Jak přetavit svíčku

Máte doma staré svíčky, ale nádoba je příliš špinavá na to, abyste ji mohli vystavit v obývacím pokoji? Místo vyhazování těchto svíček roztavte vosk a použijte výslednou voskovou kapalinu k výrobě nových svíček. Dáme vám tři různé způsoby, jak svíčku přetavit, abyste ji mohli znovu použít.

Jak přetavit svíčku

Používání mikrovlnné trouby

Pořiďte si nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby. Ty lze nalézt prakticky všude, ale je pravděpodobné, že už jeden máte. Některé nádoby budou mít na zadní straně štítky, které uvádějí, zda mohou být ohřívány v mikrovlnné troubě.

Dalším indikátorem je znak misky s vlnovkami nad ní. Označuje, že nádobu lze bezpečně používat v mikrovlnné troubě. Symbol vyrobený z vlnitých čar.

V misce rozdrobte vosk. Uchopte svíčku a rozbijte ji. Pokud je rozbití svíčky rukama příliš těžké, nasekejte ji nožem na menší kousky.

Menší kousky by měly být snadno rozlomitelné rukama. Nastavte časovač mikrovlnné trouby na 4 minuty a vložte misku do mikrovlnné trouby. Mikrovlnka vosk nerozpustí, ale výrazně změkne.

Když umístíte misku do mikrovlnné trouby, nechte ji odkrytou, abyste dosáhli nejlepších výsledků. To umožňuje, aby teplo vykonávalo svou práci na vosku efektivněji. Vyndejte misku z trouby a míchejte vosk, zatímco měříte jeho teplotu.

Ujistěte se, že rozumíte bodu vzplanutí vašeho vosku nebo teplotě, při které se vznítí. Teplotu vosku zkontrolujte běžným teploměrem. Pokud se vosk příliš zahřeje, nechte jej vychladnout, dokud nedosáhne bezpečné teploty.

Vosk můžete zatlačit na stranu misky pomocí hrotů vidličky, aby se rozbil. Pomůže to rychleji rozpustit v mikrovlnné troubě. Dávejte pozor, aby se vám na kůži nedostal žádný vosk.

Bod vzplanutí vašeho vosku lze nalézt na straně jeho lahvičky nebo obalu. Vždy udržujte vosk alespoň 30–50 °F (1–10 °C) pod bodem vzplanutí. Misku vařte v mikrovlnné troubě vždy jednu minutu.

Během zahřívání v mikrovlnné troubě sledujte vosk. Pokud máte podezření, že je vosk příliš horký, okamžitě jej vyjměte z mikrovlnné trouby. Pokračujte v měření teploty, a pokud je příliš horká, nevkládejte vosk zpět.

Máte hotovo, když se vosk roztaví. Neměli byste mít žádné potíže, pokud jste opatrní. Pečlivě sledujte svůj vosk.

Tavení svíčky v troubě

Dalším způsobem, jak přetavit svíčku, je použití trouby. Určete bod tání vosku a předehřejte troubu na tuto teplotu. Bod tání vašeho vosku by měl být uveden na straně nádoby nebo obalu svíčky. Ujistěte se, že používáte bod tání vosku spíše než bod vzplanutí.

Bod vzplanutí vosku je teplota, při které se vznítí. Bod vzplanutí vašeho vosku lze nalézt na straně jeho lahvičky nebo obalu. Vždy udržujte vosk alespoň 30–50 °F (1–10 °C) pod bodem vzplanutí.

Jakmile je horký, vložte vosk do trouby. Umístěte vosk do pekáče poté, co trouba dosáhne správné teploty. Při správné teplotě by mělo trvat asi 10 minut, než se vosk zcela přemění na kapalinu.

Pečlivě sledujte vosk. Trouba je o něco riskantnější než mikrovlnka, takže si ji hlídejte. Při používání plynové trouby buďte velmi opatrní.

Když se vosk roztaví, stane se podstatně hořlavějším a nebude mít problém najít plamen v plynové troubě. Ve 2 minutových intervalech vosk kontrolujte. Pomocí pečicích rukavic vyjměte vosk a jeho nádobu z trouby každých několik minut.

Pomocí běžného teploměru změřte teplotu vosku. Když se vosk roztaví, vyjměte ho z trouby. Vyjměte pekáč z trouby s použitím pečicích rukavic a poté troubu vypněte.

Použití sporáku

Pokud je to možné, použijte elektrickou varnou desku. Použití varné desky je nejrizikovější ze všech procesů tavení. Ano, elektrický sporák je ve srovnání s plynovým sporákem bezpečnější variantou, přesto je vysoce nebezpečný.

Tento přístup by měl být použit pouze v případě, že máte velké zkušenosti s tavením vosku a svíček. Tento přístup by neměl používat začátečník nebo někdo, kdo již několikrát použil jiné způsoby. Určete bod vzplanutí vosku, který používáte.

Bod vzplanutí vosku je teplota, při které se vznítí. Bod vzplanutí vašeho vosku lze nalézt na straně jeho lahvičky nebo obalu. Vždy udržujte vosk alespoň 30–50 °F (1–10 °C) pod bodem vzplanutí.

Udělejte dvojitý kotel. Speciální sady dvojitých kotlů jsou k dispozici ve vašem místním obchodě s potravinami nebo kuchyňskými potřebami. Můžete si však vyrobit vlastní doma.

Vše, co potřebujete, je velká skleněná nebo kovová mísa, která se vejde do pánve, a hluboká široká pánev. V ideálním případě chcete mít na pánvi co nejvíce z mísy, protože to pomůže rovnoměrněji rozptýlit teplo. Přiveďte pánev do poloviny plnou vody k varu.

Ještě nedávejte velkou mísu do pánve. Vložte misku obsahující vosk do pánve. Vložte vosk do pánve poté, co voda dosáhla teploty varu.

Vroucí voda rychle zahřeje umyvadlo, ale nespálí vosk. Tím se také sníží pravděpodobnost požáru. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat teplotu vosku v misce pomocí teploměru.

Pokud vosk dosáhne bodu vzplanutí, vyjměte obrovskou misku z pánve pomocí pečicích rukavic. Před opětovným vložením do pánve nechte vosk vychladnout. Snižte teplo na sporáku.

Vyjměte misku obsahující roztavený vosk z pánve. Při vyjímání misky s voskem z pánve vypněte hořák a nasaďte si chňapky. Váš vosk je nyní připraven k použití ve vašem projektu.

Závěr o tom, jak přetavit svíčku

Zde jsou tři snadné postupy, které vám pomohou vědět, jak přetavit svíčku, abyste ji mohli znovu použít. Poznamenejte si teplotu, kterou na vosk aplikujete. Vyhnete se tak budoucím nehodám při výrobě.