Jak opravit vodou poškozenou klávesnici pomocí 4 jednoduchých kutilských kroků

V jednu chvíli při práci na počítači budete chtít vědět, jak opravit vodou poškozenou klávesnici v případě náhodného polití. Ne, neměli byste ji dávat do rýže, ale můžete ji rozebrat, abyste problém vyřešili.

Provedeme vás tím.

Co byste měli dělat, když rozebíráte klávesnici?

Jak již bylo zmíněno dříve, mělo by být samozřejmé, že ne, neměli byste to dávat do rýže. To je bohužel zažitý mýtus kolem mokré elektroniky.

Rýže může absorbovat trochu vlhkosti, ale z velké části to nedělá nic. Nepostará se ani o další minerály v rozlité tekutině, se kterou se musíte vypořádat.

Navíc skončíte s novým problémem: dostat zrnka rýže z klávesnice nebo jiné elektroniky. Vyjmutí těchto zrn může způsobit další poškození.

Takže teď, když jsme tento mýtus vyvrátili, pojďme si promluvit o tom, co byste místo toho měli dělat.

Krok č. 1. Vypněte jej

Nejprve jej musíte odpojit od zdroje napájení. Buď vytáhněte kabel, vyjměte baterie, pokud je bezdrátový, nebo pokud je na vašem notebooku, okamžitě jej vypněte.

Odpojení klávesnice od zdroje napájení je způsob, jak zabránit jejímu dalšímu poškození nebo smažení obvodů.

Krok č. 2. Rozeberte to

Při provádění tohoto procesu budete muset být velmi opatrní a pečliví.

V závislosti na typu klávesnice budete možná potřebovat šroubovák k vyjmutí malých šroubků. Pokud se jedná o notebook, možná budete potřebovat sadu na opravu notebooku a nějaké návody pro váš konkrétní model.

Poté vyjměte horní vrstvu.

Pod sebou může mít jednu nebo dvě membrány. Přesto vyjměte i tyto vrstvy.

V některých případech může být nutné vyjmout jednotlivé klíče. Uložte si obrázek klávesnice, abyste měli později průvodce, kam klávesy jdou.

Na druhou stranu můžete vlastnit klávesnici s LED diodami nebo přidanými funkcemi. Tyto funkce budou vyžadovat více času na rozebrání.

Jakmile dokončíte demontáž klávesnice, můžete pracovat na odstranění vlhkosti.

Krok č. 3. Otřete díly

Tohle by mělo být docela jasné. Co není zřejmé, je to, co byste měli použít při utírání dílů.

Vyhněte se používání papírových ručníků nebo kapesníčků. Tyto položky by mohly přidat více prachu nebo nečistot na klávesnici a způsobit další problém.

Nemluvě o tom, že papírový ručník nebo ubrousek se může rychle rozpadnout a nakonec budete vybírat malé sbalené kousky.

Použijte čistý, suchý hadřík, který nepouští vlákna. Otřením částí tímto hadříkem zabráníte dalšímu působení prachu nebo nečistot na klávesnici.

Pokud náhodou rozlijete lepkavou tekutinu, jako jsou nealkoholické nápoje nebo džus, raději vylamujte alkoholové tampóny, abyste se s lepkavostí vypořádali.

Krok č. 4. Nechte zaschnout a znovu složte

Po úplném vyčištění částí klávesnice je můžete znovu složit.

Chcete-li však zajistit, aby byly zcela suché, možná budete chtít ponechat součásti přibližně 12 až 24 hodin. Veškerá vlhkost, kterou vynecháte, se před opětovným složením odpaří.

Tady to máš! Vaše klávesnice by v tomto okamžiku měla být zcela suchá.

Kromě toho, pokud byste mohli potřebovat pomoc s jinou vodou poškozenou elektronikou, nezoufejte. Zde je užitečný průvodce, jak vyčistit vodou poškozenou elektroniku.

Je důležité si uvědomit, že i když se zbavíte veškeré vlhkosti na klávesnici, nemusí to skončit. Pojďme diskutovat o následcích.

Co když je vaše klávesnice úplně smažená?

I poté, co projdete procesem rozebrání klávesnice, musíte zkontrolovat, zda je stále funkční. Existuje šance, že poškození klávesnice překonalo bod, odkud není návratu.

V takovém případě budete muset kontaktovat výrobce, abyste zjistili, zda dokáže vrátit klávesnici zpět do normálu.

Pokud poškození skutečně opravňuje k nákupu nové klávesnice, zkuste se poohlédnout po vodě odolné klávesnici IP32.

O tomto typu klávesnice byste měli vědět, protože hodnocení IP32 znamená, že klávesnice splňuje průmyslové standardy pro odolnost vůči vodě a prachu.

IP znamená hodnocení mezinárodní ochrany, zatímco číslo vám říká, jak jsou vnitřní části chráněny před prachem, vodou nebo jinými věcmi, které by mohly ovlivnit vaši klávesnici.

První číslice znamená ochranu proti prachu, zatímco druhá číslice znamená ochranu proti vodě. Každý technicky zdatný člověk se může chtít podívat na hodnocení Ingress Protection.

Přesto i s novou klávesnicí budete chtít přijmout zvláštní opatření, abyste zabránili poškození vodou. Zde je užitečný článek o tom, jak chránit elektroniku před poškozením vodou, abyste měli představu.

Závěr

Nyní máte vše připraveno. Poškození klávesnice nebo jiné elektroniky vodou může být noční můrou.

Naštěstí s těmito tipy a triky máte obecnou představu o tom, jak opravit vodou poškozenou klávesnici. Koneckonců mohou nastat chvíle nebo okolnosti, kdy může dojít k náhodnému úniku.

Nezapomeňte být opatrní při používání počítače, abyste předešli případným nehodám souvisejícím s kapalinami. Za zmínku také stojí, abyste měli své nástroje a suchý hadřík po ruce pro každý případ.