Jak vyčistit plíseň na proutěném nábytku: 5 užitečných kroků

Jeden profi tip, jak vyčistit plíseň z proutěného nábytku, je udělat to venku za suchého slunečného dne. Slunce pomůže hubit plíseň rychleji a zabrání jim v dalším růstu.

Proutěný nábytek je nejlepší volbou pro vnitřní i venkovní design. Kromě toho, že působí velmi útulně, je tento typ nábytku známý také svou robustností a pohodlností.

Dodávají se s různými vzory tkaní, barvami a styly, které vyhovují jakémukoli estetickému schématu, které byste mohli chtít pro svůj domov. Vzhledem k tomu, že mnoho proutěného nábytku je vyrobeno z přírodních produktů, jako jsou rostlinná vlákna a rákos, jsou také ohroženy růstem plísní a plísní.

Podívejte se na tyto kroky, jak odstranit plíseň z vašeho proutěného nábytku, a tipy, jak je rozpoznat.

Jak vypadá plíseň?

Než se pustíme do tutoriálu, měli byste nejprve vědět, s čím máte co do činění. Plíseň je druh houby, který může růst v jakémkoli vlhkém prostředí.

Zdá se, že mnoho lidí zaměňuje plíseň za růst plísní. I když se oběma daří na mokrém povrchu, hlavním rozdílem je jejich barva.

Chcete-li se o tomto tématu dozvědět více, podívejte se na tento průvodce, jaká barva je plíseň.

Kromě jejich barvy je plíseň také více práškovitá ve struktuře než rozmazaný vzhled plísní. Vždy vypadá plochý a nemá tak silný zápach jako většina plísní.

Pokud na svém proutěném nábytku zahlédnete plíseň, nemějte obavy, protože tento druh houby roste pouze na povrchu. Proto se bude mnohem snadněji čistit a nebude mít tak velké škody, jaké by obvykle způsobovaly plísně.

Kroky při odstraňování plísní z vašeho nábytku

Krok č. 1. Odstraňte prach a nečistoty

Před čímkoli jiným prosím vytáhněte prachovku nebo hadřík z mikrovlákna, abyste vyčistili proutěný nábytek od všech nečistot a prachu. K dosažení nečistot mezi štěrbinami můžete použít měkký štětec nebo malý zubní kartáček.

Pro efektivnější práci můžete použít vysavač. Vzhledem k tomu, že budete čistit nábytek od plísní, můžete také uklidit všechno, když už jste u toho.

Provedením generálního čištění vašeho nábytku bude pozdější odstranění plísní rychlejší a lépe zvládnutelné.

Krok č. 2. Umístěte svůj proutěný nábytek pod slunce

Pokud je jasné a suché počasí, doporučujeme přesunout pracoviště a postižený nábytek ven. To umožní světlu proniknout do buněk plísní a zabránit jejich reprodukci.

Vzhledem k tomu, že plísně a plísně milují růst v teplých a vlhkých oblastech, vystavení chladnému čerstvému ​​vzduchu pomůže zvednout vlhkost a zastavit další růst. Slunce a čerstvý vzduch mohou také pomoci odstranit všechny zatuchlé pachy uvízlé ve vašem proutěném nábytku.

Pokud máte doma kus nábytku napadeného plísní, je možné, že i váš dům tak voní. Zde je příspěvek, který vám může pomoci odpovědět na vaši otázku „proč můj dům páchne jako plíseň“.

Krok č. 3. Vytvořte čisticí roztok

Dalším krokem je rozhodnout se, který čisticí roztok byste chtěli použít pro svůj proutěný nábytek. Můžete použít čpavek, bělidlo nebo bílý ocet.

Pro bílý ocet připravte roztok 75 % vody a 25 % octa. Nicméně pro čpavek a bělidlo zkuste mít roztok 50/50.

Vyhněte se míchání amoniaku a bělidla, protože mohou produkovat toxické plyny, jako je chloramin. Při vdechování budou tyto toxické plyny představovat nebezpečí pro vaše zdraví a vést k vážným zdravotním komplikacím.

Jakmile se rozhodnete pro svůj roztok, opatrně jej vložte do rozprašovače.

Krok č. 4. Naneste a vydrhněte svůj roztok

Nyní, když máte čisticí roztok připravený, opatrně jej nastříkejte na postižené místo vašeho proutěného nábytku. Při manipulaci s chemikáliemi se chraňte nošením brýlí, masek a rukavic.

Poté použijte kartáč k jemnému vydrhnutí plísně z vašeho nábytku. Může to fungovat lépe, když kartáček občas ponoříte do čisticího roztoku.

Můžete použít vatový tampon, abyste dosáhli na tato místa v těžko dostupných místech, zejména tam, kde se vzory tkaní setkávají se dřevem.

Krok 5. Opláchněte a osušte nábytek

Nábytek zatím neoplachujte. Umístěte jej na suché místo s dostatkem slunečního záření (ne příliš mnoho!) a nechte svůj roztok zatuhnout.

To umožní vaší čistící směsi dělat svou práci a přímo proniknout do plísně a zabít ji. Po 30 minutách až hodině nábytek důkladně opláchněte čistou vodou, abyste odstranili veškeré stopy čisticího roztoku.

Poté nábytek vysušte na vzduchu. K osušení můžete použít ručník nebo kuchyňský papír a ujistěte se, že absorbujete co nejvíce vlhkosti.

Závěr

Když se učíte, jak čistit plíseň z proutěného nábytku, musíte mít na paměti, že jej před dalším použitím nechte úplně vyschnout. Tím se můžete vyhnout deformaci nebo natažení proutí.

Pokud nemůžete z jakéhokoli důvodu uklidit nábytek venku, zkuste jít někam, kde je hodně místa a oken. Budete potřebovat správnou cirkulaci, zejména proto, že budete manipulovat s chemikáliemi.