Jak vyčistit odkapávací pánev na sporáku? 3 úžasné metody pro vás!

Jak čistit odkapávací misku sporáku? Odkapávač je jedním z nejnáročnějších prvků sporáku na čištění a údržbu. Jsou skvělé na zachycení rozlitých tekutin z hrnců, ale jakmile se zbytky připečou na povrchu, je těžké je vyčistit nebo seškrábnout.

Použili jsme pouze několik domácích čisticích prostředků, abychom vyhodnotili tři techniky čištění odkapávacích nádob, od těch s malým novým únikem až po ty, které se nezdají být obnovitelné. Budete znát následující domácí postupy a budete vědět, jak postupovat při čištění odkapávacích nádob na sporáku. Před vším ostatním si ale připravme, co potřebujete. Měli byste tedy mít následující nástroje a materiály:

 • Kbelík nebo dřez
 • Podložka na drhnutí (plast)
 • Houba
 • Tkanina (mikrovlákno)
 • Volitelné rukavice (gumové)
 • Odmašťovací prostředek na nádobí
 • Ocet (bílý a destilovaný)
 • Jedlá soda
 • Čpavek v domácnosti
 • Houba vyrobená z melaminu
 • Plastové sáčky, které jsou znovu uzavíratelné (1 galon)

Už máte tyto věci? Pak jste připraveni! Pojďme se tedy ponořit dále.

Postup čištění odkapávací pánve

Jak vyčistit odkapávací misku sporáku? Varování: Před odstraňováním jakýchkoli kusů při čištění odkapávací pánve nebo součástí varné desky nechte hořáky úplně vychladnout. Věnujte velkou pozornost tomu, jak díly do sebe dobře zapadají, abyste je mohli vyměnit ve správném pořadí. Zde jsou DIY metody čištění odkapávací pánve:

Metoda mytí nádobí

U nových splatterů tento přístup funguje pěkně.

Krok č. 1. Odstraňte odkapávací misky a další části.

Pokud dojde k rozlití, vyjměte odkapávací misku a všechny samostatné ozdobné kroužky.

Krok č. 2. Vymyslete metodu čištění

Naplňte polovinu dřezu horkou vodou a přidejte několik kapek správného prostředku na mytí nádobí s vlastnostmi odstraňujícími mastnotu.

Krok č. 3. Důkladně namočte, otřete, opláchněte a osušte

Do mýdlové vody ponořte odkapávací misky a další odnímatelné součásti. Počkejte prosím alespoň 10 minut, než nasáknou. Pomocí houby nebo hadříku očistěte povrch. Pokud jsou odolné skvrny, setřete je melaminovou houbou (Mr. Clean Eraser). Nakonec odkapávací misku opláchněte v horké vodě a poté ji osušte utěrkou z mikrovlákna.

Krok #4. Znovu sestavte odkapávací misky

Znovu sestavte odkapávací misky pod hořáky a bezpečně je upevněte.

Metoda octa a jedlé sody

Asi chcete vědět, jak vyčistit připálený hrnec nebo pánev s pečením. Pokud mýdlová voda neprořízne nahromaděné jídlo, vyzkoušejte tento postup.

Krok č. 1. Oddělte odkapávací misky a další díly

Po vychladnutí varné desky vyjměte odkapávací misky. Chcete-li odstranit všechny uvolněné připálené kousky, protřepejte je nad odpadkem. Zkontrolujte, zda se v tomto okamžiku na varnou desku nerozlilo nějaké jídlo. S největší pravděpodobností ho budete muset také vyčistit.

Krok č. 2. Namočte do lázně s horkou a mýdlovou vodou

Do dřezu nebo kbelíku nalijte tolik horké vody a několik kapek prostředku na mytí nádobí, aby byly nádoby na odkapávání důkladně pokryty. Nechte je 15 minut nasáknout.

Krok č. 3. Ponořte do octa

Po namočení do octa vypusťte nebo vypusťte horkou mýdlovou vodu. Nechte 30 minut, aby se odkapávací misky nasákly dostatečným množstvím destilovaného bílého octa, aby byly důkladně pokryty.

Krok #4. Pomocí jedlé sody vydrhněte oblast

Do roztoku přidejte velké množství jedlé sody. Jak se jedlá soda spojí s kyselinou v octu, dojde k šumění. Nechte alespoň 15 minut, aby kombinace fungovala. Pánve vydrhněte plastovou drhnou, na místa s obtížně odstranitelnými skvrnami přidejte více jedlé sody.

Krok č. 5. Vyměňte po opláchnutí, vysušení a výměně

Odkapávací misky po opláchnutí horkou vodou osušte utěrkou z mikrovlákna. Na varné desce vyměňte všechny součásti.

Metoda domácího amoniaku

Amoniak pro domácnost je účinný čisticí prostředek, který byste měli vždy používat v dobře větraných prostorách. Tento přístup trvá nejdéle, ale je nejúčinnější na zaolejovaných odkapávacích pánvích s vysoce připáleným jídlem. Pokud máte citlivou pokožku, doporučujeme vám nosit gumové rukavice.

Krok č. 1. Zlikvidujte odkapávací misky

Jakmile důkladně vychladne, vložte každou odkapávací misku do vlastního 1 galonového znovu uzavíratelného plastového sáčku.

Krok č. 2. Aplikujte čpavek

Naplňte každý sáček jednou čtvrtinou šálku domácího čpavku. Protože je čistič tak silný, odkapávací misky nemusí být zcela zakryty. Výpary pak rychle proniknou mastnotou a špínou.

Krok č. 3. Trpělivě vyčkejte, než se čpavek zprovozní

Po utěsnění sáčků nechte čpavek působit alespoň 12 hodin. Když je čas je otevřít, pamatujte na to, že otevřete sáčky směrem od obličeje. Bude spousta výparů. Po vyjmutí odkapávacích nádob opatrně zlikvidujte čpavek a plastové sáčky.

Krok #4. Ponořte odkapávací misky do horké mýdlové vody

Naplňte dřez do poloviny horkou vodou a několika kapkami saponátu. K čištění odkapávací misky použijte houbu, poté plastovou škrabku nebo melaminovou houbu k odstranění odolných skvrn.

Krok č. 5. Vyměňte po opláchnutí, vysušení a výměně

Každou odkapávací misku důkladně opláchněte v horké vodě a osušte utěrkou z mikrovlákna. Vraťte pánev na varnou desku. Zde je další článek související s čištěním, kde si můžete přečíst, jak vyčistit černou smaltovanou varnou desku.

Závěr

Tak to jsou DIY metody a kroky, jak vyčistit odkapávací misku sporáku! Nezapomeňte také otřít odkapávací misky po každém použití hořáku varné desky. Pokud se rozlití vyřeší rychle, můžete poté snadno vyčistit odkapávací misky. Pokud vaříte jídla denně, jednou týdně nebo podle potřeby, když se objeví skvrny, důkladně vyčistěte odkapávací misky. Nahromadění částeček jídla a mastnoty na odkapávacích nádobách může způsobit kouř a dokonce požár. Zde je něco skvělého k přečtení o vařičích: podívejte se, jak vyčistit desku indukčního vařiče, a https://krostrade.com/blog/how-to-clean-gas-stove-burners-jets/ ‎.