Jak ušít dekovou vazbu? Nejlepší průvodce ve 4 krocích

Pokud se chcete naučit šít na dekové vazbě, naučíme vás čtyři snadné kroky! Tento návod je nejlepší pro saténovou vazbu, která je u přikrývek pověstná. Podobné techniky však můžete použít i na jiné materiály.

Vždy je užitečné olemovat deku, aby se zlepšila její povrchová úprava. Vazba také zajišťuje, že se vaše deka nebude třepit, zejména u některých materiálů, jako je fleece. Ale s níže uvedeným návodem můžete použít jakýkoli materiál deky se saténovou vazbou.

Jak ušít dekovou vazbu pro začátečníky

Nenechte se zastrašit při šití vazby na deku sami. Tento čtyřkrokový průvodce vás naučí, jak používat saténovou přikrývku, kterou obvykle najdete předem nastříhanou a připravenou ke sendvičování přikrývky.

1. Připravte si deku a umístěte vázání

Před položením doprostřed saténové vazby si deku olemujte. Kratší strana vázání bude na horní nebo pravé straně deky, zatímco delší strana bude pod dekou. Když přikrývku vkládáte do vazby, vždy zkontrolujte, zda zasahuje až do záhybu vazby.

2. Vazbu šijte ručně nebo šicím strojem

Vazbu můžete šít ručně nebo strojově pomocí klikatého stehu. Začněte na začátku vazby a ujistěte se, že získáte i spodní okraj. Pokud jste použili šicí stroj, můžete nastavit jeho šířku na 4,25.

3. Zkoste rohy

Zkosení rohů je nezbytné, když šijete vazbu deky. Chcete-li to provést, přestanete šít, když se přiblížíte k rohu, a zajistíte zadním stehem, abyste vytvořili pokosový sklad. Pro někoho je také snazší nechat jehlu a šít bez zajištění zadním stehem.

Přehněte vazbu přes okraj strany, kterou se chystáte šít, abyste zkosili roh a pokračujte v šití. Při zkosování rohů přikrývky můžete vždy provést techniku, kterou považujete za nejjednodušší, zvláště pokud používáte šicí stroj.

4. Dokončete deku

Nakonec přidáte další kus vazby, abyste dokončili celou deku pomocí technik, které jste se právě naučili. Užitečným tipem, jak mít při spojování dalšího saténového proužku úhlednější vzhled, je udělat v rozích pár stehů.

Jak šijete rohy na vázání deky?

Šití na přikrývkové vazbě je poměrně jednoduché a rychlé, protože na přikrývku přišíváte pouze předem naměřené materiály. Někteří lidé však považují za obtížné vázat se kolem rohů přikrývky, zejména pro začátečníky. Pokud používáte šicí stroj, postupujte takto:

Svázání rohů pomocí šicího stroje

 • Když šijete blízko rohu deky, zastavte se a sejměte ji ze šicího stroje.
 • Připněte nitě a udělejte záhyb s vazbou kolem horního a spodního rohu, abyste ji zkosili.
 • Přišpendlete roh, který jste právě zkosili, a vložte látku zpět do šicího stroje a přišijte zadní steh na záhyb.
 • Jak zkosit rohy na samovazací přikrývce

  Další metodou vázání přikrývky je použití její zadní tkaniny jako vazby, známé také jako samovazací přikrývka. V tomto případě uděláte zkosené rohy trochu jinak:

 • Připněte roh zadní látky a přehněte první okraj, abyste skryli nezpracovanou stranu.
 • Přeložte znovu okraj, aby zakryl vrchní materiál, a přehněte roh vazby tak, aby vznikl trojúhelník. Zkontrolujte, zda je spodní okraj rohu přeložené vazby zarovnaný s horním okrajem látky nebo přikrývky.
 • Přehněte zbývající neopracovaný okraj tak, aby se dotýkal horní části přikrývky, a znovu jej přehněte, aby zakryl okraj přikrývky.
 • Před přišpendlením a sešitím vazby zkontrolujte, zda jsou výsledné rohy ostré a čisté.
 • Jak se šije saténová vazba na háčkovanou deku?

  Fantastickým způsobem, jak dokončit háčkovanou deku, je našití saténové vazby kolem ní.

 • Aténovou vazbu před přišitím k háčkované přikrývce vyperte v mírném saponátu v teplé vodě a osušte, aby se nesrazila. Potom odřízněte saténové proužky, takže budete mít dva kusy na délku a šířku. Měření bude o 4 palce více než délka a šířka vaší přikrývky.
 • Háčkovanou deku přeložte podélně a na šířku a totéž udělejte pro každý saténový výlet. Označte střed každého saténového kousku a okraje přikrývky. Položte přikrývku a proužky tak, abyste mohli sladit značky, a připněte vázací kusy na místo s půl palcem přikrývky zastrčeným v jejich záhybech.
 • Přišijte a přišijte saténové proužky na deku s přídavkem švu ¼ palce na konci každého proužku. Dokončete zkosením rohů.
 • Závěr

  Nejlepší způsob, jak deku dokončit, je našití dekové vazby. V tuto chvíli jste se naučili techniky šití na přikrývku pomocí saténových proužků. Deku v podstatě vložíte doprostřed saténového proužku a poté kolem deky našijete vazbu.

  Naučili jsme vás také zkosit rohy, i když jste vyrobili samovaznou přikrývku nebo háčkovanou deku. Celkově vzato, vázání deky a vytváření zkosených rohů jsou jednoduché techniky, které musí znát každý milovník kutilů. Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte je zanechat níže!