Jak šátrat se šicím strojem pro začátečníky

Můžete se naučit, jak se šicím strojem makat ve dvou krocích. Naučíme vás, jak nastavit šicí stroj a jak šit látací stehy samotné.

Tento článek bude také obsahovat další tipy pro látání, které vám pomohou to udělat dokonale, dokonce i jako začátečník. Víte ale, že dělat různé techniky je pro začátek poměrně snadné díky šicímu stroji?

Procházejte si náš blog, kde najdete různé návody na šití, například jak prošívat šicím strojem a další.

Jak se čertíš se šicím strojem

Krok 1. Nastavte zařízení

  • Připevněte stabilizátor pod otvor nebo se roztrhněte, což se vám bude čert, zvláště když je to velká díra, protože stehy budou potřebovat větší podporu
  • Nainstalujte látací patku na šicí stroj
  • Alternativně můžete k látání použít také klikatou nohu, pokud nemáte látací nohu
  • Nasaďte jehlu, která je kompatibilní s látkou, kterou látáte
  • Navlékněte šicí stroj nití stejné barvy jako látka
  • Nastavte šicí stroj na látací steh, nebo pokud používáte klikatou patku, tříkrokový klikatý steh

Krok 2. Šijte látací stehy

  • Začněte vytvářet stehy, abyste zakryli díru nebo trhlinu, kterou opravujete
  • Sešijte stehy blízko sebe, jako byste vytvářeli nová vlákna, která nahrazují poškozená nebo chybějící v oblasti, kterou opravujete
  • Po dokončení opravy díry nebo trhliny odřízněte stabilizátor, který jste umístili dříve

Jak se správně sakra?

Nejlepší způsob, jak zalátat dírku, je látací patkou pomocí látacích stehů na šicím stroji. Je však také možné použít klikatou nohu nebo univerzální nohu.

Lásání s univerzální nohou

Uzavřete otvor do obdélníku tak, že jej obšijete univerzální nebo klikatou patkou. Poté šijte přes oblast, kterou látáte, a opakujte, dokud nebude zcela zakrytá.

Po zakrytí dírky můžete přestat, ale můžete také šít kolmo k předchozím stehům, které jste vytvořili, abyste zpevnili látací stehy. K tomu stačí látku otočit o 90 stupňů a prošít.

Lárání látací nohou

Zejména jako začátečník můžete použít naši dvoukrokovou metodu uvedenou výše, ale při látání látací patkou můžete látku také obručovat. Chcete-li to provést, spusťte podavače a před připojením látací patky umístěte obruč pod dřík.

Poté šijte přes otvor tam a zpět, dokud nebude zakrytý. Také by bylo nejlepší uzavřít díru tak, že kolem ní přišijete obdélník pro delší trvanlivost, protože se trhlina nebude moci rozšířit.

Jak připravit oblast na látání

Látání bude snazší, pokud budete vědět, jak si dírku před přešitím připravit. Dírka může mít pro začátek roztřepené okraje, takže musíte zastřihnout volné nitě co nejblíže k látce.

To pomůže vytvořit odolné stehy, protože se nezachytí za volné nitě. Poté stabilizujte otvor pomocí tavného rozhraní umístěného pod látkou, aby stehy měly strukturu.

Často se vám na vašich šicích projektech třepe látka? Chcete-li tento problém vyřešit, přečtěte si, jak zastavit třepení látky při nešití a šití.

Zatracení uvnitř nebo vně?

Zatraceně uvnitř oděvu, hlavně při opravách projektů, jako jsou ponožky a jiné pleteniny. Proto při látání díry nezapomeňte otočit materiál naruby.

Je také třeba poznamenat, že existují různé způsoby, jak zatraceně. Tradiční metoda ukotví nit na jedné straně trhliny, přenese ji, aby zakryla trhlinu, a poté ji zajistí na druhé straně běžícími stehy.

Existují také techniky látání, které činí opravu neviditelnou, jako je belgické látání a jemné látání, které využívají efektní vazby. A u dražších materiálů se kanalizace může zatratit rozpletením švu nebo lemu, aby se k opravě použily původní nitě oděvu.

How Do You Darn A Straight Tear?

Zatraceně rovnou slzu s běžícími stehy. Pro začátek udělejte uzel v oblasti nepříliš vzdálené od rovné trhliny a vyplňte trhlinu stehy blízko sebe.

Nejlepší by bylo udělat při otáčení na konci každé řady malou smyčku, aby se nit mohla v případě potřeby natáhnout. Ujistěte se však, že stehy jsou dostatečně těsné, aby držely nitě při pohybu tam a zpět, aby se zakryla trhlina.

Je látání jako tkaní?

Látání má podobnost s tkaním, protože v podstatě sešíváte nit v řadách a na konci každé řady a obracíte směr, jako byste tkali. Kromě toho existují také techniky látání, které používají efektní vazby namísto běžných běžících stehů.

Závěr

A to je vše! Právě jsme se naučili látat na šicím stroji pomocí látacích stehů nebo klikatých stehů.

Objevili jsme také další techniky, jako je šití obdélníku kolem otvoru nebo provádění průběžných stehů při opravě rovného natržení. Nezapomeňte sešít stehy co nejblíže k sobě a použijte stejnou barvu nitě jako oděv, aby byla oprava jemnější.

A před látáním by bylo nejlepší odstřihnout uvolněné nitě roztřepených okrajů dírky a poté ji stabilizovat pod ní. Doufáme, že vám tyto tipy pomohou s látáním; zanechte nám jakékoli dotazy, pokud ještě nějaké máte.