Jak prát háčkovanou deku ve 3 rychlých krocích

Jak správně prát háčkovanou deku, pochopíte ve třech krocích. Za prvé, náš průvodce zajistí, že budete udržovat svou háčkovanou deku čistou, aniž byste poškodili svou tvrdou práci. Níže se dokonce dozvíte, jak otestovat přízi, abyste věděli, jak nejlépe deku vyprat.

Nenechte se zmást tím, jak zablokovat háčkovanou přikrývku, je také třeba ji vyprat. Možná potřebuje zpět svou barvu nebo je čerstvě vyrobený a vy ho darujete jako dárek. Pokračujte ve čtení níže, abyste věděli, zda musíte deku prát ručně nebo v pračce.

Jak prát doma háčkovanou deku

1. Přečtěte si štítek a zjistěte svůj typ příze

Před praním samotné háčkované deky musíte určit pokyny pro správnou péči o háčkovanou deku. Ti, kteří si přikrývku koupili, si mohou prohlédnout návod na praní na štítku, zatímco ti, kteří ji vyrobili, by měli znát typ použité příze. Příze by měla mít štítek s pokyny pro praní nebo může obsahovat typ vlákna, takže ve druhém kroku uvidíte, zda byste měli háčkovanou deku prát ručně nebo v pračce.

2. Rozhodněte se, zda můžete použít pračku nebo ruční praní

Jakmile znáte materiál své háčkované deky, můžete se rozhodnout, zda je nejlepší prát v pračce nebo ručně. Musíte použít ideální prací prostředek, abyste zajistili, že se deka nepoškodí nebo nevybledne. Například syntetické a bavlněné příze lze prát jemným pracím prostředkem, ale bez problémů můžete použít studenou nebo teplou vodu.

Na druhou stranu vlněná vlákna by se měla prát správným pracím prostředkem bezpečným pro vlnu. Můžete zkontrolovat, zda prací prostředek obsahuje lanolin, protože je pro vlnu dlouhodobě prospěšný. Vlněnou háčkovanou deku však nikdy nesmíte prát v teplé nebo horké vodě, protože by se mohla srazit.

Praní v pračce

S praním háčkované dečky v pračce je třeba zacházet se zvýšenou opatrností, aby byla zachována její celistvost. Proto prosím vložte přikrývku do sáčku na prádlo a používejte pouze jemný cyklus stroje. Nejlepší by bylo použít také pračku s předním nebo vrchním plněním, protože ta nemá uprostřed míchadlo, které by omezovalo pohyb přikrývky.

Mytí rukou

Pokud jste se rozhodli prát háčkovanou deku ručně, naplňte umyvadlo dostatečným množstvím vody, aby byla deka ponořená. Přimíchejte trochu jemného pracího prostředku a pohybujte přikrývkou v pěně tam a zpět. Namočte ji do vody asi na 15 minut, než ji vyměníte za čistou vodu, abyste odstranili prací prostředek.

Přesuňte přikrývku do čisté vody, abyste odstranili pěnu, vypusťte vodu a vraťte ji zpět. Opakujte proces, dokud vaše háčkovaná deka nebude bez mýdla. Po dokončení přikrývku nikdy neždímejte, protože by mohlo dojít k natažení materiálu.

3. Deku důkladně osušte

Nejčastějším problémem, kterému se musíte při sušení háčkované přikrývky vyhnout, je to, že se při ždímání nebo pověšení může roztáhnout. Když jste ručně vyprali háčkovanou deku, položte ji na několik ručníků a vytvořte váleček, abyste vytlačili přebytečnou vodu. Opakujte proces před položením přikrývky naplocho do více ručníků, abyste dále odstranili vlhkost.

Tuto instanci můžete použít k přetvoření přikrývky a narovnání okrajů. Nezapomeňte znovu rozdělit přízi, která se mohla během praní dostat z místa. Poté nechte přikrývku celý den schnout na vzduchu a ujistěte se, že obě strany důkladně uschly.

Můžete použít sušičku na háčkovanou deku?

Stejně jako u praní se prosím informujte na štítku deky nebo příze, zda můžete použít sušičku. Některé syntetické příze jsou kompatibilní se sušičkou, pokud používáte nejnižší nastavení teploty. Nejlepší je však přikrývku vyjmout vlhkou a dosušit ji přirozeně.

Pamatujte, že některé materiály jsou náchylnější k hoření a neměly by se přesušit nebo vystavovat vysokému teplu. Naše doporučení je používat sušičku pouze v případě, že jste si jisti, že je kompatibilní. Pokud se vám zdá přirozený způsob sušení příliš pomalý, můžete vždy poblíž přikrývky umístit ventilátor, abyste proces urychlili.

Lze háčkované deky prát v pračce?

Háčkované přikrývky lze prát v pračce, pokud to příze, kterou používá, umožňuje. Například háčkované přikrývky z bavlny, polyesteru nebo akrylové příze lze prát v pračce. Naopak, pokud používáte vlnu, mohér nebo kašmír, je lepší prát háčkovanou deku ručně, protože tyto přírodní materiály by se mohly v pračce poškodit.

Ale co když neznáte vlákno své háčkované deky? Nejbezpečnějším způsobem, jak prát přikrývku z neznámého materiálu příze, je ruční praní jemným saponátem a studenou vodou. Přízi však můžete vyzkoušet i ohněm.

Jak identifikovat přízi háčkované dečky

Odřízněte kousek příze a zapalte ji ohněm. Syntetické příze by měly vonět po chemikáliích a taví se do kuliček polyesteru nebo se ztvrdnou, pokud jsou akrylové. Bavlněná vlákna při spalování voní po listech a mění se v popel, zatímco vlna páchne po spálených vlasech a více se drolí.

Závěr

Nenechte se zastrašit tím, že budete své háčkované projekty udržovat v čistotě. Například jste se právě naučili, jak bezpečně prát háčkovanou deku tím, že znáte pokyny pro správnou péči na základě jejího materiálu. Pamatujte prosím na naše tipy, abyste znali ideální prací prostředek, typ praní, teplotu vody a metodu sušení, abyste zajistili, že se vaše háčkovaná deka nepoškodí.