Jak předpírat látku na šití: Udělejte to jako první

Tento článek vás naučí, jak předpírat látku na šití ve třech krocích. Začneme rozlišováním materiálů a poté se rozhodneme, zda je můžete prát ručně nebo v pračce. Budete také vědět, proč je důležité předepírat před šitím.

Další praxí, kterou můžete také předšít, je kontrola jehel. Musíte vyměnit zlomené jehly nebo zvážit, jak se naučit brousit šicí jehly, jakmile se ztupí.

Jak vyperete látku před šitím?

Krok 1. Určete materiál

Zjistěte, zda je vaše tkanina syntetická nebo přírodní, protože přírodní vlákna se budou srážet a syntetická vlákna jsou náchylná k pouštění barev, zejména červené tkaniny. Poté zkontrolujte na štítku látky pokyny pro praní nebo sami vyzkoušejte malý kousek. Odřízněte čtverec o rozměrech 4 x 4 palce z testovací látky a ručně jej vyperte nebo vyperte v pračce s bílou odpadní látkou, abyste zkontrolovali přenos barev.

Tkanina o rozměrech 4 x 4 palce si může zachovat svůj rozměr, což znamená, že se nesráží. Na druhou stranu se může proměnit na 6 x 3,6 palce, což znamená, že dojde k 10% smrštění nebo 25% smrštění, pokud je malý jako 3 x 3 palce. Pamatujte, které látky se srážejí a perte je samostatně, podobně jako materiály, které odbarvují bílou odpadní látku.

Krok 2. Ruční praní nebo praní v pračce

Bavlnu lze prát v pračce za tepla, zatímco polyester a umělé hedvábí lze prát v pračce za studena. Hedvábí by se mělo prát ručně v teplé vodě, zatímco pružné materiály jako Spandex a Lycra by se měly prát v ruce za studena. A konečně, prádlo lze prát ručně nebo v pračce za studena.

Krok 3. Vysušte látku

Nepoužívejte sušičku k sušení předepraných tkanin, protože je může příliš srazit, pokud jejich štítek neuvádí, že je to bezpečné. Nejbezpečnějším způsobem, jak sušit předeprané látky na šití, je sušit je na vzduchu přes prádelní šňůru. Poté materiály jemně přitlačte rozprašovačem vody, abyste odstranili vrásky.

Nakonec odstřihněte třepení před řezáním látky pro šití. Přečtěte si, co je zrnitost při šití, která vám dále pomůže při řezání látek pro šití.

Co je předpírka?

Předepření látky znamená ruční praní nebo praní látky v pračce před šitím. Někdy je také synonymem pro předsrážení látky, protože praní odhalí, zda se materiál srazí. Je to krok před šitím, který musíte udělat, abyste se ujistili, že hotový projekt bude mít vaši plánovanou velikost nebo padnutí.

Mám látku před šitím vyprat?

Pro předsmrštění

Přírodní vlákna se mohou srazit přibližně o 5 až 10 %, což znamená, že konečná velikost projektu se může změnit, pokud jste látky před šitím nevyprali. To je zvláště důležité při šití oděvů a oděvů. Ale i když se některé materiály nesráží o více než 10 %, jejich předpírka může stále nabídnout výhody, jako je řešení rozpouštění barev a čištění látky bez nečistot a chemikálií.

Zabraňte vzniku skvrn

Syntetické tkaniny, zejména ty, které se dodávají ve výrazných barvách, jako je červená, jsou náchylné ke krvácení. To znamená, že při praní se světlejším oblečením riskujete skvrny nebo změnu. Některé mohou po vyprání dokonce vypadat vybledlé, takže si ušetříte problémy tím, že předem určíte, které látky tečou.

Odstranění chemikálií

Nakonec předpírka vyčistí materiál před šitím. Může procházet různými chemickými a barvícími úpravami nebo sbírat nečistoty v průběhu procesu. I když chemické látky na textil nejsou nebezpečně škodlivé, někteří lidé mají citlivou pokožku a stále na ně mohou reagovat.

Používáte při předpírání látky prací prostředek?

Látky, které lze prát v pračce, by měly být bezpečné pro praní pracím prostředkem. Použijte však menší množství než obvykle, nebo otestujte tkaninu pracím prostředkem na vyblednutí a další reakce. A pokud jde o materiály, které se musí prát ručně, použijte při jemném mytí trochu jemného mýdla.

Jak prát bavlněnou látku před šitím

Bavlna je náchylná ke srážení a lze ji prát za tepla v pračce. Můžete jej také prát ručně ve studené vodě a poté látku vysušit v lince, abyste odstranili záhyby. Další materiály, které jsou náchylné ke srážení, jsou flanel a úplety, proto při předpírání používejte teplou vodu.

Jak zabráníte třepení látky při předpírání?

Okraje látky před předpírkou spojte, abyste zabránili nadměrnému třepení materiálu. Abyste se vyhnuli shlukování látky, můžete použít serger nebo šít širokými klikatými stehy nebo 3-krokovým klikatým stehem. Omezte třepení pomocí nůžek na růžovění nebo si látku předtřepte sami tím, že zatáhnete ⅜-palcový okraj útkové nitě k okraji.

Pokud nemáte sergera, přečtěte si tento návod, jak seržovat pomocí šicího stroje.

Jaký steh mám použít, aby se látka netřepila?

Dokončení švů klikatým stehem může pomoci zabránit třepení. Na surovém okraji látky můžete také vytvořit překryté stehy, aby se nerozpletla, pokud šijete ručně. A pokud nechcete šít, můžete okraje obložit šikmou páskou.

Závěr

Byl tento článek užitečný? Chcete-li si zopakovat, jak předpírat látku pro šití, musíte vyzkoušet čtvercový kus a určit, zda můžete materiál prát ručně nebo v pračce. Nezapomeňte použít také jemné mýdlo a poté vyprané tkaniny osušte na vzduchu.

Pokud jde o třepení, před šitím okraje spojte nebo sešijte klikatým stehem. Doufáme, že jste se hodně naučili; zanechte nám otázku, pokud nějakou máte.