Jak škůdci ovlivňují životní prostředí: 4 pozoruhodné dopady

Je důležité vědět, jak škůdci ovlivňují životní prostředí? Ano, protože povědomí o tom vám pomůže vidět, že škůdci nejsou něco, co by se mělo tolerovat, a způsobují více škody než užitku.

Začněte se informovat přečtením tohoto článku; pak se dozvíte o škůdcích, jejich dopadech a jak jim předcházet.

Co jsou považováni za škůdce?

Brittanica definovala škůdce jako jakékoli stvoření považované za hrozbu pro lidi a jejich zájmy. Mohou šířit nemoci, způsobit škody a jsou na obtíž.

Některá zvířata mohou být považována za škůdce, pokud zraňují lidi nebo jiná zvířata a způsobují škody na úrodě nebo zařízení. Příkladem toho jsou ptáci jako divocí holubi nebo racci, krysy a hmyz jako komáři a termiti.

Některé invazivní rostliny lze také považovat za škůdce, jako například některé liány. Problémem je samozřejmě také plevel.

Běžnými škůdci jsou štěnice, mouchy, mravenci, blechy, vosy, termiti, švábi, brouci, cvrčci, pavouci a klíšťata.

Více se dozvíte v tomto článku o 5 hlavních kategoriích škůdců v boji proti škůdcům.

Jak škůdci ovlivňují své okolí?

Tato část také posoudí dopad na zemědělství, domácnosti, firmy a zdraví spolu s dopady na životní prostředí. Má zdůraznit nebezpečí, které mohou škůdci svému okolí přinést.

Zde jsou některé z dopadů, které mohou škůdci přinést:

  • Dopad zemědělství

Škůdci jako hmyz, roztoči, krysy a háďátka jsou jedni z těch, kteří poškozují úrodu zemědělců. Mohou negativně ovlivnit růst a vitalitu, ovlivnit kvalitu produkce a snížit celkový výnos.

Zemědělci jsou jistě postiženi; škody by mohly vést k nižší a nižší kvalitě prodávaného zboží. Z dlouhodobého hlediska by také mohli ohrozit své zdraví.

  • Dopady obytných a komerčních budov

Termiti mohou jíst, žít a schovávat se přes dřevěné stěny, stropy nebo podlahy. Velmi by to ovlivnilo základy vašeho místa, jakmile zapadnou na vhodném krmném místě, vyhloubí vnitřky dřeva, takže se z něj stane odpad, pokud tomu nebude zabráněno.

Krysy dokážou hlodat téměř vše, jako je kov, plastové trubky a dřevo; oblečení, knihy a nábytek mohou být také sabotovány a mohou spotřebovat zásoby potravin. Mohou také zanechávat moč a výkaly, které jsou nejen nepříjemně vypadající a páchnoucí, ale při kontaktu z nich může být i nevolno.

Pro podniky mohou škůdci stát masivní zhoršení majetku a veřejné pověsti, a to více pro průmysl, který spravuje jídlo a cestování. Firmy manipulují s mnoha lidmi; proto je třeba eliminaci škůdců brát vážněji, protože mnozí nechali svou bezpečnost na nich.

Je také dražší provádět preventivní hubení škůdců, než čekat, až škůdci začnou zamořovat a platit více za likvidaci.

  • Dopady na zdraví

Komáři, kteří se zdají malí a neschopní zabíjet lidi, jsou přenašeči vážných nemocí, jako je virus dengue a malárie. Mírné příznaky jsou pouze podráždění nebo otok.

Potkani jsou přenašeči závažných onemocnění, jako je salmonela, která může mít negativní dopad na lidi a domácí mazlíčky. Stává se to po konzumaci kontaminovaného jídla nebo pití.

Některé zdravotní problémy, jako jsou alergie, astma, bolesti hlavy, kašel, nachlazení, dýchací potíže se mohou lišit od mírných až po těžké. Dalšími domácími škůdci jsou štěnice domácí, mouchy, blechy, švábi a potravinářskí brouci.

  • Dopad na životní prostředí

Škůdci vytvářejí nevyvážený ekosystém, více berou než dávají. Dokonce způsobují škody na stanovištích jiných organismů.

Přírodní zdroje musí být těmito malými tvory ovlivněny; ať už to byla půda, voda nebo rostliny, které mohly po určité době vystavení škůdcům snížit kvalitu.

Exponované prostředí může negativně ovlivnit i používání pesticidů proti škůdcům. Pesticidy mohou být toxické pro rostliny, zvířata, užitečný hmyz a lidi; proto je nejlepší při používání takových produktů postupovat opatrně.

Tipy prevence škůdců

Zde je obsáhlý seznam tipů, které můžete snadno použít ve své každodenní rutině. I když je to jednoduché, pokud to budete dělat pravidelně a důkladně se tomu budete věnovat, dokážete škůdcům předejít.

Můžete také vidět tento článek o tom, zda bych měl nejprve zkusit prevenci škůdců před kontrolou škůdců, abyste získali další pochopení.

Jak často říkají ostatní, prevence je lepší než léčba. Podívejte se na následující jednoduché preventivní tipy:

Uvnitř

  • Opravte netěsné potrubí nebo kohoutky. Stojatá voda může přitahovat škůdce.
  • Správně skladujte potraviny. Zbytky by měly být uchovávány ve vzduchotěsných nádobách.
  • Nenechávejte za sebou drobky nebo rozlité tekutiny; vyčistěte jej co nejdříve.
  • Řádně zlikvidujte své odpadky.
  • Utěsněte praskliny a mezery na stěně, stropě nebo podlaze, do kterých se mohou škůdci dostat nebo je schovat.
  • Nainstalujte na okna a dveře obrazovky.
  • Udržujte svůj dům čistý a bez odpadků.
  • Venku

  • Vyberte rostlinu odolnou proti škůdcům.
  • Proveďte střídání plodin.
  • Pravidelně kontrolujte výskyt plevele.
  • Prořezávejte rostliny.
  • Přilákejte užitečný hmyz.
  • V případě potřeby použijte kryty.
  • Pro další znalosti pokračujte ve čtení těchto 12 kroků k přirozené prevenci zahradních škůdců.

    Závěr

    Vzdělávat se o tom, jak škůdci ovlivňují životní prostředí, je jedním z prvních kroků v boji proti problémům. Kromě toho může v boji proti problémům pomoci identifikace škůdců vs. užitečných organismů, znalost použitelných metod kontroly škůdců a porozumění správnému zacházení s pesticidy.

    Celkově vzato jsou znalosti zásadním faktorem pro kontrolu škůdců. Snad vás tento článek osvětlil.