Jak opravit svíčku

Bez ohledu na to, jak jednoduchá může být svíčka, také dosáhne určitého bodu, kdy je třeba ji opravit. Existuje tento jev, kterému říkáme tunelování svíček. Abyste svou svíčku využili naplno, musíte vědět, jak svíčku opravit.

Způsoby, jak opravit svíčku

Tunelování svíček

K tunelování svíčky dochází, když zapálená svíčka taje skrz základnu svíčky, aniž by spotřebovala všechen překrývající vosk. Zanechává pevný voskový okraj kolem okrajů nádoby. Plamen na knotu při hoření vytváří svislý „tunel“ směrem ke dnu.

Zanechává hodně vosku kolem okrajů. Existuje několik způsobů, jak opravit jakékoli vytunelované svíčky, ale nejlepší terapií je prevence! Pokud necháte tunelovací svíčku bez dozoru, občas opraví a roztaví zbývající vosk.

Ale většinou se tak nestane a po obvodu nádoby vám zůstane trvalý prstenec z tuhého vosku. Musíte se pohybovat rychle, abyste zabránili plýtvání voskem! Čím déle čekáte, tím obtížnější je oprava.

Pokud svíčka stále tuneluje, co byste měli dělat? Může přestat hořet sám, pokud ztratí kyslík. Pokud se krycí vosk roztaví a utopí plamen, nebo pokud do něj udeří blesk.

Vyhoří, ale bez snězení veškerého vosku. Výsledkem je mnohem kratší doba hoření svíčky. Nejjednodušší způsob, jak se vyhnout tunelování, je nedopustit, aby se to stalo.

Příčiny tunelování svíček

Svíčkové tunelování lze snadno odlišit výraznou „řísou“, kterou za sebou zanechává. Tunelování svíček je způsobeno dvěma základními faktory. Tyto dva faktory jsou vosková paměť a velikost knotu.

Paměť vosku

Abychom pochopili voskovou paměť, musíme nejprve probrat, co se děje během životnosti svíčky. Když se vosk ze svíček roztaví, změní se na kapalinu. Když se však ochladí zpět na pevnou látku, není tak „tvrdá“ jako před zapálením knotu.

Může trvat několik dní, než bude stejně „tvrdý“, jako před zapálením knotu. To závisí na vosku. To znamená, že nově roztavený vosk je měkčí a vyžaduje méně tepla, aby se znovu roztavil na kapalinu.

Když knot znovu zapálíte, dříve roztavená část se roztaví rychleji než zbytek vosku. Vosková paměť označuje část svíčky, která taje výrazně rychleji než zbytek svíčky. Je to proto, že se neochladilo zpět na svou dřívější tvrdost.

Knot bude tunelovat směrem dolů, dokud plamen nemůže vůbec roztavit vnější kroužek, protože je příliš nízké teplo. Je to v případě, že svíčkě nedáte dostatek času, aby roztavila více vnějšího prstence vosku. Zlepšuje také jeho paměť.

Svíčka bude nadále tavit nejměkčí část vosku, dokud jí nedojde kyslík. Také pokud dosáhne na dno nádoby, zanechá obrovský prstenec nerozpuštěného vosku. Tunelování svíčky vyvolané pamětí vosku je způsobeno špatnými návyky majitele svíčky při hoření.

Velikost knotu

Výrobci svíček chápou, že výběr vhodného knotu je nejdůležitějším aspektem designu svíčky. Všechno ostatní ve svíčce může hučet, ale nebude to vadit, pokud knot nebude mít vhodnou velikost. Vosková paměť zabraňuje knotu v roztavení vnějšího vosku, ale malý knot to znemožňuje.

Knot svíčky, který je příliš malý, nemůže vytvořit dostatek tepla k roztavení dostatečně velké plochy vosku. V této situaci bude hořet směrem dolů v díře tak velké, jako je kapacita tavení knotu. Extrémně chladné místnosti mohou ztížit roztavení správného množství vosku.

Pokud byste například zapálili svíčku venku během mrazu, viděli byste, že téměř každá svíčka projde tunelem. Tuhý vosk se totiž musí zahřát na bod tání. Trvá to mnohem déle, když leží v chladném prostředí.

Svíčku s nesprávnou velikostí knotu nelze nahradit. Tunelování svíčky způsobené nesprávnou velikostí knotu je výsledkem špatného designu svíčky. Máme-li tyto věci na mysli, musíme vědět, jak jim předcházet.

Co lze udělat, abyste se vyhnuli tunelování?

Přijít na to, jak opravit svíčku, zvláště když spadne, může být složité. Existují tři hlavní způsoby, jak se vyhnout tunelování. První se týká běžných svíček. Zatímco druhý platí pro výrobce svíček, kteří se pokoušejí vytvořit svíčku bez tunelu.

Zapalte svíčku alespoň 3 hodiny.

Není to tvrdé a rychlé pravidlo, ale chcete dát svíčce dostatek času, aby se roztavila. Co když spálí příliš hluboko, než roztaví něco jiného? Plamen nebude mít dostatek času na úplné roztavení povrchu, což může být problém.

Věci se dějí a někdy zapálíte svíčku, abyste zjistili, že ji musíte okamžitě uhasit. V prvních několika „sezeních“ však nechte svíčku hořet alespoň 3 až 4 hodiny. Pokud ji nenecháte hořet dostatečně dlouho, bude vosková paměť malá a vaše svíčka se s největší pravděpodobností začne tunelovat.

Použijte vhodnou velikost knotu.

Další hlavní příčinou tunelování je nedostatečná velikost knotu. Pokud vyrábíte svíčky, ujistěte se, že je otestujete, abyste určili nejlepší velikost a pořadí knotu pro váš vosk a nádobu. Nikdo si neužije špatnou svíčku.

Pokud vaše svíčka tuneluje, jednoduše zvětšete velikost knotu pro další. To se často používá k nápravě problémů s poddimenzovaným knotem. Nezapomeňte provést test hoření.

Závěr o tom, jak opravit svíčku

Utratili jste peníze za svou oblíbenou svíčku, její krásná vůně provoní místnost, zatímco vy odpočíváte na pohovce. Ale myšlenka na tunelování svíčkami se dlouho schovává vzadu ve vaší mysli. Takže si určitě přečtěte náš návod, jak opravit svíčku, abyste se už nemuseli potýkat s tunelováním!