Jak vyčistit markýzu s plísní v 6 snadných krocích

Markýzy poskytují každému domovu extra ochranu a pohodlí před slunečním zářením. Proto je nezbytné znát způsoby, jak čistit markýzu s plísní a jinými odolnými skvrnami.

Sluneční clony vyrobené z relativně odolných materiálů, jako jsou vinylová a akrylová vlákna, mohou poskytovat ochranu až roky (při správné péči a údržbě).

Nemá však žádný volný průchod k destruktivním prvkům mimo domov, jako je plíseň Penicillium. Chcete-li se dozvědět více, zde je informativní článek, který si můžete přečíst o tom, kde roste plíseň penicillium.

Je tedy také důležité určit, jaké metody můžete udělat, abyste zabránili plísním a plísním, aby poškodily vzhled a účel vaší markýzy. V tomto článku se vypořádáme s plísněmi žijícími na potahech markýz a zabráníme jim, aby dále ničily baldachýn vašeho domova.

Průvodce v 6 krocích k čištění lisované markýzy

Plísně žijí opravdu všude a váš domov nebo kryt na markýzu není výjimkou. Naštěstí existují snadné a bezplatné způsoby čištění lisované markýzy.

Krok č. 1. Poznejte svůj materiál

Před ošetřením markýzy byste měli nejprve vědět, z jakého materiálu se vaše sluneční clona skládá. Dva běžné druhy domácího baldachýnu jsou kryty vyrobené z vinylového polymeru a kryty vyrobené z akrylových vláken.

Vinylové markýzy mají neporézní povrchy a jsou přirozeně odolné proti plísním. Se strukturou vinylové markýzy lze snadno vyčistit veškeré nečistoty, jako jsou plísně a plísně.

Zatímco markýzy vyrobené z akrylových vláken jsou tkané látky, což jim dává přirozené porézní vlastnosti. Kvůli potenciálním úkrytům plísní budete muset vynaložit více úsilí na čištění akrylové markýzy.

Krok č. 2. Použijte své čističe

Pokud máte akrylovou markýzu, musíte provést hloubkové čištění. K namáčení místa na poměrně dlouhou dobu můžete použít bělící směs.

Jiné robustnější hloubkové čističe však mohou dělat lepší práci při odstraňování plísní, které pronikly do pórů vaší akrylové markýzy.

Na druhou stranu, při čištění vinylových markýz je bělidlo smíchané s naředěnou vodou dost dobré na to, aby smylo skvrny od plísní. Před drhnutím formované oblasti nechte směs 10 až 15 minut uležet.

Pamatujte, že při použití bělidla musíte postupovat opatrně, protože obsahuje velmi agresivní chemikálie, které mohou poškodit a opotřebovat barvu a kvalitu látky vaší markýzy.

V případě, že nemáte k dispozici čisticí prostředek na bělení, můžete se uchýlit k použití Borax. Zde je užitečný průvodce, jak vyčistit plísně pomocí Boraxu.

Krok č. 3. Vydrhněte plísně a plísně

Poté, co čističi dáte nějaký čas, aby se usadil a pronikl do látky markýzy, je nyní čas ji vydrhnout. Pomocí kartáče se silnými štětinami odstraňte veškeré bělidlo z míst potřísněných plísní.

U vinylových markýz budete mít méně času na čištění. Při čištění akrylové markýzy tkanými vlákny možná budete muset více drhnout, abyste odstranili kořeny v norách látky.

Kartáčování akrylové markýzy může být volitelným krokem, pokud jste použili robustní antimikrobiální čistič.

Krok č. 4. Opláchněte oblast, abyste odstranili zbytky

V tomto kroku poté, co se ujistěte, že jste drhnutím odstranili všechny nečistoty, omyjte markýzu čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbývající bělidlo.

Krok č. 5. Vzduchový suchý kryt markýzy

Po umytí nechte markýzu vždy přirozeně vyschnout. Pokud jste jej vyčistili v rámu, vysušte jej tak, jak je.

Pokud je vyjmuta ve skořápce, zavěste ji, aby uschla.

Krok #6. Znovu ošetřete markýzu a vraťte se do rámu

Volitelným krokem může být opětovné ošetření nebo opětovná aplikace látkového krytu na vaši markýzu. Pokud však máte akrylový, je nejlepší po vyčištění znovu nanést vrstvu voděodolného nátěru.

Poté zajistěte vysušení povlaku. Po dokončení všech kroků čištění a sušení můžete nyní markýzu vrátit na rám.

Mohu odstranit plíseň z markýzy bez použití bělidla?

Ano, čištění pomocí jiných dezinfekčních prostředků může být vaší volbou při odstraňování plísní z vaší markýzy.

Pokud chcete silný chemický čistič, můžete si koupit komerční antimikrobiální mýdlo online nebo v obchodech pro domácnost. Může být špičkovým dezinfekčním prostředkem proti plísním a plísním.

Pokud však chcete zcela přírodní lék, můžete k odstranění plísní použít ocet a jedlou sodu. Za tímto účelem ponořte postiženou část do octa a poté nečistoty vydrhněte jedlou sodou.

Jak předejít plísním na mé markýze

Klíčem k udržení plísní na uzdě je pravidelné čištění markýzy tím, že ji alespoň jednou za měsíc opláchnete. Markýzu můžete také čistit každý rok podle kroků pro odstranění plísní, ale s použitím jemného čisticího prostředku.

Po dokončení měsíčního a ročního procesu čištění markýzu zcela vysušte na vzduchu. Pokud jej nebudete delší dobu používat, uložte jej na dobře větraném místě.

Závěr

Je dobré, že kroky, jak vyčistit markýzu s plísní, od vás nebudou vyžadovat velké částky. Kromě toho, že se snadno dají sledovat, vám pomohou zachovat kvalitu vaší stříšky, a tím zachovat primární účel a výhody sluneční clony.