Jak ušít dětskou deku se saténovou vazbou: 12 snadných kroků

Pokud jste na této stránce, pravděpodobně vás zajímá, jak ušít dětskou deku se saténovou vazbou.

Není to tak složité, jak to zní. Můžete to udělat sami, pokud máte vhodné materiály potřebné pro vazbu deky.

Co je to plošná vazba?

Vazba přikrývek je typ látkového lemu, který se často používá jako okraje u většiny přikrývek a přikrývek. Poskytuje dokonalejší povrch hran a také zabraňuje jejich třepení.

Vazby deky jsou obecně 2 palce široké. Dodává se v různých vzorech a barvách, takže je snadné najít design, který se vám nejvíce líbí.

Můžete si koupit balíček vazby, který je dodáván s 4,75 yardem látky.

Co je satén?

Satén je oblíbený druh látky díky své hladké a lesklé struktuře. Je původně z hedvábí, což je souvislá nit vytažená z kokonů bource morušového.

V dnešní době může být vyroben ze syntetických materiálů, jako je umělé hedvábí a polyester.

Satén je odolný a je pravděpodobně pevnější než jiné standardní tkaniny z plátnové vazby. Čím silnější je saténová tkanina, tím méně je náchylná k mačkání.

Jedinou nevýhodou tohoto materiálu je, že má tendenci se zadrhávat, takže je nepřitažlivý. Také klouže na ruce, takže pokud je jemný k pokožce, může to být problém při šití.

Jak ušít dětskou deku se saténovou vazbou

 • Krok č. 1. Připravte si materiály. Budete potřebovat deku, saténovou vazbu, nůžky, prošívací pravítko, šicí stroj, jehly na ruční šití, sponky a špendlíky.
 • Krok č. 2. Předperte dětský flanel, než jej rozříznete napůl, protože má tendenci se srážet. Po vyprání a rozříznutí přikrývky na dvě části přidejte požadované vzory a vzory, jako je nášivka a výšivka.
 • Krok č. 3. Sestavte dva flanelové kusy a ujistěte se, že přední strana směřuje ven na obě strany. Přikrývky k sobě přišpendlete a okraje sešijte, aby se neoddělovaly.
 • Krok č. 4. Prohlédněte si saténovou vazbu a ujistěte se, že jste odstranili roztřepené okraje. Otevřete vázání, které je dodáváno v 2-palcovém jednoduchém záhybu, a zasuňte přikrývku dovnitř.
 • Krok č. 5. Přeložte vazbu tak, aby zakryla okraje přikrývky. Na rozích ponechte centimetr vazby. Připněte jej na místo.
 • Krok č. 6. Nastavte stroj na „cik-cak steh“ a nezačínejte hned v prvním rohu, ale alespoň 6 palců od to.

Překryjte steh na saténu a flanelu. Dokončete steh až k dalšímu rohu a odstřihněte nit.

 • Krok č. 7. Otevřete saténovou vazbu a přeložte ji pod úhlem 90°, aby vazba zakrývala další stranu. Umístěte flanel do záhybu vazby.
 • Krok č. 8. Přišpendlete vazbu na místo. Okraje sešijte ještě jednou klikatým vzorem. Rohy mají mít vzhled zkosených hran.
 • Krok č. 9. Jakmile dosáhnete prvního konce vazby, připravte se na připojení dalšího. Změřte přikrývku pravítkem a odřízněte okraj vazby alespoň 1/4 palce za okraj flanelu.
 • Krok č. 10. Přišpendlete okraj první vazby k okraji druhé vazby. Sešijte oba konce klikatým stehem o šířce 1/4. Ujistěte se, že je zajištěna, aby se při praní neroztřepila.
 • Krok č. 11. Opět přehněte rohy pod úhlem 90° a zasuňte flanel dovnitř přehybu. Budete znovu vyzváni se zkosenou hranou.

Pokračujte v procesu překrývání klikatého stehu ve vazbě a flanelu.

 • Krok č. 12. Ujistěte se, že všechny rohy mají zkosený vzhled. Po dokončení procesu zajistěte závit. Odstřihněte konec nitě a další zbytečné roztřepení.

Rady pro šití se saténem

Práce se saténem není vždy snadný projekt. Zde je několik průvodců, které vám pomohou získat lepší vztah k této oblíbené látce:

 • Nikdy nestříhejte více vrstev

Díky hladké struktuře může satén klouzat, zvláště když je položen na sebe.

Jiné látky se snadno stříhají i ve vrstvách, ale satén je jiný případ. Může sklouznout, když nad ním ztratíte kontrolu, a zanechalo by vám ošklivý řez.

 • Používejte správnou velikost jehly

Další společnou vlastností saténu je, že neodpouští stopy po jehle. Větší jehly a nitě mohou přispět k jejímu zasekávání.

Při práci s tímto druhem látky jsou vhodnější jemnější vlákna a jehly.

 • Buďte jemní

Saténové tkaniny nefungují dobře pod tlakem. Příliš velké napětí může způsobit pomačkání jeho švů a nežádoucí tahy.

Při použití saténové látky buďte vždy jemní a buďte co nejjemnější.

 • Nezahřívejte

Na rozdíl od jiných látek se satén tolik nemačká. Vtlačování tepla do materiálu nebude vůbec prospěšné. Pouze sníží přirozený lesk látky místo toho, aby vypadala lépe.

 • Používejte dobré špendlíky

Každý šicíř ví, že přišpendlit satén je riskantní. Zanechává znatelné stopy.

Pokud máte prostředky, investujte do lepších špendlíků, raději tenčích, abyste zajistili, že v budoucnu již nedojde k žádnému zaseknutí.

Závěr

Naučit se ušít dětskou deku se saténovou vazbou není vůbec těžké. Vždy si pamatujte, že si tento proces užijte a buďte dychtiví učit se novým dovednostem.

Připravili jsme potřebné kroky a průvodce pro váš další projekt. Šťastné tvoření!