Jak se nazývá svícen na chanuku

Ústředním rituálem Chanuky je zapálení jedinečné devítiramenné menory. Jak se tedy nazývá svícen na Chanuku? Většina lidí, dokonce i Židé, to mylně nazývá menora.

I když skutečné slovo pro svícen je Chanuka nebo Chanuka menora. Menora se sedmi svícny byla světlem, které se používalo ve starověkém svatém chrámu v Jeruzalémě. Dnes je symbolem judaismu a také znakem Izraele.

Chanuka: Co potřebujete vědět

Chanukkiah na druhé straně obsahuje devět svícnů. Jeden na každou chanukovou noc plus jeden navíc na osvětlení ostatních. Chanuka by měla obsahovat osm svícnů stejné výšky; devátá větev je podle židovského práva umístěna výše než ostatní.

Tradičně se k zapálení Hannukiah používal olivový olej, který byl později nahrazen svíčkami. Ty se vkládají postupně každou noc zprava doleva, ale osvětlují se zleva doprava. Od roku 1998 největší chanukkij na světě.

Je to 32 stop vysoká ocelová socha zlaté barvy. Byl vystaven v Central Parku v New Yorku během Festivalu světel. Pojďme tedy k celkovému obrazu, jak se nazývá svícen na Chanuku?

Jak se nazývá svícen na chanuku

Chanuka neboli Festival světel je v židovské víře významným obdobím roku. Je to proto, že připomíná znovuzasvěcení Svatého chrámu v Jeruzalémě. Každou chanukovou noc se na kandelábru s devíti větvemi známými jako menora zapálí jedna svíčka. Proto odpovědí na otázku, jak se nazývá svícen na Chanuku, je Menora.

Jedna větev menory je vyvýšená nad ostatními, a to je svíčka, která slouží k zapálení zbývajících osmi svíček. Většina Židů, kteří slaví Chanuku, věří, že zapálení menory je jejich oblíbeným aspektem svátku. Shamash je centrální svíčka, která zapaluje ostatní svíčky.

Každou noc zažehne šamaš další plamen, dokud všechny svíčky v poslední den Chanuky společně nádherně nezazáří. Každou noc, když vycházejí hvězdy, by měla být rozsvícena menora. Musí být provedeno před všemi členy domova, aby každý mohl být svědkem zázraku.

Po dobu 30 minut před zapálením menory není dovoleno jíst „soubor“ jídla nebo konzumovat cokoliv omamného. Večerní modlitby se mají zpívat, jakmile vyjdou noční hvězdy, po nichž následuje zapálení menory. Světla musí být zapnuta alespoň 30 minut.

Aby byl šamáš košer, musí být o něco vyšší nebo nižší než ostatní svíčky nebo světla. Sedmiramenná menora je spolu s Davidovou hvězdou jedním z nejznámějších tradičních židovských symbolů.

Během Chanuky se volení vůdci často účastní veřejného osvětlení menory. Každý rok začíná Chanuka 25. dne Kislev, což může podle hebrejského kalendáře připadnout kdekoli mezi koncem listopadu a koncem prosince.

Chanuka je také známá jako svátek zasvěcení nebo svátek světel. Chanuka je odvozena z hebrejského slovesa ‚věnovat‘. Chanuka je hebrejský výraz pro svátek a často se píše Chanuka nebo Chanuka. Neexistuje žádný správný nebo nesprávný pravopis, protože je přeložen na ekvivalentní zvuky v angličtině, nikoli na konkrétní pravopis.

V hebrejštině se termín Chanuka vždy hláskoval stejným způsobem a na začátku se vyslovoval se zvukem „het“. Je srovnatelný se skotským zvukem „loch“. Svátek Chanuka začíná 25. kisleva, což má být den, kdy Židé přestali bojovat o Jeruzalém.

Chanuková menora, známá také jako chanukkiah. Je to kandelábr s devíti větvemi, který rozsvěcují během Chanuky, židovského svátku, který trvá osm dní. Z devíti větví představuje osm medvědích světel (svíčky nebo olejové lampy) osm nocí oslavy.

Každou noc se rozsvítí o jedno světlo více než noc předtím, dokud se poslední noc nerozsvítí všech osm větví. Svíčka šamáš se nachází na deváté větvi. Znamená „asistent“ nebo „sluha“ a používá se k osvětlení ostatních osmi.

Chanuková menora je podobná, ale není stejná jako sedmiramenná menora používaná ve starověkém jeruzalémském chrámu. Je to jeden z nejrozšířenějších kusů židovského rituálního umění spolu se sedmiramennou menorou a Davidovou hvězdou. Okolo chanukové sezóny v prosinci se chanukkiah často ukazuje na veřejnosti.

Zvolené úředníky lze často pozorovat, jak veřejně zapalují chanukkiah. Hnutí Chabad-Lubavitch je známé svými ceremoniemi veřejného osvětlení. Koná se od roku 1987, kdy jejich poslední Rebbe, Menachem Mendel Schneerson, vydal rozkaz.

Autor rabín Joshua Plaut, Ph.D. pojednává o historii veřejných výstav chanuky ve Spojených státech. Vypráví o soudních rozhodnutích souvisejících s tímto tématem v jeho knize Kosher Christmas: ‚Tis the Season to Be Jewish. Vypráví, jak si američtí prezidenti užívali zapalování Chanuky během Chanuky.

Závěr o tom, jak se nazývá svícen na chanuku

Většina Židů, kteří dodržují Chanuku, říká, že zapalování menory je jejich oblíbenou součástí svátku. Jak se tedy nazývá svícen na Chanuku? Říká se tomu chanuková menora.