Jak vyčistit venkovní koberec s plísní: 4 snadné kutilské kroky

Plísně a plísně se objevují uvnitř i venku. Nebylo by pro vás dobré vědět, jak čistit venkovní koberec od plísní, a přitom na to pamatovat?

Venkovní koberce jsou jak kolektivy, stylingové kousky, tak účelové předměty, na které je hrdý téměř každý majitel domu. Ať jste nový nebo zkušený v péči o majetek, budete souhlasit s tím, že výběr a údržba takových věcí, zvláště těch sentimentálních, vyžaduje hodně pozornosti.

Tyto venkovní koberce jsou vyráběny odlišně a proto vždy specificky kategorizovány od interiérových. Mezitím mohou mít také podkategorie v závislosti na povětrnostních systémech, které má vaše lokalita.

Protože jsou již vyrobeny pro venkovní použití, jsou tyto koberce většinou temperované, aby přežily i extrémní počasí, jako je sníh a bouře.

Kutilské kroky pro čištění plísní na venkovním koberci

Zatímco tyto venkovní koberce jsou běžně vyrobeny dostatečně pevné, aby přečkaly drsné situace, čas je může učinit zranitelnými vůči tomu, co přijde potom. Po určitém používání, a to i u nových, které bohužel nejsou správně potaženy, se mohou objevit plísně a plísně.

V takovém případě jsou následující kroky, podle kterých je můžete bezpečně odstranit sami:

Krok č. 1. Nejprve koberec vysajte

Za předpokladu, že jste si již vzali masku a pár rukavic na ochranu, můžete začít čistit plíseň z vašeho venkovního koberce tím, že jej položíte venku na tmelenou dlažbu. Pokud čistíte velký koberec, můžete se rozhodnout nosit kombinézu a boty, abyste se dostatečně chránili před plísní, která může mít určité zdravotní účinky.

Bez ohledu na to, zda je napadení plísní suché nebo mírně vlhké, měli byste začít tím, že obe strany koberce projdete vysavačem, který dokáže plíseň filtrovat a je vhodný, pokud je vlhký. To je důležité, aby se spóry nerozšířily na jiné části nebo se nepřenesly na váš chodník, když se později myjete.

Pokud pracujete na skalní dlažbě, zde je návod, jak odstranit plíseň z kamenů

Krok č. 2. Smíchejte roztok octa nebo bělidla

V závislosti na tom, z jakého materiálu je váš venkovní koberec vyroben, si můžete vybrat mezi bělidlem nebo octem pro snadno přístupné řešení na hubení plísní. Mezi tím, co si vyberete, záleží na tom, abyste to nejprve otestovali, zda to způsobí změnu barvy nebo poškození vlákna.

Většina venkovních koberců je vyrobena ze syntetických materiálů pro dlouhou životnost, takže by měl fungovat kterýkoli ze dvou zmíněných. Pro bělidlo připravte 10% roztok smícháním s vodou, zatímco pro bílý ocet byste jej měli připravit co nejkoncentrovanější.

V obou případech vyzkoušejte reakci koberce nakapáním roztoku na špičku koberce a pozorováním po dobu několika minut.

Krok č. 3. Naneste vámi zvolený roztok a omyjte

Po otestování roztoku přeneste část na rozprašovací láhev a poté zamlžte celý koberec na obou stranách. Nechte ji na koberečku nasáknout alespoň 15 minut, aby se plíseň účinně zlikvidovala.

Po uplynutí této doby venkovní koberec opláchněte tekoucí vodou, buď hadicí, nebo ručně pomocí kbelíků. Nenechávejte však stékat na rostliny nebo trávy, protože bělidlo by jim mohlo později způsobit problémy.

Poté zvedněte kbelík a smíchejte trochu saponátu nebo mýdla na koberce s dostatečným množstvím vody, abyste vytvořili roztok, který pokryje celý koberec. Umyjte koberec křoviny, abyste odstranili všechny nečistoty a zbytky z koberce.

Opět nenechte mýdlo vtéct do vašich rostlin a trávníku.

Krok č. 4. Opláchněte koberec a poté osušte

Když se domníváte, že veškerá špína a zbytky plísní byly z koberce odstraněny, je čas nechat koberec opláchnout. Opět jej můžete opláchnout tekoucí vodou z hadice nebo postříkat kbelíky, pokud žádné nemáte.

Opláchněte koberec, dokud nezmizí všechno mýdlo a voda, která z něj stéká, nebude výrazně čirá. Můžete jej spustit pomocí mokrého vakua, abyste odstranili většinu oplachové kapaliny.

Po vymáchání svůj venkovní koberec co nejvíce vysušte. Můžete ho pověsit na sluníčko, dokud se všechna voda nevypaří.

Koneckonců je to přebytečná voda uvízlá v koberci, která způsobuje plíseň. Zde je článek, ve kterém můžete zkontrolovat, jak zabránit plísním po úniku.

Měli byste elektricky prát venkovní koberce?

Pokud používáte správné vybavení, můžete u svých koberců používat elektrické praní. Silové nebo tlakové mytí je velmi užitečné nejen pro tlusté koberce nebo koberce, ale je výhodné i pro venkovní.

Tento typ mytí může pomoci snadno odstranit nečistoty, typické pro venkovní kusy. Ujistěte se, že jste jej nejprve vysáli, aby spory nelétaly všude na plíseň.

Jak zabránit plísni na venkovních kobercích

Existuje jen jeden trik, jak udržet plíseň mimo váš koberec, a to udržovat jej vždy v suchu a čistotě. Plíseň pochází ze spór přistávajících ve vlhkém nebo vlhkém materiálu s dostatkem jedlých látek.

Dokud budete tyto dva držet dál, váš koberec by neměl mít plíseň, protože většina z nich je vyrobena preventivně.

Závěr

Nyní, když jste se plně naučili, jak čistit venkovní koberec s plísní, musíte podniknout kroky k péči o něj. Udržovat je čisté a suché by mělo být pravidelnou záležitostí, aby déle vydržely.