Jak snížit hematokrit pro darování plazmy? 6 úžasných způsobů!

Jak snížit hematokrit pro darování plazmy? Pokud jsou nízké hladiny hematokritu škodlivé, vysoká hladina hematokritu je také nebezpečná. Pokud ještě nevíte, hematokrit se týká počtu červených krvinek přítomných ve vaší krvi v procentech objemu.

Bílé krvinky, krevní destičky a červené krvinky jsou všechny rozptýleny v plazmě, která se nachází v naší krvi. Tyto složky tvoří 45 % vaší krve. Každý z nich má tedy odpovídající procenta.

To je důvod, proč mohou být vaše hladiny krevních destiček nízké, ale vaše červené krvinky mají vysoký objem, což by mohlo naznačovat určitá onemocnění. Zjistěte více o hladinách hematokritu a jejich důležitosti při čtení. Takže bez dalších řečí začínáme!

Zjistěte, jaká je normální hladina hematokritu

Normální hladiny hematokritu se liší podle věku, pohlaví a rasy. U žen je obvyklé rozmezí 36-44 procent, zatímco u mužů je to kolem 41-50 procent. Příliš málo červených krvinek je známé jako anémie, když je hematokrit nižší než normální. Na druhou stranu, hematokrit nad průměrem ukazuje na nadbytek červených krvinek. Může to být známka polycytémie nebo erytrocytózy.

Proč je důležité kontrolovat hladiny hematokritu?

Pokud máte příznaky anémie, polycytémie, erytrocytózy, může lékař nařídit test hematokritu. Anémie se projevuje dušností, točením hlavy a únavou. Polycytémie je charakterizována příznaky, jako je svědění, nadměrné pocení, bolesti hlavy a únava. Současně příznaky erytrocytózy zahrnují krvácení z nosu, závratě, bolesti hlavy a dušnost.

Způsoby, jak snížit hladinu hemorakritu

Hromadění červených krvinek, ke kterému dochází při zvýšené hladině hematokritu, zvyšuje riziko trombózy vedoucí k mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Preferují se normální hladiny hematokritu. Zvyšování vašeho je tedy vážná věc, kterou je třeba okamžitě řešit. Více o tom, co je hematokrit, se dozvíte zde. Bez ohledu na to jsme shromáždili všechny kroky, jak snížit hematokrit pro darování plazmy, a zde jsou:

#1. Buďte aktivní

Fyzické aktivity provádějte postupně a přiměřeně. Nikdy se nenechte vyčerpat při jakékoli fyzické aktivitě, protože tělo využívá více kyslíku z naší krve. Přestaňte cvičit, pokud se vám zatočí hlava.

#2. Udržujte hydrataci

Nedostatek tělních tekutin ředí krev, což způsobuje zvýšení hladiny hematokritu a zvýšení objemu plazmy a krve v důsledku dehydratace. V důsledku toho je důležité zůstat hydratovaný, aby nedošlo k prudkému nárůstu hladiny hematokritu. Zabraňte dehydrataci zvýšením denního příjmu tekutin. Osm sklenic vody denně je minimální množství, které byste měli vypít.

#3. Zkuste si vzít aspirin

Užívání aspirinu několikrát za měsíc pomůže prevenci sraženin tím, že zředí krev. Navíc vysoké hladiny hematokritu mají za následek hustší krev, čemuž aspirin pomáhá vyhnout se. Nicméně dva aspiriny za měsíc jsou dost; nepřehánějte to s užíváním tohoto léku. Malé řezné rány mohou příliš krvácet, pokud užíváte hodně aspirinu. Před užitím aspirinu se však nejprve poraďte se svým lékařem.

#4. Přestaňte kouřit

Protože tabák ovlivňuje červené krvinky přenášející kyslík, poškozuje průtok krve. Kouření snižuje hladinu kyslíku v krvi, což způsobuje, že kostní dřeň vytváří více červených krvinek, čímž se zvyšuje hematokrit.

#5. Změňte svůj jídelníček

Snižte svůj hematokrit změnou své typické stravy. Zde je několik tipů, které vám pomohou:

Zvyšte příjem jídel bohatých na antioxidanty, které napomáhají zásobování těla kyslíkem. Průtok krve usnadňují antioxidanty, které pomáhají kyslíku v krvi. Mezi potraviny s vysokým obsahem antioxidantů patří sušené švestky, bobule a fazole. Nedávná studie zjistila, že konzumace poloviny grapefruitu každý den snižuje hladinu hematokritu díky naringinu, flavonoidu, který přirozeně pomáhá při odstraňování červených krvinek. Nejlepší je držet se dál od potravin s vysokým obsahem železa, které vaše tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu.

Snažte se omezit příjem potravin s vysokým obsahem železa, jako je špenát a brokolice, abyste udrželi hladinu železa pod kontrolou. Diuretika, jako je alkohol a kofein, mohou způsobit dehydrataci, protože způsobují močení. Pokud chcete snížit svůj hematokrit, zůstaňte u vody nebo neslazených šťáv

#6. Nebydlet na vysokých místech

Pokud je váš domov ve výšce 2 000 metrů nad mořem, předpokládá se, že zvyšuje hladinu hematokritu v krvi, protože kostní dřeň vytváří více červených krvinek, aby nahradily nižší hladiny kyslíku v těchto oblastech. Abyste tomu zabránili, zůstaňte v nízko položených místech. A to je to, co můžete udělat pro snížení hladiny hematokritu. Máte-li zájem o darování plazmy, ujistěte se, že vaše hladiny hematokritu jsou průměrné. Proto vás lékaři nejprve otestují, zda jste způsobilí darovat. Pokud pak něco najdou, budou vás o tom informovat a řeknou vám, co máte dělat, takže se řiďte jejich pokyny.

Na druhou stranu jste zvědaví, kam směřuje vaše dárcovství krve? Pokud ano, přečtěte si tento článek s tématem „kam jde moje dárcovství krve?“ Na druhou stranu doufáme, že jsme vám pomohli a odpověděli na vaše dotazy. Díky za váš čas!

Závěr

Jak snížit hematokrit pro darování plazmy? Nejlepší způsob, jak snížit hladinu hematokritu před darováním, je udržovat se hydratovaný, pravidelně cvičit, vyhýbat se potravinám bohatým na železo nebo užívat aspirin pouze se souhlasem lékaře. Pro vaši informaci, ke snížení hladiny hematokritu je jednou z možností darovat krev . Darování krve pomáhá očistit a revitalizovat vaše tělo a zároveň odstranit přebytečné železo. Pokud si také přejete snížit hladinu hematokritu, je to pro vás skvělá volba!

No a to je pro dnešek vše. Pokud si od nás chcete přečíst více článků, zde je jeden s tématem „Co je to dárcovství?“ Všichni si uvědomujeme, že dárcovství je dávat něco druhým, aniž bychom to očekávali na oplátku, ale přečtěte si tento článek a zjistěte více o dárcovství. Můžete si také přečíst o tom, proč mi bylo zamítnuto darování krve.