Jak se spory plísní liší od bakteriálních endospor: Průvodce

Tisíce organismů mohou způsobit problémy ve vaší domácnosti a znalost jejich rozdílů, například v tom, jak se spory plísní liší od bakteriálních endospor, vám umožní lépe se s nimi vypořádat. Koneckonců, vypořádat se s tímto druhem nepořádku jde dál než jen o vymazání toho, co vidíte, ale také ujištění, že jsou mrtvé a už se nebudou šířit.

Zatímco jsou stejně špinavé nebo dokonce více než čištění prachu z vašich věcí, plísňové a bakteriální napadení jsou mnohem horší, i když o něco méně časté než oni. Na rozdíl od prachu se tyto věci mohou šířit a expandovat do masivních kolonií, když jsou mimo dosah.

Kromě jejich schopnosti zakládat kolonie na nových a přilehlých površích nejsou tyto organické kolonie jen nepořádkem k čištění. Přirození rozkladači mají tendenci sežrat věci, na které dopadnou, aby vytvořili další části, které se rozšíří a přežijí, a zanechají ve vás zničený majetek a dokonce i možné alergie.

Rozdíl mezi sporami plísní a bakteriálními endosporami

Znát rozdíl mezi dvěma věcmi v zásadě vyžaduje nezaujaté srovnání. Díky tomu se lépe naučíte fakta o věcech, které objevujete, a budete schopni těmto poznatkům věřit, pamatovat si je a snadno je používat.

Protože chcete vědět jak o sporách plísní, tak o bakteriálních endosporách, pokryjeme co nejvíce. Pojďme si projít jejich definice, podobnosti a rozdíly.

Spory plísní

Počínaje spórami plísní je produkován plísněmi jako prostředek reprodukce.

Plísně patří do rodiny hub, která využívá spory k množení a tvorbě kolonií. Tyto spory se šíří vzduchem a přicházejí do kontaktu s biopotravinovým zdrojem a vlhkým prostředím.

Bakteriální endospory

Bakteriální endospory jsou na druhé straně zjednodušené formy bakterií. Na rozdíl od spór plísní, které potřebují vlhkou oblast a zdroj potravy, aby se jim dařilo, jim bakteriální endospory umožňují přizpůsobit se nepříznivým podmínkám prostředí.

Účelem endospory je chránit bakterie v drsných podmínkách prostředí vytvořením ochranné vrstvy, která bakterie chrání.

Dalším hlavním rozdílem mezi spórou plísní a bakteriální endosporou je její buněčná struktura a složení. Spóra plísní jako typ hub je klasifikována jako typ eukaryotické buňky, zatímco bakteriální endospora je klasifikována jako prokaryotická buňka.

Z vědeckého hlediska se tyto dvě v mnoha ohledech liší, ale jednodušeji řečeno, prokaryotická buňka má mnohem jednodušší strukturu ve srovnání s eukaryotickou buňkou.

Co jsou spóry?

Spory jsou entity, které lze nalézt v druzích rostlin a bakterií. Ve vědecké definici jsou spory mikroskopické entity s jediným jádrem určeným k šíření a šíření.

Jednodušeji řečeno, spory umožňují rostlinám a některým dalším typům bakterií množit se a přežít.

Na rozdíl od reprodukcí, které používají gamety, sporadické rozmnožování se nemusí slučovat, aby vytvořilo nové organismy, což se nazývá asexuální reprodukce. Spory lze nalézt také v bakteriích, ale na rozdíl od rostlin se spory v bakteriích nepodílejí na reprodukci.

Spory v bakteriích fungují jako ochranný orgán navržený tak, aby pomohl bakteriím prospívat v drsných podmínkách prostředí. Tyto podmínky zahrnují vysokou teplotu, toxické enzymy, nedostatek vlhkosti nebo sucha a nedostatek zdroje potravy.

Pokud jste v poslední době viděli tyto plísně, zde jsou příčiny plísní mimo dům a jak se s nimi vypořádat.

Jak fungují spory?

V současné době mají spory různou funkčnost v závislosti na tom, z jakého organismu pocházejí. U rostlin, jako jsou houby, řasy a sporangiální rostliny, fungují spory jako prostředek rozmnožování.

Spory jsou typem reprodukčních buněk schopných reprodukce bez prostředků fúze.

Různé druhy rostlin mají jiné struktury spor a využití. U řas se výtrusy stále používají k rozmnožování, ale výtrusy řas mohou být pohyblivé nebo nepohyblivé, charakterizované bičíky.

Spory řas se mohou množit buď nepohlavně, nebo sexuálně, v závislosti na podmínkách.

Při sexuální reprodukci leží spóry jako zygospora tvořená pohlavními buňkami řas, dokud nenastane příznivá situace. Když jsou podmínky správné, tyto zygospory podstoupí meiózu, aby produkovaly haploidní spory, které se množí asexuálně.

Nejběžnějším členem rodiny rostlin produkujícím spory by byly houby. Plísně mohou také napadnout rostliny a zde je návod, jak zacházet s plísní usazenou na rostlinách.

Spory plísní mají dvě primární funkce, kterými je reprodukce prostřednictvím šíření a přežití. Spory v houbách nemají bičíky jako spor řasy, a proto spoléhají na vnější faktory, aby se šířily a množily jako například vítr.

Spory plísní mají dva typy ejekce ve sporangii, která drží spor, což je balistospora a statismospora. Balistosporový typ ejekce násilně vymršťuje spory ve sporangii, aby byly distribuovány v prostředí, zatímco statismospora dělá to druhé.

Dalším organismem, který využívá spory, by byly bakterie. Nicméně, jak již bylo zmíněno dříve, spory v bakteriích se neúčastní rozmnožování.

Spory v bakteriích jsou orgánem, který poskytuje bakteriím ochranu před okolním prostředím. Spory umožňují bakteriím přežít na drsných místech.

Závěr

Chcete-li zjistit, jak se spory plísní liší od bakteriálních endospor, musíte pochopit buněčný aspekt těchto dvou. Rozdíl v buněčné struktuře také způsobuje rozdíl ve funkčnosti samotné formy.

V tomto případě by se jednalo o reprodukci spór plísní a ochranné vrstvy bakteriální endospory.