Jak používat dekorativní stehy na šicím stroji

V pěti krocích se naučíte používat ozdobné stehy na šicím stroji. Tento článek vás naučí, jak nastavit a provést úpravy při šití, abyste získali dokonalé ozdobné stehy.

Kromě toho vám pomůžeme určit, který steh použít, vytvořením vzorníku a jak stehy kombinovat. A tento článek samozřejmě zahrnuje různé typy dekorativních stehů, které vám umožní seznámit se s kanalizací.

Steh, který se někdy používá pro dekorativní účely, je vrchní steh. Proto zvažte, jak se naučit prošívat šicím strojem, pokud chcete okraje svého projektu zaujmout.

Jak vyrobit ozdobné stehy na šicím stroji

Krok 1. Připravte látku

 • Stabilizujte látku pomocí škrobového spreje nebo odtrhávacího stabilizátoru, abyste zajistili, že zvládne objem nitě používaný dekorativními stehy, který může vést ke svraštění
 • Při použití stabilizační fólie ji nařežte na proužky a přišpendlete podél oblasti, aby bylo zajištěno dokonalé ztužení materiálu
 • Před šitím zvažte vyprání látky, aby se mohla předem srazit, než začnete vytvářet ozdobné stehy

Přečtěte si tento návod, jak předpírat látku pro šití, kde najdete další podrobnosti.

Krok 2. Šijte pomalu

 • Nahraďte přítlačnou patku správným nástavcem, jako je patka saténovým stehem
 • Nastavte šicí stroj podle návodu
 • Šijte pomalu pro přesné stehy, protože jehla tímto typem stehu pokryje větší plochu
 • Vyznačte si na látce vodítko, aby stehy zůstaly rovné
 • Začněte šít na kusu odpadové látky, abyste věděli, jaké úpravy nastavení provést

Napsali jsme, jak používat nástavce k šicímu stroji, pokud ještě nejste obeznámeni s různými přítlačnými patkami.

Krok 3. Proveďte úpravy

 • Proveďte úpravy, zejména pomocí přítlačné patky, protože její středová část určuje, kde bude střed každého stehu proveden
 • Upravte šířku, délku nebo dokonce napětí nitě, když ozdobné stehy nevypadají podle vašich představ

Krok 4. Vědět, co používat

 • Vytvořte si vzorník stehů, abyste viděli, jak by dekorativní stehy měly vypadat, než je provedete přímo na svém projektu
 • Nakreslete na látku paralelní čáry ve vzdálenosti jednoho centimetru od sebe, abyste mohli úhledně umístit různé ozdobné stehy
 • Stabilizujte látku, aby se nekrčila množstvím nitě
 • Přišijte čáry látky a namontujte vzorník pro referenci

Krok 5. Experiment

 • Použijte vzorník a kombinujte různé stehy, abyste věděli, který bude na vašem projektu vypadat dobře
 • Pamatujte si nastavení, která jste pro každé z nich použili, včetně nitě a jehly

Typy dekorativních stehů

Řetízkový steh

Řetízkový steh se často používá k vyplnění velkých tvarů. Chcete-li to provést, začnete od horní části linky a vytáhnete nit na přední stranu látky.

Zasuňte jehlu do materiálu, držte nit a vytáhněte ji na krátkou vzdálenost. Dále protáhněte jehlu a propracujte pod ní nit, abyste vytvořili smyčku.

Poté vložte jehlu do smyčky a začněte další steh.

Kabelový steh

Kabelový steh je užitečný dekorativní steh při práci na tkaných materiálech. Tento steh lze také považovat za typ výšivky, kde výsledkem je texturovaný design, často používaný jako střed.

Kabelový steh pracujete zleva doprava a střídáte polohu nitě. Například napíchněte jehlu k lince, vytáhněte ji do poloviny doleva s nití pod jehlou a další steh udělejte s nití nad jehlou.

Šířkový steh

Steh ve tvaru šipky připomíná steh rybí kosti, ale diagonální čáry se nekříží. U ručního vyšívání je běžné přidat na zajímavosti švům.

Steh rybí kosti

Steh rybí kosti se zpracovává zleva doprava podél dvou rovnoběžných linií, které se běžně vyskytují u lemů a švů. Říká se mu, protože vypadá jako rybí kosti.

Francouzský uzel

Jedním z nejjednodušších dekorativních stehů je francouzský uzel. Protože je to v podstatě uzel, běžně se používá jako střed sešívaných květin.

Nit namotáte kolem jehly pouze několikrát. Poté natáhněte jehlu zpět tam, kde pochází z materiálu, abyste vytvořili francouzský uzel.

Jaké jsou použití dekorativních stehů?

Vizuální zájem

Již z názvu vyplývá, že ozdobnými stehy zdobíte šicí projekty. Dodávají prostému materiálu rozmanitost a vizuální zajímavost.

Texturu můžete látce také přidat ozdobnými stehy. Jiné běžné stehy však mohou být považovány za dekorativní, jako je přikrývkový steh a rovný steh.

Vazby a nášivka

Vazby a nášivky můžete připevnit ozdobnými stehy. Je to rychlá alternativa k ručnímu sešívání a zároveň přidává nějaký styl.

Okraje aplikací můžete dokonce zakončit stejným způsobem, jakým dokončujete švy a lemy ozdobnými stehy.

Alternativa stehu v příkopu

Je poměrně snadné naučit se šít v příkopu pomocí šicího stroje. Stále však můžete zabránit zkreslení a stabilizovat svůj materiál a přidat na zajímavosti dekorativním stehem.

Závěr

A to je vše! Právě jsme se naučili používat dekorativní stehy na šicím stroji a zjistili jsme, že se to od běžného šití příliš neliší.

Můžete mít ozdobné stehy na švech, ozdobný střed nebo dokonce připojit nášivky a vazby. Nezapomeňte si procvičit šití na odpadní tkanině, abyste věděli, jaké úpravy provést.