Jak snadno dostat zápach plísně z pohovky: 2 základní způsoby

Pohovka je oblíbeným obývacím pokojem domova a čelí velkému ruchu, včetně plísní. Naučte se, jak dostat z pohovky zápach plísně, abyste si mohli nadále užívat svůj nezapáchající gauč.

Gauč pro domácnost je magnetem na různé pachy, bez ohledu na typ čalounění. Vše od pachu vašeho psa až po vůni svačin, které sníte.

2 způsoby, jak se zbavit zápachu plísní na gauči

Pohovka, která byla chvíli uložena nebo zmokla, je náchylná k růstu plísní. Plíseň páchne zatuchlině a rozhodně to není ten typ zápachu, který vám umožní pohodlně sedět na gauči.

Metoda č. 1. Používání deodorantů na vodní bázi

Krok č. 1. Viz značka péče

První věc, kterou musíte udělat, je zkontrolovat, z čeho je vaše pohovka vyrobena. Určí, jaký typ čištění je použitelný.

Typicky se na štítku zobrazí W (mokré/vodní čištění), S (suché čištění rozpouštědlem), SW (rozpouštědlové a/nebo mokré čištění) nebo X (vysávání nebo profesionální čištění). Všimněte si štítku, abyste se vyhnuli poškození pohovky čištěním.

Krok č. 2. Vyčistěte snímatelné kryty

Pokud je na štítku označeno W nebo SW, vyhoďte snímatelné kryty do pračky. Pokud tomu tak není, můžete je vyčistit pouze vysavačem.

Krok č. 3. Skvrny napařujte

Pokud štítek říká, že můžete pohovku čistit vodou, můžete k čištění použít páru. Nastavte žehličku na nastavení páry a přejeďte s ní po znečištěných místech na pohovce.

Krok č. 4. Smíchejte bílý ocet se svým deodorantem

Kupovat deodorizéry v obchodech určitě není špatný nápad. Dobré a pohodlné však bude také vyrobit si vlastní.

Řešení bude záviset na typu čalounění, ze kterého je vaše pohovka vyrobena. Bez ohledu na materiál si připravte rozprašovač a bílý ocet.

  • Pro látku smíchejte 1 šálek vody, ½ šálku lihu a 1/2 šálku bílého octa.
  • U kůže smíchejte ¼ šálku bílého octa a ½ šálku olivového oleje.
  • U syntetického materiálu smíchejte 1 šálek vody, ½ šálku bílého octa a špetku saponátu.

Pokud chcete, můžete do všech roztoků přidat několik kapek levandulového oleje nebo citronové šťávy, abyste vytvořili svěží vůni. Lahvičku dobře protřepejte a váš DIY deodorant je připraven k použití!

Krok č. 5. Umožněte dobré proudění vzduchu

I když nepoužíváte toxické chemikálie, zápach roztoku může být při použití v uzavřené místnosti stále ohromující. Abyste tomu zabránili, otevřete okna a dveře, aby do domu mohl proudit čerstvý vzduch.

Krok #6. Nastříkejte na gauč deodorant

Abyste zabránili namáčení čalounění, držte lahvičku při stříkání ve vzdálenosti asi 1 stopy. Zaměřte se na oblasti se zápachem, nebo pokud nemůžete specifikovat, postříkejte celou pohovku.

Krok #7. Utřete gauč

Pohovku otřete měkkým a suchým savým hadříkem. Jemnými pohyby nasajte veškerou tekutinu, která ještě nezaschla nebo se nevstřebala.

Krok č. 8. Vysušte gauč

Abyste se ujistili, že se na vaší pohovce znovu neobjeví plíseň nebo plíseň, důkladně ji vysušte. Můžete ji buď nechat uschnout na slunci, nebo na ni nasměrovat ventilátor.

Metoda č. 2. Bezvodá deodorizace

Krok č. 1. Tekutinu rychle odsajte

Pokud vám pohovku namočila páchnoucí tekutina, budete ji chtít rychle utřít papírovou utěrkou. To poskytne tekutině méně času na vstřebání do pohovky.

Krok č. 2. Vysajte polštáře a podušky

K čištění polštářů a polštářů pohovky použijte ruční vysavač. Ujistěte se, že jste vysali obě strany vyjímatelných polštářů.

Krok č. 3. Vyčistěte celý gauč vysavač

Můžete použít buď ruční vysavač, nebo kartáčový nástavec vašeho běžného vysavače. Ujistěte se, že jste vyčistili každý kout a štěrbinu, abyste se zbavili veškerého prachu nebo nečistot, které se mohou nahromadit.

Krok č. 4. Na skvrny použijte jedlou sodu

Posypte trochu jedlé sody na potřísněná místa pohovky a nechte ji sedět nejméně hodinu. Jedlá soda má schopnost rozpustit skvrny a zbavit se zápachu.

Krok č. 5. Použijte prostředek pro chemické čištění

Pokud výše uvedené techniky vůbec nefungovaly, zkuste použít prostředek pro chemické čištění.

Chcete-li získat další průvodce čištěním pohovek, zkuste si přečíst tento článek o tom, jak odstranit skvrny od plísní z venkovních polštářů. Pokud chcete pokyny k čištění nábytku obecně, můžete se podívat na tento článek o tom, jak odstranit zápach plísní z nábytku.

Závěr

Neradi to říkáme, ale pokud jste vyzkoušeli tipy, které jsme vám poskytli, a přesto vaše pohovka stále páchne zatuchlinou, budete se toho muset zbavit. Jakýkoli nábytek, který je páchnoucí, může být škodlivý.

Protože jste se naučili, jak dostat zápach plísně z gauče, a dokonce jste získali nějaké bonusové tipy, jistě se vám bude líbit svěží vonící odpočinková zóna.