Jak vyčistit plíseň z plátna v 7 snadných krocích

Pokud je ponecháte ve vlhkosti, může být prospěšné vědět, jak vyčistit plíseň z plátna. Plátěné stany jsou i nadále neporaženým průkopníkem tentage materiálů díky své odolnosti a pevnosti.

Chcete-li zachovat barvu plátna vašeho předmětu, odstranění plísně může být obtížné dokončit. Úplné odstranění plísně z plátna může vyžadovat několik pokusů, ale z větší části je to skutečně proveditelné.

Čas strávený venku ve stanu je důležitý, ať už kempujete, užíváte si nebo prostě kempujete doma na dvorku. Také tráví spoustu času uvnitř, když se nepoužívá, čímž stimuluje růst plísní. Pokud rychle zasáhnete, je možné poměrně snadno odstranit plíseň z plátna a dezinfikovat povrch plátěného stanu.

Jak vyčistím plíseň z mého plátna?

Pokud jde o odstraňování plísní z plátna, vyhněte se použití bělidla. I když můžete být při odstraňování skvrn efektivní, můžete nakonec způsobit změnu barvy látky.

Krok č. 1. Pomocí nástroje na vlákna vyčistěte z koberce co nejvíce plísní a jiných nečistot. Malé věci a štěrbiny můžete vyčistit pomocí extra čistého zubního kartáčku, pokud jej máte po ruce.

Krok č. 2. Větší kusy, jako jsou plátěné stany nebo markýzy, by se měly vysát, aby se odstranily plísně, které se mohly nashromáždit na vnější straně.

Krok #3. Smíchejte stejné objemy vody a lihu v mixovací nádobě. Ve většině lékáren a supermarketů můžete najít tento specifický druh alkoholu pro použití v situacích nouzové pomoci.

Krok č. 4. Pomohlo by, kdybyste část plátna navlhčili pomocí čisticího prostředku na bázi alkoholu a vody. Abyste se zbavili plísně, lehce ji setřete čistým hadříkem.

Krok č. 5. Po řádném opláchnutí studenou vodou nechte plátno přirozeně vyschnout.

Krok č. 6. Pokud je plíseň silná a přetrvává i po dokončení aplikací alkoholu, lze plátno čistit ručně malým množstvím pracího prostředku a vody.

Krok č. 7. Malé předměty, jako jsou plátěné tenisky, můžete vyprat v pračce, abyste zlikvidovali plíseň. Nechte uschnout.

Výhodou použití vody a lihu je, že jsou obě široce dostupné, snadno se používají a nijak neublíží vám ani vašemu plátnu.

Jak zabráním plísni na plátně?

Preventivní opatření jsou nejúčinnějšími způsoby, jak pečovat o vaše plátno a udržovat jej bez plísní a skvrn. Kromě toho jsou docela dostupné vzhledem k nákladům na výměnu plátna, které zahynulo. Zde je další průvodce, jak vyčistit stan s plísní.

Při každém skladování plátna se ujistěte, že je zcela suchý. Opatrně postavte stan nebo otevřete karavan po sbalení, pokud musíte odejít dříve, než plátno stihlo úplně vyschnout, než jej natrvalo odložíte.

Navíc, když se plátno nechá uschnout v teple a na slunci, nejen že napomůže procesu sušení, ale sluneční paprsky také pomohou odstranit případné plísně, které se mohly vytvořit. Čištění plátna štětcem nebo prachem pomůže odstranit prach, pyl a částice.

Jak mohu udržovat své plátno?

K ošetření plísní můžete neustále používat preventivní strategie, zvláště pokud víte, že své plátno časem vystavíte teplému a vlhkému prostředí. Zde je užitečný průvodce, jak dlouho zůstávají spory plísní ve vzduchu.

Plátno by mělo být znovu vodotěsné podle potřeby nebo jednou ročně. Hydroizolace ztratí svou účinnost v průběhu času, když je vystavena povětrnostním vlivům nebo je používána, často kvůli degradaci způsobené opotřebením. Když je vaše plátno suché, opláchněte ho hadicí, abyste zjistili, zda si zachovalo vodotěsnost.

Proč bych nikdy neměl na plátno používat ocet nebo bělidlo?

Použití octa k odstranění plísní se zdá být logickou, bezchemickou a bezpečnou volbou. Způsobí to však poškození a oslabení vašeho plátna i sítě proti hmyzu. Z hlediska chemického působení na biologickou tkáň je ocet žíravý, který může popálit nebo nahlodat organickou tkáň.

Je pro hubení plísní lepší ocet nebo bělidlo?

Plíseň lze zabíjet účinněji octem než bělidlem. Kromě výjimečných případů Agentura pro ochranu životního prostředí nedoporučuje používat bělidlo k hubení nebo odstraňování plísní. I po aplikaci bělidla zůstane ve většině případů zbytkové množství spor plísní.

V každém případě si přejete provést tento krok. Můžete začít tím, že naplníte lahvičku s rozprašovačem do poloviny naplněným bílým destilovaným octem a naplníte jím formu. Než se pokusíte plíseň odstranit, nechte ji sedět alespoň hodinu.

Pomocí kartáče nebo čisticího hadříku vydrhněte povrch. Poté důkladně opláchněte před postříkáním octem a nechte uschnout.

Závěr

Pokud budete postupovat podle kroků, jak vyčistit plíseň z plátna, měli byste se chránit tím, že budete nosit ochranné rukavice a masku. Vždy je lepší být v bezpečí, než litovat!