Jak se zbavit plísní v mulčování pomocí 3 jednoduchých kutilských metod

Pokud většinu času věnujete péči o zahradu, pravděpodobně vás napadlo, jak se zbavit plísní v mulči. Není to dobrý pohled a má pouze nevýhody pro krajinu a zdraví rostlin.

Skvělou zprávou je, že existují metody, které můžete použít k bezpečnému odstranění tohoto z vašeho dvora. Kromě toho se také dozvíte, jak zabránit jeho růstu v budoucnu, takže zůstaňte naladěni!

Co je mulčování?

Mulchis je materiál, který se často rozprostírá nebo pokládá po povrchu půdy. Zahradní nadšenci to znají spíše, protože jej používají k ukrytí odkryté půdy na zahradách a záhonech.

K dispozici je několik druhů mulče. Zahrnuje organický a syntetický mulč.

Typy organického mulče jsou následující:

 • kůra (nakrájená nebo nasekaná)
 • Jehličí
 • Posečená tráva
 • Nakrájené listy
 • Sláma
 • Noviny

Syntetický mulč:

 • Černý plast
 • Látka na šířku
 • Kámen
 • Štěrk

Hlavním účelem mulče je chránit strukturu půdy před nadměrným slunečním zářením, ale mohou fungovat i jako přírodní hnojivo, protože jsou organické a rozložitelné. Sušší a dřevitější mulč se rozkládá pomaleji a také poskytnou půdě méně živin.

Mezi výhody mulče v krajinářství a zahradnictví kromě ochrany před slunečním zářením patří:

 • Izolace
 • Zadržování vody
 • Prevence plevele

Měli byste vědět, kde získáváte mulč, protože některé mohou obsahovat semena plevele škodlivá pro vaše rostliny. Chemikálie mohou také kontaminovat vaši vegetaci a nezapomeňte posoudit svůj mulč, protože každý typ má své použití.

Proč plísně rostou na mulči?

Houba, kterou jiní lidé také nazývají „slizovka“, roste na mulči, když jsou vlhké podmínky, a začnou se jí živit bakterie. Jak se zvětšují, uvolňují spóry do blízkých oblastí, dokud se u nich nevyvinou viditelné skvrny plísně, které přicházejí ve žluté, hnědé, černé, bílé a oranžové barvě.

Obvykle je ideální teplota pro růst plísní kolem 77 až 86 stupňů Fahrenheita. Růst můžete zastavit pouze vykopáním kořenů a jejich vysušením pomocí domácích prostředků, jako je ocet.

Mulčovací houba je většinou neškodná a nepředstavuje vážný problém, ale přesto by bylo nejlepší se jí zbavit. V některých případech produkují hmoty spór s nepříjemným zápachem, které mohou přitahovat hmyz a mouchy.

Jak se plíseň šíří?

Plíseň se obecně snadno šíří bez pomoci, ale k jejímu dalšímu rozšíření do blízkých oblastí mohou přispět i některé vnější faktory. Jsou to následující faktory:

 • Hmyz
 • Voda
 • Vítr
 • Zvířata
 • Přirozený pohyb mulče

Prostřednictvím těchto prvků mohou spory plísní cestovat z jednoho místa na druhé a zahájit nový růst, kde se usadí.

Pokud máte domácí mazlíčky, je riskantní snášet tyto druhy růstu plísní, protože mohou způsobit onemocnění a dokonce smrt v důsledku otravy. Měli byste vědět, jak držet domácí mazlíčky daleko od rostlin, abyste se takovým situacím vyhnuli.

Je plíseň v mulčování nebezpečná pro rostliny?

Jak již bylo zmíněno, plíseň v mulči není nebezpečná. Bez následků se ho můžete i dotknout, i když se to nedoporučuje.

Na druhou stranu některé plísně mohou být pro rostliny nebezpečné a jedním z příkladů je bílá plíseň. V tomto článku se dozvíte více o tom, co způsobuje bílou plíseň na rostlinách.

Plísně mohou ohrozit vzhled krajiny nebo představovat zdravotní riziko pro lidi s citlivostí na ně. Některé specifické druhy hub mohou být při konzumaci také nebezpečné, jako jsou páchnouci a další houby.

Jak odstranit plíseň z mulče

Existují tři způsoby, jak se můžete pokusit odstranit plíseň a trvale zabránit jejímu růstu z vašeho mulče. Patří sem:

 • Vysychání
 • Použití octa
 • Vykopávání kořenů

Metoda č. 1. Vysušení formy

Je důležité poznamenat, že tato metoda není praktická pro všechna podnebí. Vlhké oblasti mají větší pravděpodobnost zadržování vlhkosti a vody na půdě.

Pokud jsou v mulči již existující plísně, můžete ho zabít vysušením jeho pěstební plochy. Zabraňte přemokření rostlin a udělejte to pouze v případě potřeby.

Metoda č. 2. Použití octa

Nejprve musíte vytvořit roztok z jednoho dílu octa na dva díly vody. Dejte do rozprašovače, aby byla aplikace snadnější.

Kyselost octa může oslabit strukturu plísně a nakonec ji zabít. To však může trvat několikrát, protože to není okamžité řešení problémů s plísněmi.

Stejně jako ocet dokáže zabít většinu plísní, může mít také škodlivé účinky na některé rostliny. Ujistěte se, že stříkáte pouze plesnivé místo a ne přímo na vaše rostliny nebo v jejich blízkosti.

Metoda č. 3. Vykopávání kořenů

Tato metoda je možná nejúčinnější a nejbezpečnější způsob, jak se zbavit plísní v mulčování. Než začnete, ujistěte se, že máte na sobě správnou ochranu, abyste se vyhnuli neškodným chemikáliím a vdechování spor plísní ze vzduchu v blízkosti kolonie.

Přemístěním zralé plísně z mulče také hrozí, že se do vzduchu rozšíří další spóry, takže by bylo skvělé ji během a po odstranění zakrýt plastovým sáčkem.

Ujistěte se, že jste se zbavili plísně přímo od kořínků a poté oblast očistěte. Ačkoli některé plísně a houby mají jasné barvy, na které může být zábava se dívat, nechat je samotné není vždy bezpečné.

Závěr

Naučit se, jak se zbavit plísní v mulči, není tak složité. Pokud vás obtěžují, existují určité věci, které můžete udělat bez pomoci profesionála.

Dodržováním metod uvedených v tomto článku budete moci udržovat mulč na zahradě krásný, bezpečný a bez plísní!