení na vzduchu VHS

Nejlepší způsob, jak sušit vlhké kazety VHS, je sušení vzduchem. Postavte pásku VHS na okraj, aby voda stékala dolů, a poté ji nechte asi 2 dny, aby byla zcela suchá.

Pro proudění vzduchu ve vaší místnosti můžete použít otočné ventilátory. Nedoporučuje se však používat vzduchové dmychadla, protože uvolňuje teplo, které může deformovat plasty a filmy vašeho VHS.

Dále nedovolte, aby přímé sluneční světlo dopadalo na kazety VHS, protože to může také deformovat filmy.

Tipy, jak zajistit, aby vaše VHS bylo bezpečné a zdravé

Tip č. 1. VHS skladujte na stinném suchém místě

Pro správné skladování musíte zajistit, aby byly kazety VHS umístěny v uzavřené skříni, kde jsou suché a poskytují dobrý stín. Proto si musíte pamatovat, že klíčem k bezpečnému a spolehlivému VHS je správné uložení.

Tip č. 2. Mokré VHS okamžitě ošetřete, abyste zabránili růstu plísní

VHS kazety, které byly vystaveny vodě po dlouhou dobu, by umožnily růst plísní. Na vlhkých VHS kazetách se bude plíseň dále množit a může způsobit velké škody.

V případě, že plíseň začala pronikat našimi VHS páskami, je důležité znát tipy, jak plíseň snadno odstranit z poškození vodou.

Tip č. 3. VHS poškozené vodou rychle nelikvidujte

VHS poškozené vodou lze obnovit, pokud budete postupovat podle základních kroků čištění. Vyhněte se tedy okamžité likvidaci vašich kazet.

Další tipy najdete v tomto článku, kde se dozvíte, jak chránit elektroniku před poškozením vodou.

Závěr

Abychom to zabalili, VHS je příliš choulostivé na to, aby se s ním dalo manipulovat, takže správné provedení kroků vás dovede k účinnému a efektivnímu čištění. Vědět, jak čistit vodou poškozené VHS, je tedy nezbytné pro obnovení vašich vzpomínek na filmy.