Jak používat kamna na uhlí? Bezpečnostní tipy a instalace

Otázka zní: jak používat kamna na uhlí? Ceny rok od roku stoupaly bez náznaku poklesu. Lidé proto hledají nové způsoby, jak zůstat v teple, a řešením je starý oblíbený hořák – hořák na uhlí. Pokud uvažujete o koupi, měli byste zvážit, kam chcete kamna umístit a zda budou schopna dostatečně vytápět prostor, který hodláte využívat.

Pokud žijete v Pensylvánii, instalace kamen na uhlí vám pomůže ušetřit peníze na účtech za vytápění. Zatím nic nedělej. Vše vám zde bude vysvětleno později.

Proč používat uhelná kamna?

Než odpovíme: „Jak používat kamna na uhlí?“ Zjistěte, proč byste jeden potřebovali. Účinnost uhlí závisí na druhu: hnědé uhlí je nejméně účinné, následuje podbituminózní, bituminózní a antracit, který je nejúčinnější. Protože antracit obsahuje nejvíce uhlíku, hoří čistě a efektivně a zároveň generuje teplo.

Pokud topíte elektrickým sporákem, můžete se téměř spolehnout, že bude spalovat antracitové uhlí. Podle odhadů je Pensylvánie domovem téměř 90 % antracitu používaného mezi Atlantským a Tichým mořem.

Bohužel se životní náklady zvyšují, když se vzdálíte od základního stavu. Vše ostatní o antracitu zůstává stejné. Takže čím dále jste od zdroje, tím vyšší je cena. Ale díky pokroku v moderní technologii jsou hořáky na uhlí efektivnější a prospěšnější pro životní prostředí.

Můžete ušetřit peníze za antracit, pokud máte prostor a žijete v oblasti, kde je široce dostupný. Pokud je však těžké získat uhlí, nejlepším řešením může být instalace kamen na uhlí. Kamna na uhlí jsou jednodušší na údržbu než kamna na dřevo. Navíc kamna na dřevo vyžadují více práce, aby je udržela v provozu.

Instalace topného systému na uhlí

Existuje mnoho způsobů, jak spalovat uhlí doma, ale kamna hodně pomáhají. Instalace uhelných kamen je významným počinem. Chybná instalace může vést k nedostatečnému větrání nebo dokonce k úplnému zničení majetku. Instalovat ručně vytápěná nebo přikládací kamna bez pomoci profesionála není snadné.

Ten, kdo vám kamna koupí, je téměř jistě ten, kdo je bude instalovat. Před stavbou kamen na uhlí je třeba vzít v úvahu několik věcí. Instalace krbu nebo kamen bez ohledu na velikost vytápěného prostoru vyžaduje dodržování tohoto předpisu. A nestarejte se o to, kde můžete uhlí koupit, protože je snadné ho najít.

Jeden malý hořák nebude stačit k vytápění celého domu. Protože vyžadují komín, jsou ruční kamna na uhlí vhodná pouze pro určité typy rezidencí. Pokud bydlíte v domě s komínem, měli byste se ho naučit používat. Instalace komína není levná záležitost. Postavit nový sporák od základů je obvykle dražší než koupit stávající.

Pro instalaci kamen na uhlí je nutné použití elektřiny. Termostat řídí jeho teplotu. I když je navrhování kamen s ohledem na účinnost ideální, termostat může být prakticky všude. Stejně tak je zásadní odvzdušnění kamen. Pokud se tomu vyhnete, ohrozí váš dům a rodinu tím, že je udusíte oxidem uhelnatým a ohrozíte jejich zdraví.

Instalace kamen je něco, co byste měli nechat na profesionálech, pokud s tím nemáte velké zkušenosti. Kromě toho by vše mělo být v rukou někoho, kdo byl vyškolen a má znalosti ve svém oboru.

Jak bezpečně používat sporák?

Bezpečnost kamen na uhlí je primárně určena stejnými zásadami, které platí pro jiné typy požárů. Budete také potřebovat detektor oxidu uhelnatého a detektor kouře, pokud je postavíte na sporák. V případě výpadku proudu použijte záložní baterii a měli byste baterie pravidelně kontrolovat, abyste se ujistili, že jsou plně nabité. Mějte také po ruce hasicí přístroj, i když se to zdá samozřejmé.

Zásoby těchto život zachraňujících produktů by mohly znamenat rozdíl mezi přežitím a neúspěchem. Nikdy však nezklamte svou ostražitost a dávejte si pozor na vše, co může být nebezpečné. Potenciálním rizikem uhelných elektráren jsou například emise oxidu siřičitého. Abyste se tomuto problému vyhnuli, nikdy ve svém domě nepoužívejte bituminózní uhlí.

Jinak řečeno, „kyselé deště“ jsou způsobeny reakcí mezi oxidem siřičitým a vodní párou v atmosféře. Z tohoto důvodu byla pověst uhlí po staletí poskvrněna. Pro domácí použití by se proto mělo používat pouze antracitové uhlí pro jeho vyšší čistotu.

Pokud vlastníte ruční překládku uhlí, měli byste k ní přistupovat s rozvahou. Když poprvé projdete dveřmi, musíte si dát na čas. Nechte své plíce naplnit kyslíkem jeden nádech po druhém. Pravidelnou údržbu by měl dostávat i komín. Plyny vycházející z kamen na uhlí mohou způsobit korozi vnitřních stěn vašeho komína. Důkladné čištění a kontrola by se proto měla provádět jednou ročně, aby byl zajištěn optimální výkon.

It’s A Wrap!

Poté, co víte, jak používat kamna na uhlí, se nemusíte bát o svou bezpečnost. Pamatujte, že ohnivzdorná nádoba s víkem a vzdáleností od všeho, co by se mohlo vznítit nebo vybuchnout, jsou nejlepší místa, kde zabráníte vznícení popela z kamen. Před likvidací popela se také ujistěte, že je vychladlý. Teď, když jste se něco naučili, proč si své znalosti o kamnech nerozšířit a přečíst si, co kamna znamenají. To je vše.