Jak ušít saténovou vazbu deky v pouhých 4 krocích

Ti, kteří nevědí, jak ušít saténovou přikrývku, budou potěšeni těmito čtyřmi snadnými kroky. Abychom byli spravedliví, ušití saténové vazby na deku je pro začátek poměrně snadné. Pamatujete si na náš návod, jak šít vazbu na deku?

Saténová vazba je předem vyrobena, takže ji pouze umístíte a přišijete na místo. Existují však i další techniky, jako jsou zkosené rohy, které se musíte naučit. Ale dost tohoto úvodu, připravte si deku a saténovou vazbu a můžeme začít!

Jak ušít vázání saténové přikrývky na fleecovou přikrývku

1. Okraj přikrývky spojte vázacím proužkem

Vzhledem k tomu, že saténová přikrývka je předem vyrobena, stačí ji umístit na přikrývku. Dvě balení vázání by měla stačit na jeden a půl yardu rouna. Kromě toho nezapomeňte před přišitím saténové vazby zastřihnout okraje přikrývky.

Umístěte konec vázání podél jednoho okraje přikrývky. Na proužku si všimnete kratšího okraje, takže se ujistěte, že bude pod přikrývkou. Jakmile získáte dobrou polohu, vložte přikrývku mezi pruh a přišpendlete ji na místo.

2. Vazbu přišijte na místě klikatým stehem

Vazbu můžete šít ručně nebo šicím strojem, podle toho, která metoda vám vyhovuje. Ideální by byl klikatý steh, ale ujistěte se, že šijete i dlouhý okraj proužku pod ním. Mohlo by být efektivnější použít šicí stroj kvůli silnému materiálu.

Jakmile se dostanete do rohu, musíte přestat šít. Jednou z hlavních technik, které je třeba se naučit při přidávání saténové vazby na přikrývky, je zkosení rohů. Existuje několik způsobů, jak vytvořit zkosené rohy, ale nejpřímější technikou je ponechání jehly v přikrývce, když se zastavíte asi 3,5 palce od okraje.

3. Zkoste rohy a připojte druhou vazbu

Zarovnejte okraj rouna se záhybem vázacího pruhu jeho přehnutím v sousedním úhlu. Přišpendlete roh na místo a vyrovnejte přehyb vazby s přebytečným přehybem zatlačením přebytečné vazby do rohu. Poté můžete odstranit kolík, který jste umístili, a použít jej pro roh, který jste právě zkosili.

Sešijte roh bez vyndání špendlíku v záhybu. Pokračujte ve šití, dokud nedosáhnete konce vazby, abyste mohli připojit druhý proužek vazby. Přeložte roh do trojúhelníku, abyste mohli zarovnat dlouhé okraje.

4. Vazbu dokončete zadním sešitím spojovacího švu

Přišijte na místo druhý proužek vázání a konec přeložte do trojúhelníku. Tímto způsobem můžete sešít surový konec pro úhlednější povrch. Zajistěte spojovací šev dvou proužků zadním stehem. Při ručním šití buďte zvlášť opatrní, protože satén se může roztřepit, když do něj několikrát šťouchnete jehlou.

Jak se dělá vazba na saténové přikrývky?

Proužky saténové přikrývky si můžete zakoupit předem zabalené a před použitím je vylisovat. Pokud se vám ale povalují saténové látky, je možné z nich vyrobit i saténovou vazbu. Tímto způsobem můžete mít přesné množství vazby pro vaši konkrétní deku, aniž byste museli spojovat několik pásů.

 • Vystřihněte ze saténového materiálu proužek podle velikosti přikrývky. Vázání může mít podobnou délku jako přikrývka, zatímco šířka pásku může být stejná jako švový přídavek, který použijete k jeho připevnění 
 • Přitiskněte proužek žehličkou, abyste viděli případné záhyby nebo nerovnoměrné rozměry
 • Spojte několik pruhů tak, že je položíte na pravé strany k sobě, ale přišpendlete je, protože satén je docela kluzký
 • Stiskněte švy na jedné straně a otočte okraje pod
 • Vazba na deku s dvojitým přeložením versus vázání na deku s jedním přeložením

  Když se učíte šít vazbu saténovou přikrývkou, narazíte na dvojitou a jednoduchou vazbu. Je důležité znát rozdíl mezi nimi, zejména při nákupu předem vyrobené vazby. Rychlé srovnání je, že vazba s dvojitým přeložením má oba okraje přeložené doprostřed, zatímco vazba s jednoduchým přeložením má pouze jednu stranu přeloženou do středu.

  Vazba s dvojitým přeložením

  Vázací pásek s dvojitým přeložením v podstatě znamená, že kus je uprostřed rovnoměrně přeložen na polovinu. Je to nejběžnější saténová vazba, protože přikrývku musíte pouze sendvičovat tak, aby se okraj setkal s přeloženou částí proužku. Delší okraj bude pod dekou.

  Jednoduchá vazba

  Na rozdíl od dvojitě přeloženého vázacího pruhu se jednoduchý přeložený vázací pruh rozloží, protože přehnete pouze jednu stranu doprostřed. Chcete-li jej použít, přišijte proužek k okraji přikrývky a surový okraj obtočte dozadu, abyste jej zastrčili. Pro některé to může být matoucí, protože skládání je velmi podobné tomu, jak používáte dvojitý přeložený vázací pás.

  Závěr

  Přidání saténového vázání na vaši deku nejen zlepší její estetiku, ale vazba také zajistí, že se okraje nebudou třepit. Můžete pochopit, jak ušít saténovou vazbu přikrývky ve čtyřech snadných krocích, ale hlavní podstatou je sendvičovat přikrývku s předem vyrobeným páskem a přišít jej na místo.

  Každý krok si můžete přečíst znovu, abyste pochopili, jak je dělat lépe. Celkově doufáme, že vám tento článek pomohl, včetně toho, jak odlišit vazbu s dvojitým přeložením od vazby s jednoduchým přeložením.