Jak se zbavit vrásek z průsvitných závěsů

Průsvitné závěsy obvykle znamenají lehké a téměř průhledné materiály, jako je polyesterový voál, bavlněná krajka, síťovina, mušelín, krajka a mnoho dalších. Bohužel, stejně jako všechny ostatní záclonové látky, jsou náchylné k pomačkání a nepříjemně vyhlížejícím záhybům. Naštěstí pro vás máme několik šikovných tipů a triků, které vás naučí, jak se zbavit vrásek z průsvitných závěsů.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit vrásek na záclonách, je pomocí horké žehličky. Ale na rozdíl od středně těžké tkaniny jsou majitelé domů pochybní, pokud jde o žehlení průsvitných záclon. No, technicky se nemýlí, když nechtějí tyto záhyby vyžehlit.

Průsvitné závěsy jsou jemné materiály, které neodolají teplu tak dobře jako jiné druhy látek. Jinými slovy, horká žehlička může rychle spálit vaše záclony a způsobit nevratné škody. Zároveň mohou látku poškodit i drsné chemické čisticí prostředky.

Palčivou otázkou tedy je, jak přesně se můžeme zbavit těch otravných záhybů záclon, aniž bychom poškodili jemnou látku? Naštěstí pro vás máme odpověď.

Krok 1: Vyperte záclony

Použijte studenou vodu a pořiďte si láhev jemného čisticího prostředku. Jsou snadno dostupné v každém místním obchodě. Průsvitné závěsy musíte prát pomocí jemného pracího prostředku, protože agresivní chemikálie mohou látku poškodit.

Naplňte vanu studenou vodou a vámi zvoleným jemným čisticím prostředkem. Závěsy vložte do vody a látku jemně vyperte. Vyhněte se extrémnímu kroucení nebo ždímání látky, protože to může způsobit nepříjemnější záhyby.

Pověste látku v koupelně nebo na dvoře, aby na některých prutech uschla. Ujistěte se, že jsou rovnoměrně rozmístěny, aby záclony při sušení visely rovně. Voda by měla závěsy zatěžovat, takže jemné zatažení by jim mělo umožnit, aby se na některých místech narovnaly.

V některých případech můžete k vyprání záclon použít pračku. Vždy se ale ujistěte, že jej provozujete v mírném cyklu. Když používáte pračku, musíte ji stále vyndat, aby uschla na vzduchu. Dbejte na to, abyste látku narovnali, dokud je ještě mokrá.

Tip #1: Někdy jsou součástí balení záclony návody, jak závěsy prát, aniž by se poškodily. Nejprve zkontrolujte, zda existují nějaké konkrétní pokyny. Někteří například potřebují teplou vodu místo studené.

Tip #2: Při použití pračky okamžitě vytáhněte závěsy. Pokud je necháte zmačkané a mokré, můžete vytvořit další zbytečné vrásky. Nezapomeňte je ihned pověsit a narovnat.

Krok 2: Vyžehlete látku

Ihned po vysušení závěsů je vezměte na žehlicí prkno a zapněte žehličku. Ujistěte se, že je nastaven na nejnižší hodnotu. Bylo by dobré, kdybyste měli žehličku se zvláštním nastavením teploty pro různé typy tkanin. Postupujte podle nastavení tkaniny na žehličce a nechte ji zahřát.

Jak jsme již zmínili, přílišné teplo může průsvitné závěsy poškodit. Jsou vyrobeny z jemných materiálů, takže je třeba dávat pozor na tepelné nastavení. Vyrovnejte vrásky a ujistěte se, že žehličku nedržíte na jednom místě déle než tři sekundy.

Krok 3: Dokončete párou.

Vezměte napařovač látek a naplňte vodní přihrádku podle pokynů výrobce. S naší již suchou záclonou ji nyní můžeme zavěsit jakýmkoliv způsobem. Můžete použít jakýkoli preferovaný závěsový kování a zavěsit jej přes okna.

Pomocí napařovací žehličky ji nastavte na nejnižší stupeň a zapněte ji. Počkejte několik minut a poté jej přidržte na látce záclony ve vzdálenosti 16 palců. Nedržte jej příliš blízko a buďte opatrní při udržování vzdálenosti před napařováním záclon.

Začněte v horní části dolů ve směru zleva doprava. Uvolněte páru, abyste látku změkčili. Můžete znovu přejít přes některá tvrdohlavá místa, ale nedržte žehličku nad konkrétním místem příliš dlouho. Udržujte jej maximálně tři až pět sekund.

Poznámka: 

 • Pokud napařování nepomůže, vždy je můžete sundat a sklady znovu vyžehlit.
 • Někdy se praním zbaví značného množství pomačkání látky.
 • Pokud ano, můžete již přejít ke kroku tři, protože záhyby nejsou příliš odolné na odstranění.
 • Rychlá údržba

  Jakmile pověsíte záclony, několik faktorů může způsobit, že se vrásky znovu objeví. Naštěstí udržování hladké a rovné záclonové látky není tak časově náročné, když se poprvé naučíte, jak z průsvitných záclon odstranit vrásky. Můžete to dělat pravidelně nebo alespoň jednou týdně.

  Vyjměte prosím lahvičku s rozprašovačem a naplňte ji vodou a roztokem octa v poměru 1:1. To látku výrazně změkčí natolik, že se zbaví znovu se objevujících vrásek. Pokud máte co do činění s citlivým materiálem, doporučuji vám použít obyčejnou vodu.

  Nastříkejte závěs a pomocí ručního napařovače odstraňte záhyby ze závěsu. Nastavte jej na nízkou hodnotu a napařujte závěsy shora dolů. U odolných oblastí nedržte napařovač nad místem déle než pět sekund. Nejprve přejděte do jiné sekce a poté se vraťte k původnímu záhybu.

  Shrnutí

  Vrásky a rozcuchané záhyby způsobují, že záclona vypadá drsně a neudržovaně. Díky tomu vypadá každá místnost nepřizpůsobená, neprofesionální a na pohled docela nepříjemný. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak z průsvitných závěsů dostat vrásky. Bez ohledu na jemnou tkaninu si stále můžete zachovat krásný a stylový závěs, který se hodí k vašemu domovu.