Jak vyčistit plísně pomocí boraxu: Komplexní průvodce v 5 krocích

Pokud vás zajímá, jak vyčistit plíseň boraxem, pokračujte ve čtení, abyste se naučili nejjednodušší metodu, jak to udělat. Klíčem k tomu je po nanesení směsi neoplachovat.

Plíseň je druh houby složený z drobných organismů, které se mohou dařit v jakémkoli prostředí, dokonce rychleji, když jsou vhodné podmínky. Tuto houbu lze nalézt jak uvnitř, tak venku na jakémkoli vlhkém povrchu.

Kromě toho, že plísně mohou znepříjemnit váš domov, přináší také zdravotní rizika. Proto, když někde u vás doma nějaký objevíte, musíte ho okamžitě odstranit.

Existuje mnoho produktů, které k tomu můžete použít. Borax je čistě přírodní čistič, který dokáže hubit plísně stejně účinně jako Bleach.

Co je Borax?

Abychom vyvrátili mýty o tomto čisticím prostředku, borax není totéž co kyselina boritá. Někteří lidé o tom mohou uvažovat tímto způsobem, protože oba jsou vyrobeny ze stejné chemické sloučeniny.

Mnoho domácností používá borax jako čisticí prostředek již léta. Může vám pomoci odstranit skvrny, plísně a dokonce dokáže zbavit zápachu zapáchající popelnici.

Na rozdíl od jiných konvenčních čisticích prostředků, které používají potenciálně škodlivé chemikálie, je borax skvělým přírodním čisticím prostředkem, který je bezpečnější než jiné produkty. Kromě toho, že je výborným zabijákem plísní, můžete Borax použít také k několika účelům čištění.

Odstranění plísní pomocí boraxu

Krok č. 1. Používejte ochranné pomůcky

Než se plísně zbavíte, ujistěte se, že se dostatečně dobře chráníte. Musíte znát rizika používání Boraxu, protože jej budete později používat k odstranění plísní.

Bylo by lepší, kdybyste si vzali rukavice, pohodlné košile s dlouhým rukávem a masku na obličej. Borax může způsobit podráždění, když ho vdechnete nebo přijdete do kontaktu s pokožkou.

Doporučujeme také připravit pracovní místo na dobře větraném místě. Můžete to udělat ve své garáži, nebo pokud stěhování nepřipadá v úvahu, můžete otevřít okna a nechat místnost co nejotevřenější.

Krok č. 2. Zkontrolujte postiženou oblast

Dalším krokem je přistoupit k prohlídce postižené oblasti. Když zaznamenáte růst plísně, pečlivě sledujte její zdroj vody.

Jakmile se dostanete ke zdroji, najděte prosím způsob, jak jej zastavit, abyste v budoucnu zabránili růstu plísní. Poté oblast pečlivě očistěte od uvolněných nečistot.

Udělejte to lehkým kartáčováním oblasti nebo pomocí vysavače. Pokud bydlíte v bytové jednotce s dalšími lidmi, můžete se podívat na tento příspěvek, pokud vás zajímá, co způsobuje plísně v bytech.

Krok č. 3. Vytvořte směs borax

Vzhledem k tomu, že již máte svá bezpečnostní zařízení, jste nyní připraveni vytvořit směs boraxu. Vytvořte boraxovou barvu smícháním půl šálku boraxu a 2 litry vroucí vody.

Borax v prášku dejte do hrnce a za stálého míchání zalijte vařící vodou. Doporučujeme použít horkou vodu, protože zajistí úplné rozpuštění boraxu.

Můžete také použít směs vody a boraxu v poměru jeden šálek boraxu na 1 galon vody. Poté jej vložte do rozprašovače.

Krok č. 4. Aplikace

Než si dáte štětec, počkejte několik minut, než váš roztok barvy Borax vychladne. Když si myslíte, že je teplota roztoku snesitelná, jděte do oblasti zamořené plísní a připravte si nástroje.

Když už jsme u těch míst zamořených plísní, zkontrolovali jste už vzduchovody? Zde je užitečný průvodce, jak poznat příznaky růstu plísní ve vašich vzduchovodech.

Pomocí štětce opatrně naneste barvu Borax na postižené místo. Ujistěte se, že každý centimetr je pokryt roztokem.

Krok č. 5. Počkejte několik minut

Po nanesení barvy Borax počkejte několik minut, než se roztok usadí. Pamatujte, že roztok by měl při prvním nanesení vypadat jako zakalená bílá a po zaschnutí by se měl nakonec vyčeřit.

Poté povrch otřete hadříkem nebo houbou, abyste odstranili plíseň. Po použití je opatrně zlikvidujte.

Oplachování oblasti by bylo lepší se vyhnout. Řešení pomůže zabránit plísním v budoucnu.

Je použití boraxu bezpečné?

Probíhají debaty o tom, zda je použití Boraxu bezpečné. Jedno je však jisté — neměli byste se ho pokoušet spolknout!

Pokud se o to pokusíte, může to vést ke zdravotním stavům, jako je průjem, zvracení a nevolnost. Při velkém množství může Borax způsobit šok nebo problémy s ledvinami.

To, že je Borax přírodní čisticí prostředek, neznamená, že jeho použití je obecně bezpečné. Přestože byl borax klasifikován jako nekarcinogenní, stále může ovlivnit trávení, ledviny, šok a další.

Při používání Boraxu je důležité dbát opatrnosti, aby k něčemu z toho nedošlo.

Závěr

Když zjistíte, že plíseň roste, je důležité vědět, jak plíseň vyčistit boraxem, abyste zabránili poškození vašeho zdraví nebo domácnosti houbou. Nezapomeňte nosit ochranné pomůcky, jako jsou rukavice nebo obličejové masky, abyste se chránili.

Před čištěním formy byste také neměli zapomenout postižené místo nejprve připravit. Tímto způsobem zajistíte, že směs boraxu bude skutečně účinná a zabrání budoucímu růstu plísní.