Jak otestovat těleso ohřívače vody? 3 snadné kroky!

Zajímá vás, jak otestovat vložku ohřívače vody? Chce to jen pár nejjednodušších kroků. Ohřívač vody můžete otestovat pomocí multimetru.

Teplá voda je vyžadována pro různé domácí úkoly v každé domácnosti. Může však být přitěžující, pokud váš ohřívač vody poskytuje pouze vlažnou vodu, která není vhodná pro daný úkol.

Vadný prvek patří mezi nejčastější příčiny neúčinného provozu ohřívače vody. Profesionální domácí elektrikáři mohou problém prozkoumat a vyřešit, ale jejich pronájem stojí 75 až 250 USD. V důsledku toho budete muset pochopit, jak můžete otestovat prvky ohřívače vody a vyměnit ty, které nefungují. Kontrola vašich prvků a použití multimetru jsou dvě fáze testování vašeho prvku ohřívače vody. Pojďme ke krokům!

Kroky testování prvku ohřívače vody

Testování prvku ohřívače vody je poměrně snadný úkol, pouze pokud mu zcela rozumíte. Přestaňte více přemýšlet o tom, jak testovat prvek ohřívače vody, protože níže jsme probrali vše do hloubky, co vám pomůže při testování prvku ohřívače vody. Začněme!

Krok č. 1. Vypněte jistič

Chcete-li začít, vypněte jistič, který napájí váš ohřívač vody. Z bezpečnostních důvodů nesmí být k ohřívači připojena elektřina. Elektrický jistič je obvykle kovová skříň namontovaná na stěně v suterénu nebo prádelně vašeho domova. Jistič, který požadujete, by měl být označen jako „ohřívač vody“, jinak bude řídit a ovládat místnost, ve které je ohřívač umístěn; dávejte pozor, abyste to vypnuli.

Každopádně zde je návod, jak zapnout nástěnné topení v bytě.

Krok č. 2. Uvolněte kovovou desku

Uvolněte kovovou desku ze spodní části ohřívače vody. K vyjmutí desky budete potřebovat šroubovák. Ovladač teploty a topné články ohřívače vody budou viditelné po jeho odstranění. Uložte šrouby, které jste odstranili, na bezpečném místě, dokud nebudete připraveni je znovu nainstalovat. Kovový kryt některých ohřívačů vody je izolován celulózou nebo skelným vláknem. Budete jej muset vyjmout a zakrýt termostat plastovým krytem. Ty lze snadno odstranit uvolněním víka pomocí jazýčků.

Myslím, že je užitečné si přečíst o tom, kdy vyměnit ohřívač vody.

Krok č. 3. Zkontrolujte připojení elektřiny

Před zahájením testování se ujistěte, že v místnosti není elektřina. Toho lze dosáhnout připojením hrotu detektoru napětí k vodičům termostatu. Pokud detektor bliká nebo spustí alarm, stále je napětí. V opačném případě se napájení vypne a budete moci pokračovat. Bezkontaktní měřič napětí lze zakoupit v opravně nebo online, pokud jej ještě nemáte. Obvykle mají podobu obrovského plastového kotce s kovovým háčkem nahoře.

Nyní musí být identifikovány okraje kovových kusů v otevřeném panelu. Protože prvky jsou často několik palců uvnitř ohřívače vody, měli byste vidět pouze spodní konce dvou kovových tyčí. Budou přišroubovány malou plastovou destičkou. Některá ohřívače mohou mít pouze jednu součást k identifikaci na základě velikosti vašeho majetku.

Krok č. 4. Použijte multimetr

Když používáte multimetr k testování prvku ohřívače vody, nastavte jej na nejnižší úroveň odporu ohmů. Nástroj má k tomu obvykle číselník; nejnižší nastavení se liší v závislosti na modelu. Z každého prvku potečou dva elektrické vodiče ke šroubům, které jej drží na místě. Odstraňte jeden drát z kovového prvku rozmotáním jeho volného konce.

Poté vezměte špičku jednoho z hrotů a vložte jej doprostřed jednoho ze šroubů topného článku. Vezměte druhou vidlici a umístěte ji do středu druhého šroubu na ohřívači vody. Zde se nemusíte obávat, že byste se zabili elektrickým proudem, protože proud je vypnutý! Číselník nebo panel, ať už digitální nebo analogový, zobrazuje odpor.

Odpor na gadgetu by měl být kolem 10 a 30 ohmů, pokud váš prvek funguje správně. Pokud se ručička neposune nebo se objeví číslo 0, je topné těleso poškozeno a musí být vyměněno. Pokud první topné těleso funguje správně, můžete přejít k druhému topnému tělesu. Jakmile najdete poškozený prvek, můžete jej vyměnit vy nebo výrobce vašeho ohřívače vody.

Až budete hotovi, utáhněte drát kolem šroubu pomocí jehlových kleští. Poté vraťte plastový kryt na teplotní senzor a začněte znovu instalovat všechny izolátory a také kovový panel na jejich původní místa. Nezapomeňte znovu zapnout elektřinu, abyste zajistili, že ohřívač vody, stejně jako oblast, ve které se nachází, má přístup k elektřině! Resetujte jističe, abyste obnovili elektřinu; může chvíli trvat, než se napájení znovu zapne. V závislosti na modelu vašeho ohřívače může ohřev vody chvíli trvat.

It’s A Wrap!

Doufáme, že čtení tohoto článku je pro vás jen zábavou a po jeho přečtení všichni lépe pochopíte, jak testovat ohřívač vody. Způsob testování vašeho ohřívače vody není příliš složitý. Abyste předešli jakémukoli zranění, ujistěte se, že je ohřívač i oblast, ve které se nachází, vypnuté. Ke kontrole součástí a zjištění případných nedostatků použijete multimetr. Pokud se zdá, že všechny dráty jsou v dobrém funkčním stavu, ale stále máte problémy s vodou, je čas kontaktovat odborníky!

Zde je 8 kroků k otestování prvku ohřívače vody.