Jak uháčkovat okraj na přikrývku? Nejjednodušší steh

Jak háčkovat borduru na deku se můžete rychle naučit pomocí našeho návodu na lemování bambulovým stehem. Je to jeden z nejjednodušších háčkovaných stehů, které můžete udělat, a výsledná úprava je univerzální pro různé typy přikrývek. Pamatujte však, že na deku můžete háčkovat různé bordury, podle toho, co se vám bude nejvíce hodit.

Je pro vás těžké se rozhodnout, jakou hranici použít? Máme také tipy, jak vybrat ten nejlepší háčkovaný steh. A pokud chcete vědět, jak přidat borduru na pletenou deku, podívejte se také na náš článek o tom.

Jak uháčkovat okraj na přikrývku s bambulovým stehem

Lemování bambulovým stehem

Háčkování bambulového stehu je ideální, pokud jsou stehy kolem vaší deky sudé číslo. Nicméně je to stále užitečné, i když je vaše liché číslo přidáním nebo odečtením jednoho oka v prvním kole. Budete potřebovat pouze vědět, jak háčkovat jednoduchým háčkováním, dvojitým háčkováním a prokluzem pro tento okraj přikrývky.

 • Přízi můžete připevnit jedním háčkováním kdekoli na dece a na této straně zaháčkovat každý steh
 • Použijte tři jednoduché háčkování pro každý rohový steh a pokračujte ve cvičení kolem deky
 • Připojte svou práci k prvnímu jednoduchému háčkování kluzným stehem a poté pracujte na špatné straně přikrývky
 • Dvakrát háčkujte do prvního stehu a přesuňte steh do dalšího
 • Opakujte vše kolem přikrývky a zasuňte steh do počátečního řetízku, abyste stehy spojili
 • Jak vybrat okraj pro háčkovanou deku

  Výše uvedený pětikrokový průvodce pro háčkovaný okraj s bambulí je jedním z nejjednodušších, který můžete udělat pro olemování téměř všech typů a velikostí přikrývek. Vždy však můžete experimentovat s jinými stehy, jako je krabí steh, mechový steh, lemování bambulí, obracecí lem, volánkové lemování a tulipánový steh, abychom jmenovali několik oblíbených háčkovaček. Abychom vám pomohli rozhodnout se, jaký okraj bude nejlépe vyhovovat vaší přikrývce, zvažte tyto tři faktory:

  Dekorativní a funkční

  Nejlepší hranice by měla být dekorativní i funkční. Určete, čeho chcete dosáhnout, zda narovnání okrajů přikrývky, skrytí konců nebo zda se z okraje stane pásek na knoflíkové dírky. Úzký okraj je pro tyto úkoly nejuniverzálnější a neubere pozornost samotné dece.

  Chcete-li vylepšit design svých přikrývek, zvolte okraj, který doplní hlavní háčkované dílo. Háčkování může mít jedinečnou texturu nebo tvar, který může vylepšit vzor. A navíc by měla mít správnou barvu pro deku.

  Barvy

  Nejbezpečnější barva na okraj je cokoli, co se blíží hlavní barvě přikrývky. Pokud je vaše práce barevná, pro začátek je lepší použít jednobarevné ohraničení. Efektní a barevná bordura naopak umocní jednobarevnou deku.

  Užitečný tip na zapamatování je, že plné barvy jsou také nejlepší pro zvýraznění stehů. Navíc umístění každé barvy může způsobit, že vaše práce bude vypadat matoucí nebo úhledná s určitým tématem. Nebojte se experimentovat, ale vždy myslete na barevné palety.

  Měřítko a příze

  Nakonec zvažte rozsah vašeho okraje a přízi, kterou použijete. Správné měřítko si snadno zapamatujete, kde použijete správnou šířku okraje doplňující velikost přikrývky, abyste ji nezahltili. Ale co ta příze?

  Více než na barvu si pamatujte, že existují různé typy a hmotnosti příze. Samotné vlákno ovlivní vzhled bordury. A nezapomeňte, že určité hmotnosti jsou nejlepší pro konkrétní vzory.

  Jak háčkujete žebrovaný okraj na přikrývku?

  Žebrovaný okraj je dalším oblíbeným prvkem přikrývek. Povrchová úprava je nejen estetická, ale také zajistíte, že strany deky budou rovné. Budete potřebovat pouze znát dvojitý háčkovaný steh, dvojité háčkování předního sloupku a dvojité háčkování zadního sloupku.

 • Vyrovnejte okraje přikrývky jednoduchým nebo dvojitým háčkováním. S tímto okrajem nemusíte mít konkrétní počet stehů a nezapomeňte zapracovat rohové stehy na řetízkovém stehu níže
 • Můžete začít v kterémkoli rohu přikrývky nebo v posledním, na kterém jste pracovali
 • Pro kulaté řetízek tři a dvojité háčkování kolem deky. Pro každý roh budete pracovat dvojitým háčkováním, řetízkem a dvojitým háčkováním
 • Dvakrát háčkujte, řetízek jeden ve stejném prostoru jako řetízek tři a spojte k prvnímu stehu skluzem
 • Řetěz tři pro kolo dva, přední sloupek dvojité háčkování, zadní sloupek dvojité háčkování a opakujte do rohu v řetězci jedno místo, kde budete pracovat dvojitým háčkováním, řetězcem jeden a dvojitým háčkováním
 • Opakujte dvojité háčkování předního sloupku, dvojité háčkování zadního sloupku na dalším rohu a zpracujte dvojité háčkování, řetízek jeden a dvojité háčkování
 • Při spojování dvojitě háčkujte, řetízek jeden v řetízku se třemi mezerami s násuvným stehem
 • Upevněte nebo rozšiřte okraj podle preferencí
 • Závěr

  Deka hranice je něco, co nikdy přehlédnout. Existuje mnoho způsobů, jak se naučit háčkovat borduru na dece, ale my doporučujeme bambulový steh, protože je pro začátečníky nejjednodušší. Vyzkoušet můžete i žebrovanou borduru, nebo jakýkoliv steh, pokud bude deku doplňovat po estetické i funkční stránce.