Jak opravit vodou poškozené skříně z dřevotřískových desek? 5 kroků

Hledáte návod, jak opravit vodou poškozené dřevotřískové skříně? Vaše hledání je u konce; našli jste správnou stránku.

Poškození vodou představuje riziko pro nábytek vyrobený ze specifického druhu dřeva. V některých případech může být možná jednoduchá oprava doma, pokud je poškození dostatečně malé.

Níže jsou uvedeny odpovědi na vaše obavy a otázky.

Seznam materiálů, které budete potřebovat

 • Smirkový papír: střední a jemnější zrnitost
 • Vysoušeč vlasů (volitelný)
 • Nástrojový nůž
 • Výplň do dřeva
 • Malovat

Oprava skříní z dřevotřískových desek

Vodou poškozené dřevotřískové desky můžete opravit ve svém domě podle dodaných pokynů.

Krok č. 1. Začněte tím, že určíte, kdy byste měli začít jednat

Pokud se materiál jádra roztáhne, můžete být schopni opravit skříň v závislosti na úrovni nabobtnání. Jakmile bobtnání pokročí, materiál se začal oddělovat.

Možná už plíseň začala růst. Nejlepší volbou by byla výměna dotčené dřevotřískové skříně.

Krok č. 2. Zajistěte, aby byla mokrá oblast zcela suchá

Přirozené sušení trvá dlouho, proto si na tento krok ponechte dostatek času. Pokud vás tlačí čas, můžete proces urychlit například použitím vysoušeče vlasů.

Nasměrujte trysku fénu na vlhké místo. Než budete pokračovat, nechte dřevotřískovou desku chvíli rovnoměrně vyschnout.

Krok č. 3. Vyvýšené místo lze zahladitsmirkovým papírem

Vysušené dřevotřískové desky mohou být nerovnoměrné. Když dřevotřískovou desku vyleštíte, ukáže se vysušená část.

Nyní můžete poškozený materiál odstranit. Při odstraňování poškozené dřevotřískové desky použijte brusný papír střední zrnitosti.

K dokončení opravy použijte brusný papír s jemnější zrnitostí. Leštění oblastí vyhlazuje listy.

Poté můžete povrch dokončit voděodolným nátěrem, abyste se vyhnuli problémům se zvýšeným mokrem. Pokud jste použili voděodolný nátěr, nechte jej úplně vyschnout, než přejdete k dalšímu kroku.

Krok č. 4. Pomocí nože odstraňte poškozené části dřevotřískové desky

Poškozená dřevotřísková deska bude odstraněna, jakmile vaše vodotěsná dřevotřísková deska zaschne nebo bude váš materiál obroušen. Oteklé a poškozené části nařežte nožem.

Odstraňte všechny kousky, které se změnily na prášek nebo zvlhly. Opět počkejte, než deska zaschne, než budete pokračovat.

K odstranění zbytků prášku z dřevotřískové desky použijte vakuum. Částicový materiál může být poškozen zevnitř, pokud něco zůstane.

Krok č. 5. Vyplňte otvory dřevěným plničem

Pořiďte si plechovku dřevěného plniva. Smíchejte podle pokynů na etiketě.

Naneste tmel na dřevo do otvorů, které jste vytvořili nožem nebo škrabkou. Seškrábněte z dřevotřískové desky veškeré přebytečné plnivo, abyste získali hladký povrch.

Další tipy

Pokud je problém menší, může pomoci jeden z následujících tří přístupů:

Odstraňte laminát a písek

 • V případě potřeby pomocí tepla sejměte dvířka a důkladně je osušte.
 • K změkčení lepidla lze použít horkovzdušnou pistoli nebo injekční stříkačku naplněnou ředidlem a k proříznutí lepených spojů lze použít ostrý nůž. Chcete-li vyřešit menší problém, nemusíte odstraňovat celý laminát, ale musíte, pokud je otok rozšířený.
 • Použijte kotoučovou brusku a brusný papír o zrnitosti 100 k vyfouknutí nabobtnalé dřevotřískové desky a zploštění.
 • Počkejte pět až deset minut, než nanesete kontaktní cement na zploštělou dřevotřískovou desku a zadní stranu laminátu.
 • Po zatlačení laminát upněte na místo pomocí C-svorek. Upněte jej přes noc.
 • Dvířka laminovací skříně z dřevotřískové desky

  Tato metoda funguje nejlépe, když je otok omezen na zadní stranu dveří skříně. Po odstranění dveří a důkladném vysušení přebruste jakýkoli stávající laminát.

  Když je zadní strana dveří zcela rovná, použijte novou laminátovou desku. Úložné skříňky z dřevotřísky, které nemusí vypadat tak dobře jako kuchyňské skříňky, lze snadno opravit touto jednoduchou úpravou.

  Tato metoda také shrnuje, co dělat s vodou poškozenými dveřmi skříně.

  Obrouste skříň a naneste novou vrstvu barvy

  Další možností je natírání vodou poškozené dřevotřískové skříně. Ozdobným zvýrazněním může být přidání barvy do laminované skříně.

  Ideální barvou je kromě základního nátěru také smalt na vodní nebo rozpouštědlové bázi s vysokým leskem, který se snadno čistí. Lze nanášet štětcem nebo stříkat.

  V případě potřeby můžete dvířka sundat a zahřát, aby se dřevotřískové jádro vysušilo. Kontaktně zatmelte jakýkoli zvedací laminát a poté zbruste celé dveře naplocho pomocí kotoučové brusky.

  Odstraňte brusný prach, naneste základní nátěr a dvě vrstvy barvy a před opětovným zavěšením dveří nechte 24 hodin zaschnout.

  Pokud jde o skříně, pojďme do toho all-in, dokud to nebude pod nimi; poskytujeme také manuály, jak opravit vodou poškozené dno skříně.

  Závěr

  Tento zápis ukazuje, jak opravit vodou poškozené skříně dřevotřískové desky. Značnou nevýhodou je náchylnost dřevotřískové desky k vlhkosti.

  Jednotlivé dřevěné štěpky bobtnají a oddělují se od sebe, když jsou vystaveny vodě, ať už v důsledku povodní, vodovodní havárie nebo dokonce vysoké vlhkosti. Přestože tato nemovitost sloužila svému účelu již dlouhou dobu, je důležité, abyste se o ni dobře starali a věděli, kdy zasáhnout.