Jak poznat, zda je dřevo silně poškozeno vodou: 3 znaky

Nemusíte být odborníkem, abyste věděli, jak zjistit, zda je dřevo silně poškozeno vodou. Existuje několik příznaků, na které si můžete dát pozor, abyste zjistili, zda máte uvedený problém. Nejprve pojďme diskutovat o tom, co se stane, když dřevo přijde do styku s vodou.

Co se stane, když dřevo zvlhne?

Samotné dřevo není vodotěsné, ale jsou k dispozici úpravy, které mu mohou pomoci odolat živlům, které ho potenciálně mohou zničit. Dřevo je jako přírodní materiál vysoce náchylné k hnilobě, pokud je vystaveno nadměrné vlhkosti. Může se časem rozpadnout, vyvinout plísně a v nejhorších případech dokonce podporovat termity.

Poškození vodou na různých typech dřeva

V závislosti na druhu dřeva může mít voda na každé z nich různé účinky. Mají individuální vlastnosti a podmínky, které tyto variace ovlivňují. Jejich utěsnění správnou léčbou může zabránit takovému utrpení.

Abyste o nich pochopili více, zde jsou různé reakce druhů dřeva, pokud jde o vodu:

Tvrdé dřevo

Poškození vodou v tvrdém dřevě často přichází jako barvení a změna barvy. V některých případech si také všimnete zvedání palubek a hřebíků, které je drží dolů. Není to vůbec hezký pohled a nakonec se může rozšířit na blízká prkna.

Při stavbě domů a nábytku se často používá několik druhů tvrdého dřeva, například:

1. Mahagon

Mahagon je velmi trvanlivé dřevo. Funguje dobře proti vodě, a proto je tento druh dřeva zvolen pro většinu lodí.

Nesmršťuje se a rychle bobtná. Díky své houževnatosti a nádherné červenohnědé hnědé barvě však bývá drahý.

2. Javor

Javor patří snad mezi běžné druhy dřeva používaného v podlahách. Když je vystaven vodě, může mít mírné reakce, jako je smršťování a bobtnání.

3. Teak

Teak je vynikající dřevo pro stavby, jako je interiér, podlahy a stavba lodí. Dobře odolává vlhkosti a rychle nevytváří praskliny, rozpady a deformace.

Měkké dřevo

Měkké dřevo nemá ve srovnání s tvrdým dřevem tolik rozdílů, pokud jde o poškození vodou. Jsou více na lehčí straně a také levnější pro použití v podlaze a jiném nábytku.

Některé z měkkého dřeva jsou:

1. Smrk

Smrk je masivní a trvanlivé dřevo. Přestože má vynikající odolnost proti poškození vodou, může se při vystavení vodě stále smršťovat.

2. Cedar

Podobně jako smrk, cedr může také dojít k určitému bobtnání a mírnému smrštění při neustálém kontaktu s vodou. Toto dřevo je však stále vynikající pro plotové sloupky, nábytek a dokonce i pro doky.

Rozpoznání počátečních známek poškození dřeva způsobeného vodou

Pokud máte podezření, že dřevo ve vašem domě může být poškozeno vodou, toto jsou příznaky, které vám mohou pomoci potvrdit situaci:

Baňkování

Všimněte si, zda mají prkna vyvýšené hrany. To naznačuje, že pod povrchem je vlhkost, která by mohla dřevo poškodit.

Tmavá místa

Toto znamení může být ošidné. Dřevo má přirozené vzory a zrna, ale pozor na tmavá místa podobná plísním a plísním.

Můžete jej snadno vyčistit otřením, ale je důležité zkontrolovat hluboko uložené skvrny. Může dokonce vyžadovat opětovné uzavření, aby se poškození nezhoršilo.

Vypouklé

Pokud dřevo zvlhne více, než by mělo, může vyvinout osnovy nebo boule, které se projevují na povrchu. Ve většině případů toto poškození vyžaduje úplnou výměnu na zasažených prknech.

Jak dlouho se poškození dřeva projevuje na dřevě

Do 2 hodin až 7 dnů poté, co dřevo přijde do styku s vodou a vlhkostí, plíseň vyroste a nakonec se rozšíří do okolních oblastí. Podlaha se může také začít deformovat a bobtnat, protože dřevo absorbovalo vodu.

V některých případech se v těchto situacích může vyvinout chemické znečištění, které může lidem uškodit. Je nutné okamžitě reagovat, protože voda může materiál přirozeně schnout několik dní. K podpoře větrání můžete použít odvlhčovače a dokonce i vakuum.

Jak opravit dřevo poškozené vodou

Pokud máte v plánu opravit poškozené dřevěné desky svépomocí, zde je stručný návod, co můžete udělat.

Krok č. 1 . Pomocí mopu a suchých hadříků se zbavte vody a vlhkosti v oblasti, kterou chcete opravit. Odložte mokré koberce a jiné vlhké materiály, které mají kontakt se dřevem. Pokud existuje netěsná trubka, nezapomeňte ji před vylepšením desek nejprve opravit.

Krok č. 2 . Abyste zajistili, že oblast nebude kontaminována, použijte k odstranění plísní dezinfekční a čistý hadřík.

Krok č. 3 . Vysušte dřevo. Existují techniky, které můžete udělat, abyste proces sušení urychlili. Můžete nechat ty drahé a okna otevřená, aby vzduch dobře cirkuloval.

Další nástroje, které můžete použít, jsou vysavač a odvlhčovač k odstranění vlhkosti v místnosti. Než dřevo úplně vyschne, může to trvat hodiny až několik dní, takže musíte být trpěliví. Nepoužívejte topidla, sušičky nebo cokoli, co může vyvolat přímé teplo na dřevo, protože to pouze způsobí prasknutí a zhorší situaci dřeva.

Krok č. 4 . Pokud dojde k prohnutí a korunování, obrouste vyvýšené okraje, dokud nebudou v rovině se zbytkem dřevěné desky. Znovu uzavřete pomocí laku a ošetření barvou, která odpovídá zbytku oblasti.

Závěr

Nejsou potřeba žádné speciální nástroje, abychom věděli, jak zjistit, zda je dřevo silně poškozeno vodou. Jednoduchým rozpoznáním počátečních znaků můžete okamžitě zjistit, co můžete udělat pro záchranu lesa ve svých domovech. Neúspěšné vyřešení problému může stávající problém jen zesílit.