Jak ušetřit vodou poškozený dřevěný nábytek: 5 jednoduchých kroků

Naučit se šetřit dřevěným nábytkem poškozeným vodou vám může pomoci udržet si své milované předměty a potenciálně vám ušetřit peníze za náklady na výměnu. Vše, co potřebujete k záchraně dřevěného nábytku, je dřevo řádně vysušit, vyčistit a provést nezbytné opravy.

Voda může rychle poškodit a uhnit dřevo až se nevrátí. Díky kombinaci rychlých akcí a známých domácích potřeb můžete svůj nábytek uchovat použitelný po mnoho let. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli vše o tom, jak ušetřit nábytek poškozený vodou!

Jak zachránit namočený dřevěný nábytek

Krok č. 1. Umístěte nábytek mimo vlhkost

Nejdůležitější součástí záchrany dřevěného nábytku je dostat ho co nejdřív od vody. Bylo by nejlepší dát kus nábytku do interiéru, pokud je vystaven stálým dešťům.

Pokud je dřevěný nábytek uvnitř, pomohlo by vám, kdybyste našli zdroj vlhkosti. Hledejte netěsné potrubí nebo přepad ze spotřebičů, jako jsou pračky a myčky nádobí.

Když najdete zdroj poškození vodou, můžete to zkusit opravit sami nebo zavolat instalatéra, který vám pomůže problém vyřešit. Můžete zkusit zkontrolovat pojistnou smlouvu nebo se poradit se svým právníkem, zda škoda způsobená vodou není součástí vašeho pojistného krytí.

Krok č. 2. Úplně vysušte nábytek

Nyní, když je nábytek v bezpečí před dalším poškozením vodou, měli byste jej nyní nechat uschnout. Pomocí silných kusů hadříků, ručníků nebo přikrývek nábytek osušte a otřete, aby se z něj dostalo co nejvíce vody. Pokud je vaším nábytkem skříňka, je nejlepší otevřít a vyjmout všechny dveře a vytáhnout obsah, aby se proces sušení urychlil.

Proces sušení můžete urychlit nasypáním jedlé sody dovnitř nábytku. Můžete také použít velkoobjemové elektrické ventilátory, odvlhčovače a vysoušeče vlasů k foukání po celém nábytku. Každých několik hodin zkontrolujte nábytek, zda není úplně suchý.

Nejlepší je vyhnout se sušení nábytku venku na slunci. Přímé sluneční světlo může způsobit zvrásnění a deformaci dřeva.

Krok č. 3. Úklid

Nyní, když je nábytek suchý, měli byste zkontrolovat známky plísně nebo plísně. Pokud tato nebezpečí najdete, měli byste se jich co nejdříve zbavit.

Plísně a plísně můžete ošetřit vytvořením roztoku z 1 šálku bělidla a 1 galonu teplé vody. Můžete také použít 1 díl bílého octa a 1 díl vody. Pomocí kousku hadříku a roztoku otřete povrch dřeva, abyste zahubili spory plísní.

Jakmile roztok zaschne, můžete pokračovat v odstraňování veškerých nečistot nebo stop plísní z nábytku. Pomohlo by vám, kdybyste použili čisticí prostředky speciálně vyrobené na dřevo.

Krok č. 4. Provádění oprav

Pokud byl dřevěný nábytek vystaven dlouhodobému působení vody, pravděpodobně vykazuje známky poškození. V závislosti na druhu použitého dřeva může dřevo začít bobtnat, deformovat se nebo štípat. Přesto lze tato znamení ještě napravit.

Pokud se nábytek deformuje nebo bobtná, můžete zkusit přišroubovat desky 2×4, když jsou ještě mírně vlhké, aby se ještě více nekroutily. Pokud se dřevo štípe, budete potřebovat tesařské lepidlo a svorky. Mezi vrstvami dřeva naneste hojně lepidlo a pomocí svorky držte vše pohromadě, dokud úplně nevyschne.

Někdy budete muset nábytek upravit tak, že povrch lehce přebrousíte brusným papírem. Po broušení nábytek důkladně otřete, abyste odstranili veškerý jemný prach a nečistoty.

Poté by bylo nejlepší použít tmely na dřevo, které v budoucnu pomohou chránit povrch nábytku před poškozením vodou. Můžete také použít lazury na dřevo a přidat další vrstvu ochrany, aby předmět vypadal jako nový.

Krok č. 5. Dokončení

Nyní, když je nábytek suchý, čistý a opravený, zbývá už jen dát všechny kusy dohromady. Znovu připevněte dveře skříněk, panely gauče nebo jiné části, které jste mohli odstranit během prvního kroku.

Před vrácením nábytku tam, kde byl, zkontrolujte v oblasti známky plísní a plísní. V případě, že dojde k růstu plísní, můžete k čištění oblasti použít stejný roztok vody a octa. Dezinfikujte oblast, abyste zabránili růstu bakterií a hub.

Pokud má oblast skvrny od vody, můžete k jejich odstranění použít roztok 6 dílů teplé vody a 1 dílu kyseliny šťavelové. Zdravé množství naneste na vodní skvrnu a místo vydrhněte kartáčem.

Jakmile jsou povrchy čisté a suché, můžete nábytek vrátit na správné místo. Pokud je nábytkem skříň nebo zásuvka, vložte obsah zpět dovnitř.

Závěr

Vědět, jak ušetřit vodou poškozený dřevěný nábytek, vám může pomoci ušetřit peníze a zabránit tomu, abyste vyhodili dokonale funkční kus nábytku. Dodržováním pětistupňového postupu můžete nábytek snadno opravit a znovu použít v příštích letech.