Jak rozpoznat mycelium od plísně a tipy, jak tomu předcházet

Chcete vědět, jaké plísně kontaminují váš dům? Pak si možná budete chtít přečíst tento článek o tom, jak rozeznat mycelium od plísně. A nejen to, zmíníme se také o nejlepších způsobech, jak vyčnívající podhoubí u vás doma zničit.

Je nepříjemné vidět plísně v částech domu, proto se jich musíte zbavit. Existují různé druhy plísní, které lze vidět v prostředí, zejména ve vlhkých teplých částech. V tomto článku budeme diskutovat o typu plísně, která se běžně vyskytuje v domech.

Je mycelium plíseň?

Je to blízko, ale přesto jsou jiné. mycelium je považováno za vegetativní houbu nebo skutečnou houbu kvůli tomu, jak jsou linie organizované, když rostou.

Nyní má struktura plísní tendenci být chaotičtější a nejasnější než mycelium. Velký rozdíl je také v tom, že plísně se šíří, zatímco mycelium roste. Je lepší pozorovat strukturu rostoucí houby ve vašem domě, abyste poznali lepší způsoby, jak ji zničit.

Charakteristiky mycelia

1. Patří do čeledi hub

Musíme si ujasnit, že mycelium je rostoucí houba. Rostou v určitých obdobích roku, většinou v chladných obdobích.

Propletená vláknitá vlákna nazývaná Hyphae jsou tím, z čeho se skládá mycelium. Můžeme ji považovat i za houbovou plíseň, protože stejně jako květiny má schopnost kvést.

2. Miluje vlhké prostředí

Pro mycelium je důležité absorbovat živiny ze svého prostředí. Struktura vlákna uvolňuje ve vlhkém dřevě enzymy, které se rozkládají na monomery. Vlhkost dřeva se nyní drží v těchto monomerech, zatímco mycelium ji absorbuje.

Neroste na betonu jako plísně, ale obvykle ano na lesích a plochách s hlubokými sazemi. Pokud jsou ve vašem domě dřevěné plochy, raději je často kontrolujte, když se okolní teplota sníží.

3. Můžete ovládat jeho strukturu

Mezi houbou mycelium je jedinečnost, protože můžete zasáhnout dříve, než houba vyskočí ze substrátu. Řízením vlhkosti vzduchu a teploty můžete snadno zabránit jejímu růstu.

To však může být obtížné, pokud je stěna trvale umístěna v určitých rozích, protože se můžete setkat s intenzivní vlhkostí. Pokud se potýkáte s tímto druhem problému, pokračujte ve čtení a zjistěte několik tipů, jak se zbavit mycelia.

Tipy, jak zničit mycelium

Máte potíže s houbami, které vám vyskakují ze stropu? Zde jsou nejbezpečnější metody, jak zabránit jejich růstu. Pokud jde o specifické oblasti, je to stejné jako plísně, ale na rozdíl od plísní je prevence mycelia mnohem jednodušší.

Domácí ošetření

1. Ocet

Použití octa po odstranění houby může pomoci zabránit opětovnému růstu. Ocet je známý jako přírodní zabiják plísní a překvapivě ho můžete použít i na mycelium!

2. Alkohol

Další užitečnou léčbou je alkohol. Třením poškozené oblasti budete moci vlákna zcela sterilizovat. Už se nemusíte obávat použití drsných materiálů.

3. Bělidlo

Pro zastavení spor uvnitř houby můžete použít postřikový roztok s bělidlem. Bělidlo je známé jako vynikající čistič plísní a jeho použití na mycelium se také osvědčilo. Nezapomeňte nosit ochranné prostředky, jako je maska ​​a rukavice, protože je známo, že má škodlivé účinky na naše tělo, a nezapomeňte je zředit vodou.

4. Peroxid vodíku

K úplnému zastavení růstu mycelia můžete použít kombinaci peroxidu vodíku a vody. Jednoduše roztok natřete na houby a počkejte několik minut, poté jej můžete setřít.

Pro houby na trávníku

Houby kroužkovitého mycelia, které se nacházejí v trávníku, jsou také otravné a neustále vyčnívají. Chcete-li je úplně odstranit, neodstraňujte pouze víčko – nastříkejte dusíkaté hnojivo, abyste zabránili růstu spór. Můžete také nastříkat chemikálii ještě předtím, než se objeví, aby se spory vykastrovaly.

Pro formy

Plísně trápí i majitele domů a na rozdíl od mycelia by mohly růst v betonu. Pro někoho to nemusí být problém, ale pokud bydlíte v dobře členěném domě, ujistěte se, že vždy kontrolujete skrytá místa, kde by se mohla plíseň dařit.

Pokud se doma potýkáte s tímto druhem dilematu, zde je článek o čištění plísní na stěnách z betonových tvárnic. Tento průvodce může být také užitečný u hotových stěn.

Závěr

Je důležité, abyste věděli, jak rozeznat mycelium od plísně, protože ne všechna domácí ošetření nebo domácí řešení vám mohou pomoci. Také je důležité neustále kontrolovat oblasti vašeho domu, které jsou náchylné k vysoké vlhkosti. Musíte také zkontrolovat, zda léčba bude fungovat, protože možná budete muset zavolat inspektory plísní, pokud je poškození nezvládnutelné.