Jak vyčistit plíseň z mramorové sprchy: 6 jednoduchých DIY kroků

Plísně a plísně kvetou ve vlhkých, tmavých oblastech, včetně mramorových sprch. To nás přivádí k otázce: jak vyčistit plíseň z mramorové sprchy?

Mramorové sprchy vyžadují pravidelné jemné čištění, na rozdíl od dlaždic a spár, které snesou drhnutí těžšími čisticími prostředky. Většina komerčních koupelnových čisticích prostředků je na mramor příliš silná a mohou jej rozleptat nebo jinak poškodit.

Plíseň můžeme odstranit zředěným roztokem bělidla nebo peroxidu, ale nejlepší je se plísním úplně vyhnout. Zde je několik doporučení v článku o tom, jak se zbavit zápachu plísní v koupelně, které jistě pomohou v tomto procesu.

Jsou mramorové sprchy obtížné udržovat čisté?

Na druhou stranu má mramor příšernou pověst, protože je náročný na údržbu. Pojďme si však projít, co není bezpečné používat na mramorové a kamenné dlaždice.

Je důležité vědět, čeho se při čištění mramorových dlaždic vyvarovat. Zde je několik kroků při čištění mramorových sprch:

Krok č. 1. Smíchejte půl šálku chlorového bělidla nebo peroxidu vodíku s 1 galonem teplé vody v kbelíku.

Krok č. 2. Nezapomeňte si nasadit gumové rukavice a pomocí houbičky nebo hadru nanést čisticí roztok na mramorovou sprchu.

Krok č. 3. Po důkladném nasycení všech plesnivých míst nechte směs uležet alespoň deset minut.

Krok č. 4. Mramorovou sprchu otřete houbou nebo ručníkem a za pochodu ji opláchněte v kbelíku.

Krok č. 5. Pomocí kohoutku důkladně opláchněte mramorovou sprchu. Sprchu můžete opláchnout i tak, že kbelík naplníte čistou vodou a přelijete.

Krok č. 6. Pomocí hadříku kámen osušte.

Čisticí řešení a štítky

Měli byste se vyhnout většině oblíbených čisticích prostředků zakoupených v obchodě. Obvykle mají v sobě silné chemikálie, které mohou naleptat, odbarvit nebo zmatnit váš mramorový nebo kamenný obklad.

Pečlivě zkontrolujte štítky, abyste se ujistili, že čisticí prostředky jsou bezpečné pro přírodní kameny, jako je mramor. Ujistěte se, že štítek na mramoru nebo kameni, který používáte, uvádí, že je bezpečný.

Nepoužívejte jej, pokud štítek neuvádí kámen nebo mramor. Pouze to zničí materiál.

Čisticí prostředky s vysokým pH (kyselé) mohou naleptat mramor a kámen, zmatnit lesk a případně kámen odrazit. Přestože je ocet standardním domácím čisticím prostředkem, na mramor a jiné přírodní kameny je příliš kyselý.

Bylo by to nejlepší a také doporučujeme, abyste na mramor nepoužívali ocet.

Při čištění mramorových sprchových dveří většina lidí používá ocet. Dejte si však záležet na tom, abyste ocet drželi dál od dlaždice.

Bezpečné čištění plísní na mramorových površích

Pokud 50% roztok čisticího prostředku nedokáže odstranit skvrny od plísní z mramoru, budete muset připravit roztok bělidla a vody v poměru 1:1, poté směs nastříkat nebo nalít na povrch kamene a vydrhnout bez poškrábání. štětinový kartáč nebo nylonový kartáč.

Před opláchnutím vodou nechte bělidlo a vodní roztok alespoň 15-20 minut odpočívat na mramorovém povrchu. Po odstranění plísně vyčistěte celý sprchový kout čisticím prostředkem na přírodní kámen a poté jej uzavřete tmelem na mramor a žulu.

Můžete se podívat a přečíst si tento článek, abyste věděli, proč moje koupelna voní jako plíseň.

Nebezpečí plísní a plísní

Může se stát kluzkým, když se na mramorových dlaždicích lemujících podlahu sprchového koutu vytvoří nadměrné množství plísní. Další problémy vyplývají z hub a mykotoxinů nalezených v koloniích plísní a plísní, což vede k infekcím a neurotoxickým reakcím.

Plíseň může zničit spárování mezi kamennými dlaždicemi, pokud vyroste z ruky. Pokud k tomu dojde, budete muset dlaždice znovu spárovat a poté spáru utěsnit.

Ujistěte se, že je váš mramor suchý

Plíseň je jednou z obtíží, které je třeba si uvědomit, pokud jde o mramorové sprchy. Tvrdé minerály jako vápník a hořčík, které vytvářejí jev známý jako tvrdá voda, způsobují skvrny od vody na mramorových površích.

Nadměrná vlhkost na mramoru způsobuje kolonie plísní a plísní, které můžete ošetřit pomocí stěrky, houbiček a savých ručníků. Pokud je to jen trochu možné, měli by k tomuto vysoušení pravidelně přispívat všichni členové vašeho domova, ideálně po každém sprchování.

Mějte svůj mramor pod obalem

Nátěr aplikovaný při instalaci mramoru do sprchového koutu nevydrží věčně, i když výběr kvalitního těsnění vám může pomoci udržet svěží a pevné těsnění. Plíseň, která se vyskytuje na řádně utěsněném mramoru, lze snadno odstranit pomocí čističe sprch na mramor a žulu.

Pokud však těsnění zeslábne, drobné spory, které se množí do kolonií, mohou být schopny proniknout porézním povrchem, což si vyžádá náročnější postup čištění a odstranění.

Závěr

Plíseň může zničit spárování mezi kamennými dlaždicemi, pokud vyroste z ruky. Pokud k tomu dojde, budete muset dlaždice znovu spárovat a poté spáru utěsnit.

Vzhledem k výše uvedeným krokům nyní víte hodně o tom, jak vyčistit plíseň z mramorové sprchy.