Jak opravit vodou poškozený TV ovladač: 6 užitečných kroků

Pokud hledáte odpovědi na to, jak opravit vodou poškozený dálkový ovladač televizoru, a tipy, jak prodloužit jeho životnost, řešení najdete v tomto článku. Uvidíme se na konci tohoto tématu!

Možná poškození

Ať už se jedná o rozlitou vodu, kávu, džus nebo čaj, může to jistě poškodit váš ovladač televizoru. Existují možná poškození, ke kterým dojde na dálkovém ovladači televizoru po rozlití kapaliny:

 • Koroze na vývodu baterie
 • Tlačítka nefungují
 • Přilnavý obvod
 • Poškozený infračervený vysílač
 • Poškozená obvodová deska
 • Jiná vnitřní poškození v důsledku zbytků vody

Jak vyčistit vodu na dálkovém ovladači televizoru

Před provedením níže uvedených kroků se ujistěte, že jste otřeli vodu z vnějších částí dálkového ovládání čistým a suchým hadříkem.

Krok č. 1. Otevřete pouzdro dálkového ovladače televizoru

Odšroubujte hřebíky dálkového ovládání, pokud nějaké existují, abyste mohli otevřít pouzdro. Opatrně otevřete dálkový ovladač plochým šroubem nebo můžete použít ruku, ale nepoužívejte sílu, aby nedošlo k rozbití pouzdra.

Krok č. 2. Vyjměte podložku s dálkovým tlačítkem a obvodovou desku

Po otevření krytu dálkového ovládání televizoru sejměte podložku s tlačítky a obvodovou desku. Položte je na čistou papírovou utěrku.

Krok č. 3. Vysušte podložku tlačítek a obvod

Podložku s ovladači můžete vysušit pomocí mini přenosného vysavače nebo ji otřít čistým a suchým hadříkem. V případě desky plošných spojů nepoužívejte vysavač nebo vysoušeč vlasů a k sušení používejte pouze čistý ručník.

Krok č. 4. Vyčistěte podložku tlačítek a obvod

Po zaschnutí budete na podložce s tlačítky a obvodové desce stále vidět nějaké nečistoty. Pořiďte si čistý ručník a nalijte dostatek alkoholu, abyste vyčistili oblasti s nečistotami na tlačítkách dálkového ovládání, zatímco můžete použít gumu na obvodovou desku.

Krok č. 5. Použijte tužku k přidání vodivosti k desce plošných spojů

Zbytky kapaliny snižují vodivost některých důležitých částí na desce plošných spojů, což je jeden z důvodů, proč dálkové ovládání nefunguje dobře. Chcete-li přidat vodivost desce plošných spojů, použijte tužku a jemně vybarvěte stopy na desce.

Krok #6. Znovu namontujte díly dálkového ovládání televizoru

Nakonec znovu smontujte díly dálkového ovládání televizoru pomocí příručky pro vašeho průvodce, abyste podle nich sestavili správné díly. Poté znovu otestujte každé tlačítko, abyste zjistili, zda došlo k nějakým změnám.

(Pro více informací je zde užitečný průvodce, jak opravit dálkový ovladač poškozený kabelem)

Jak zkontrolovat vodivost obvodové desky vašeho dálkového ovládání

Pokud chcete zkontrolovat vodivost desky plošných spojů, musíte si připravit věci, jako je analogový/digitální multimetr, lupa, pájecí pistole a odpájecí stanice. Toto jsou základní nástroje, které vám pomohou vyřešit problémy s vodivostí a tak dále.

Jak zabránit navlhnutí a poškození dálkového ovladače televizoru

K rozlití kapaliny obvykle dochází náhodně, a proto je vhodné použít polyetylenový plastový kryt, abyste zabránili poškození dálkového ovladače televizoru. Zakryjte dálkový ovladač televizoru plastovým krytem a nemusíte se bát, že by dálkový ovladač televizoru navlhnul nebo se poškodil vodou.

Jak se starat o dálkové ovládání televizoru

 • Neupusťte/necucejte ovladač televizoru
 • Pokud jíte, odložte dálkové ovládání, abyste zabránili rozlití jídla nebo tekutin
 • Pokud nefunguje dálkový ovladač televizoru, neklepejte na něj; místo toho zkuste vyměnit baterie
 • Dálkový ovladač televizoru pravidelně čistěte jemnou antiseptickou kapalinou namočenou na hadříku

Proč můj dálkový ovladač televizoru nefunguje správně (kromě poškození vodou)?

Kromě poškození vodou existují také další důvody, proč váš ovladač televizoru nefunguje správně.

 • Tlačítka na dálkovém ovladači televizoru jsou zaseknutá
 • Špatný kontakt se statickou elektřinou nebo baterií
 • Koncovky dálkového ovládání televizoru jsou zanesené nečistotami
 • Baterie jsou příliš staré (potřeba výměny)
 • Jiné vnitřní/vnější poškození

Tipy pro odstraňování problémů s dálkovým ovládáním

 • Zkontrolujte a ujistěte se, že mezi elektronickým zařízením, které chcete ovládat, a samotným dálkovým ovladačem nejsou žádné překážky, protože vaše příkazy nebudou fungovat, pokud nebudou v harmonii.
 • Můžete se obrátit na profesionála nebo poskytovatele kabelové televize, který vám pomůže zajistit správné naprogramování dálkového ovladače televizoru a konkrétního nastavení zařízení.
 • Pokud dálkový ovladač stále nefunguje, můžete zkontrolovat, zda není poškozený nebo vadný. Problém může vyřešit použití jednoduchého univerzálního dálkového ovladače pro výměnu, nebo můžete kontaktovat výrobce zařízení a požádat o výměnu dálkového ovladače.
 • Zkuste vyměnit baterie v dálkovém ovladači.
 • Na dálkovém ovladači televizoru můžete resetovat napájení

Závěr

Tipy a řešení, jak opravit vodou poškozený dálkový ovladač televizoru, jsou dostupné a jednoduché. Postupujte podle jednoduchých kroků pro bezstarostný a radostný odpočinek se svými oblíbenými televizními pořady.

(Tip: Pokud chcete návod, jak zálohovat vodou poškozený telefon, podívejte se na tento.)