Jak se zbavit vosku ze svíček

Svíčky jsou skvělým doplňkem pro zlepšení nálady ve vaší domácnosti, že? Lehnout si do postele s vůní máty peprné je prostě správné; musíte se však obávat skvrn od vosku. To je důvod, proč jsme tu, abychom pomohli milovníkům svíček, jak odstranit vosk ze svíček.

Lidé by si mohli myslet, že jediná věc, jak odstranit vosk ze svíček, je jednoduše ho seškrábnout. No, jsem tu, abych vám řekl, že to není tak jednoduché! Je rozdíl, jak odstraníte svíčkový vosk z jakéhokoli povrchu, na kterém je.

Je rozdíl v tom, jak to odstraníte, jestli na skle, dřevě, nebo dokonce na našem oblečení. Kromě vosku musíte vzít v úvahu druh materiálu, se kterým pracujete. Naštěstí vám ukážeme, jak odstranit vosk ze svíček z různých povrchů.

Různé metody, jak dostat svíčkový vosk z různých povrchů

Dřevěné povrchy

První věc, kterou byste měli udělat, je nechat vosk před aplikací vychladnout. Nechte odkapávající vosk vychladnout a zcela ztuhnout, než se jej pokusíte odstranit. Poté položte kostku ledu do plastového sáčku pro skladování potravin na vosk po dobu 10 až 20 sekund.

Dalším krokem je opatrně jej seškrábnout. K odstranění ztvrdlého vosku z povrchu nikdy nepoužívejte kovovou škrabku nebo hranu kreditní karty. Místo toho používejte jemnou ruku, abyste se vyhnuli rýhování a udržovali hranu plastu vodorovně na povrchu dřeva.

Poté byste měli odstranit uvolněný vosk. Poté měkkým hadříkem nebo konečky prstů seberte volné kousky vosku. Nakonec očistěte a vyleštěte dřevěný povrch.

Namočte měkký hadřík do směsi jednoho dílu destilovaného bílého octa a dvou dílů vody. Jeho účelem je odstranit případné zbytky vosku nebo skvrny od barevného vosku na površích ze světlého dřeva. Nejprve však látku dobře vyždímejte, aby byla jen mírně vlhká.

Povrch otírejte ve směru vláken dřeva. Během přenosu vosku přesuňte na čistou oblast látky. Vyleštěte povrch měkkým suchým hadříkem nebo naneste tenkou vrstvu leštidla na nábytek.

Kožený nábytek

Odstraňte veškerý zbývající ztvrdlý vosk pomocí tupého nástroje s plochými hranami, stejně jako u látkové pohovky. Pokud objevíte rozlití dříve, než vosk ztuhne, můžete přebytečný vosk odsát papírovou utěrkou. Abyste zabránili šíření vosku, místo otírání jej otírejte.

K odstranění zabarvení použijte kukuřičný škrob nebo neparfémovaný mastek. Funguje stejně jako papírový ručník na látkové pohovce. Na kožené pohovce však nikdy nepoužívejte papírový ručník a žehličku, protože to může kůži trvale poškodit.

Vinylové podlahy

Nalití vosku ze svíčky na vinylovou podlahu vytvoří ošklivý nepořádek, který, pokud jej necháte bez dozoru, se zhorší. Kromě toho, protože vosk shromažďuje prach a nečistoty, může být značka časem zřetelnější. Vyčistěte rozlitý vosk pomocí nejjemnější možné metody, jako je škrábání, aby nedošlo k poškození nebo odbarvení podlahy.

Jak tedy dostat vosk ze svíček z vinylové podlahy? Odstranění tvrdého vosku z vinylu může být někdy tak jednoduché, jako jej škrábat nehtem. Kostky ledu byste měli umístit do uzavřeného sendvičového sáčku.

Pokud je vosk na dotek poněkud pružný, sáček utěsněte. Poté alespoň na pět minut položte na vosk sáček s ledem. Před vyjmutím sáčku a nabíráním leštidla konečky prstů to udělejte.

Pokud máte potíže s odstraněním vosku, zkuste pod ním nakrájet okraj kousku lepenky. Pomocí misky plastové lžičky seškrábněte veškerý odolný vosk. Vždy mějte po ruce náhradní kus papíru, na který položíte voskové kousky a hobliny, než je zlikvidujete.

Oblečení

Může to znít divně, ale nejdřív nic nedělejte – alespoň ne dokud vosk nezaschne. Pokus o odstranění voskové skvrny před zatuhnutím pravděpodobně situaci zhorší, skvrnu rozšíří a možná vás popálí. Než tedy něco uděláte, nechte vosk ztuhnout.

Dalším krokem je seškrábání co největšího množství ztuhlého vosku. Dále si vezměte ostrý nůž, abyste vosk ořízli, ale ne tak ostrý, aby poškodil část oděvu. Abyste předešli nehodám, při používání nože vždy používejte tahy směrem od těla.

Dále pracujte na vosku, abyste odstranili co nejvíce ztuhlých nečistot a ponechali jen nejvíce zapuštěný vosk. Ačkoli se to zdá být v rozporu s prvním krokem, dalším krokem je opětovné zahřátí vosku. Poté pod hadřík položte utěrku a na skvrnu od vosku položte dva papírové ručníky.

Nastavte žehličku na nízký až střední stupeň a přežehlete postiženou oblast. Zahřátý vosk se přetaví a oddělí se od látky, místo toho se vsákne do papírové utěrky. Pokud se nasákne voskem, přesuňte jej do jiné polohy, začněte znovu nebo jej vyměňte za nový list.

Pokud máte po ruce savý papír, bude fungovat stejně dobře, ne-li lépe, než papírové ručníky. Při používání žehličky buďte vždy opatrní. Tento bod by měl prakticky ukončit proces odstraňování voskových skvrn.

Pokud je však vosk barevný, na oděvu pravděpodobně zůstane skvrna. V takovém případě naplňte misku do poloviny vodou a odstraňovačem skvrn na bázi kyslíku. Namočte do něj skvrnu na několik hodin.

Mělo by úspěšně odstranit konečné přetrvávající skvrny látky. Jako odstraňovač skvrn můžete také zkusit nanést malé množství tekutého pracího prostředku přímo na místo. Před širším použitím vždy proveďte test na nenápadném místě.

Nakonec oblečení vyperte jako obvykle – buď v pračce nebo ručně, pokud je to vhodnější. Předpokládejme, že poškozeným předmětem je kus oděvu vyrobený z obzvláště jemného materiálu. V tom případě možná budete chtít navštívit profesionálního čističe, který ví, jak odstranit skvrny od vosku z oblečení.

Závěr

Proces odstraňování vosku ze svíček se liší od toho, kde se nachází. Ať už je to z dřevěných povrchů, koženého nábytku nebo oblečení, způsob odstranění se liší. Proto si poznamenejte, jak odstranit vosk ze svíček, abyste předešli nehodám.