Jak připravit počítač k darování? 6 jednoduchých kroků k zapamatování!

Pokud plánujete zlikvidovat svůj starý počítač, měli byste vědět, jak počítač připravit k darování. Každoročně se objevují četné zprávy o okrádání citlivých dat. Jedním z nejčastějších důvodů, proč k tomu dochází, je nesprávná likvidace aktiv informačních technologií.

Všechny gadgety, včetně mobilních telefonů, notebooků a počítačů, obsahují osobní a finanční údaje. Může zahrnovat osobní doklady, daňová přiznání, telefonní čísla, adresy, licenční klíče, čísla účtů a hesla. Tyto typy informací jsou cílem nebo podvodníky a zloději identity.

S tím bylo řečeno, zabezpečení vašeho počítače před darováním je zásadní, a pokud nemáte ponětí, jak to udělat, nebojte se, protože to je důvod, proč jsme zde. Tento příspěvek se pokouší vysvětlit kroky recyklace počítače. Pojďme začít!

6 kroků k přípravě počítače k ​​darování

Pamatujte, že vyhazování IT zařízení je nezákonné: musíte vědět o recyklaci počítače. Ujistěte se však, že jste v bezpečí před narušením dat tím, že budete znát následující kroky k vyčištění vašeho počítače před likvidací. Zde jsou kroky, jak připravit počítač pro darování:

Krok č. 1. Vytváření zálohy

V první řadě si uložte všechna důležitá data. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je zálohovat všechna data na libovolné úložné zařízení. Můžete například využít cloudové úložiště, USB, pevné disky a další. Soubor můžete dokonce uložit na jiném počítači.

Krok č. 2. Čištění pevného disku

Bez ohledu na to, jak chcete zlikvidovat svůj počítač, měli byste vymazat jeho pevný disk. Neznamená to smazání všech dat. Vezměte na vědomí, že pokud jej nevyčistíte správně, vaše data lze stále obnovit pomocí různých programů pro obnovu dat. Prvním krokem je smazat soubory z disku kliknutím na Shift + Del a poté pomocí libovolného softwaru pro skartování dat přepsat soubory. Můžete jej několikrát přepsat, takže bude obtížnější jej načíst.

Mějte také na paměti, že ne všechna data lze získat na konkrétních discích. Proto byste měli každou jízdu připravit jinak. Pokud má váš počítač například disk SSD, měli byste přeinstalovat jeho operační systém odstraněním všech dat.

U mechanického disku je třeba jej před přeinstalací operačního systému vyčistit. Stejný postup je třeba dodržet, pokud má váš počítač externí disk. Každá edice Windows navíc obsahuje jinou funkci továrního nastavení. Jinými slovy, resetování se v různých edicích Windows liší. S tím, co bylo řečeno, byste měli být obeznámeni s jeho příslušnou funkcí. Zjistěte, jak můžete vyčistit počítač v závislosti na jeho vydání. Možná budete chtít vědět, jak zlikvidovat starý počítač.

Krok č. 3. Vymazání externího disku

Pokud má váš počítač externí disk, jako je USB nebo pevný disk, nezapomeňte je také vyčistit. I když je to snadné, musíte si uvědomit, že nejsou podobné v různých operačních systémech. Například smazaná data ze systému Windows XP lze rychle obnovit, ale není to tak snadné jako ve Windows Vista.

Krok č. 4. Smazání historie procházení

Kromě čištění externího a pevného disku musíte také vyčistit historii procházení. Když říkáme historie procházení, týká se to všeho, co jste hledali v jakémkoli prohlížeči, včetně Mozilla Firefox, Safari, Internet Explorer, Google Chrome a dalších. Možná budete chtít vědět, co je to darování.

Krok č. 5. Odinstalování programů

Ačkoli můžeme určité programy považovat za bezpečné, jako je Office, nemusí to být přesné. Kromě toho tyto programy ukládají některá naše data, včetně adres a jmen, a proto je nezbytné zabezpečit svůj starý počítač odinstalováním těchto programů. Chcete-li to provést, můžete vyhledat možnost odinstalovat v nastavení nebo ji otevřít. z lišty ‚Tento počítač‘. Ale znovu, než darujete svůj gadget, ujistěte se, že jste odinstalovali všechny své programy. Možná budete chtít vědět, kde koupit dárkové krabice.

Krok #6. Šifrujte své soubory

Pro některé mohou být data, která ukládají ve svých systémech, příliš citlivá, že jejich smazání nebo vymazání nebude stačit. Co by měli v takovém případě dělat? Naštěstí bylo vynalezeno šifrování dat. Abyste je ochránili před narušením, můžete svá data zašifrovat, včetně složek, souborů a dokonce i disků. Než svůj počítač darujete, ujistěte se, že jste svůj disk zašifrovali, aby se nikdo nedostal k vašim datům. K tomu můžete použít program s názvem TrueCrypt, protože šifruje celé disky a tvoří šifrované kontejnery. Jakmile svá data zašifrujete, můžete se přestat bát, že by vaše data mohli ukrást ostatní. Je to proto, že před přístupem k těmto souborům bude vyžadován šifrovací klíč. To zloději ztíží dosažení jeho cíle.

Je to obal!

Ano, to jsou kroky, jak připravit počítač k darování. Namísto pouhé likvidace starého počítače jej můžete darovat méně šťastnému jedinci. To pro ně může být výhodné, zvláště když je ještě v dobrém a funkčním stavu. Proto vyhledejte charitativní organizaci v okolí nebo online, která přijímá použité počítače k ​​dalšímu darování. Poté použijte kroky k přípravě počítače pro darování, než přistoupíte k tomuto jednoduchému aktu laskavosti. Možná budete chtít vědět, co je to věcný dar.