Majitelé mobilních domů by pravděpodobně měli vědět, jak se zbavit plísní v přívěsu, aby jejich místo zůstalo čisté a zdravé. Možná vás překvapí, že plísně se zbavíte pomocí běžných věcí v domácnosti. Zde je stručný návod, co potřebujete vědět o plísních v mobilních domech.
Jsou v mobilních domech běžné plísně?
Každý dům může být náchylný k napadení plísní, ale přívěsy jsou obvykle vystaveny vyššímu riziku. Toto riziko platí zejména v oblastech, které se zaplavují při bouřkách.
Povodeň se nemusí dostat do prvních pater domů, ale podlahy přívěsů jsou postaveny o něco níže a stávají se náchylnějšími k poškození vodou. Tento druh poškození vodou může vytvořit podmínky pro růst plísní.
Při instalaci přívěsu se musíte ujistit, že si pořídíte licencovaného instalačního technika, který to zvládne. Pokud jste jej nenainstalovali správným způsobem, například na nerovný povrch, mohla by se pod podlahou projevit plíseň a vy byste mohli mít spoustu plísní na čištění.
Jak se okamžitě zbavíte plísní?
Již dříve jsme zjistili, jak může být poškození vodou viníkem růstu plísní. To znamená, že musíte hledat známky poškození vodou, abyste mohli sledovat, kde může růst plíseň. Pokud máte potíže, nezoufejte, protože pro vás máme praktického průvodce po vodou poškozených karavanech.
Jakmile se postaráte o škody způsobené vodou, je čas zkontrolovat váš mobilní dům, zda nejeví známky plísně. Pro začátek se budete muset spolehnout na svůj zrak a čich.
Plíseň se může objevit v různých barvách. Aby bylo možné tyto barevné skvrny snadněji sledovat, zde je návod, jak zjistit barvy plísní.
Plíseň také vydává zatuchlý zápach. Pokud takový zápach zaznamenáte, můžete si být jisti, že poblíž roste plíseň.
Prohlédněte si všechna malá zákoutí, protože na skrytých nebo těžko přístupných místech může růst plíseň. Zkontrolujte okolí sporáku, za lednicí, ventilační otvory a stěny a dveře. Buďte ve střehu všude, kde byste obvykle nic neviděli.
Budete také muset zkontrolovat místa náchylná k vlhkosti, jako jsou sprchy, vany a umyvadla. Zkontrolujte také vnitřek chladničky, zda tam nejsou nějaké viditelné skvrny.
Pokud ve své izolaci uvidíte nějakou plíseň, může být těžké se jí v dané oblasti zbavit. Jakmile plíseň odhalíte, je dobré ji vyměnit.
Když se chcete zbavit plísní, možná budete mít druhé myšlenky na silné chemikálie, zvláště pokud máte domácí mazlíčky nebo děti. Nebojte se, protože zde je seznam každodenních výrobků pro domácnost, které můžete použít.
Je pravděpodobně překvapivé vědět, že ocet můžete použít jako čisticí prostředek pro domácnost. Do rozprašovače (nemusíte míchat s vodou) dejte ocet a postříkejte postižená místa. Nechte ocet asi hodinu působit a poté jej opatrně setřete vlhkou houbou.
Dalším domácím lékem, který můžete vyzkoušet, je peroxid vodíku. Stejně jako ocet můžete nalít 3% koncentraci do rozprašovače a nastříkat peroxid vodíku na plesnivé místo. Tentokrát jej můžete nechat působit pouhých 10 až 15 minut, než jej opláchnete.
Dobrou alternativou je také čajovníkový olej. Smíchejte asi 10 až 15 kapek nebo jednu čajovou lžičku oleje v jednom šálku vody v rozprašovači. Může to být trochu složité v závislosti na tom, kolik plísní roste, ale stále je to velmi účinné.
Kromě těchto alternativ můžete použít také jedlou sodu. Roztok můžete vytvořit smícháním ¼ polévkové lžíce s vodou ve spreji a nastříkáním na plesnivé místo. Před drhnutím oblasti nechte pastu z jedlé sody dvě minuty působit.
Méně známým prostředkem je destilovaný etanol. Můžete jej nastříkat přímo pomocí rozprašovače nebo jej nejprve smíchat s vodou, pokud je vůně příliš silná.
Kromě toho můžete použít i extrakt z grapefruitových jadérek. V lahvičce s rozprašovačem opět smíchejte dva šálky vody s 20 kapkami extraktu z grapefruitových jadérek a nastříkejte na postižené místo.
Pamatujte, že při čištění plísní se nezapomeňte vybavit obličejovou maskou, rukavicemi a ochrannými brýlemi. Budete chtít předejít jakýmkoli zdravotním rizikům při kontaktu s plísní.
Jak zabráníte plísním v upoutávce?
Abyste zabránili plísním v mobilním domě, ujistěte se, že je vnitřek dobře větraný. Čas od času mějte otevřená okna a větrací otvory. I když používáte pec, můžete je nechat částečně otevřené, abyste zajistili, že plísně nebudou tolik růst.
Kromě toho se snažte co nejvíce zabránit vlhkosti z přívěsu. Opravte všechna potrubí a okamžitě vyčistěte skvrny od vody.
Pokud můžete, investujte do odvlhčovače. Plíseň roste při vysoké vlhkosti, takže je třeba mít vlhkost pod kontrolou. Vlhkost 30% až 50% je dobrý rozsah, který pomáhá zabránit růstu plísní.
Závěr
Se všemi domácími prostředky, které jsme uvedli, budete mít lepší představu o tom, jak se zbavit plísní v přívěsu. Plíseň může být nepříjemná, ale s těmito tipy se přes to dostanete.