Jak opravit stůl poškozený vodou z dubové dýhy: 3 snadné kroky

Hledáte způsob opravy vodou poškozeného stolu z dubové dýhy? Zatímco dřevěný stůl může nepochybně dodat místnosti úžasný vzhled, skutečnost, že je náchylná k poškození z různých zdrojů, zůstává pravdivá. Voda je jednou z těch věcí.

Předpokládejme, že vaše dřevěná dýha byla poškozena. V takovém případě je nutné obnovit poškození dřeva vodou, aby se zajistilo, že dřevěný díl nejen získá zpět svůj čistý starý leštěný vzhled, ale také zůstane chráněn před budoucím poškozením vodou.

Jak to děláš? Jsme tu, abychom vám řekli vše, co potřebujete vědět o opravě vodou poškozené dřevěné dýhy v jakékoli místnosti vašeho domova, kdykoli a věřte nám, když říkáme, že to není tak složité, jak se zdá.

Budete mít na paměti několik věcí a budete připraveni jít. Než vám to však řekneme, nejprve si vysvětlíme, co je to dřevěná dýha a jak ji voda poškozuje.

Co je dřevěná dýha?

Možná jste si všimli tenké vrstvy dřeva pokrývající váš dřevěný nábytek, zejména horní část stolu. Tento list je známý jako dřevěná dýha a používá se hlavně k tomu, aby dřevěným výrobkům poskytl dokončený, lesklý vzhled.

Jeho mimořádná tenkost působí dojmem, že byl bezchybně integrován s nábytkem pod ním. Voda se však může někde v dýze usazovat a způsobit poškození, které musíte co nejdříve řešit.

Jak se poškodí?

Voda není dobrým přítelem dřevěné dýhy, jako je tomu u mnoha jiných věcí. Ať už stříká na povrch nebo zachycuje vodu za dýhou, nemá rád, když je delší dobu v kontaktu s vodou.

Z tohoto důvodu přináší několik obtíží, včetně bílých skvrn na dýze a růžového oparu. Pokud se však některá z těchto věcí stane, je čas jednat. Naštěstí opravit doma vodou poškozenou dýhu z tvrdého dřeva bez pomoci profesionála je relativně proveditelné.

Oprava stolu z dubové dýhy poškozené vodou

Budete potřebovat několik nástrojů a technik a budete v pořádku. Jak? Řekneme vám vše, co o tom můžete vědět.

Krok č. 1. Přelepit

Dokud není dýha zničena, lze ji zvednout nebo prasknout. Pokud se povrch odlomí podél trhlin, je jednodušší opravit významné části. Při opravě zlomené dýhy se vyvarujte poškození hran zlomu.

Před nanesením lepidla očistěte lepicí povrchy. Sestavte rozbité kousky opatrně, aby do sebe vše úhledně zapadlo.

Na oba povrchy naneste kontaktní cement. Alternativně můžete na základní dřevo použít tesařské lepidlo.

Po přitlačení rozbitých okrajů k sobě upněte reglulovanou oblast. Po dokončení opravy bude možná nutné povrch desky stolu upravit lakem.

Krok č. 2. Vyměňte štípanou nebo chybějící dýhu

Výměna dýhy je jednoduchá, získání nového kusu, který odpovídá současné dýze. Náplastová dýha na desku stolu se obvykle získává ze stejného množství nábytku; je odstraněn ze skrytého umístění.

Zvedněte náhradní dýhu řemeslným nožem. K zakrytí menší díry v chybějící skořápce můžete také použít lepicí pásku. Pro výraznější části poškozené dubové dýhy může být zapotřebí list dýhy z profesionálního zdroje dřeva.

Před nanesením náplasti na chybějící nebo štípanou dýhu položte list papíru na poškozené místo. Proveďte vodicí značku po obvodu poškozené oblasti, kam bude náhradní dýha směřovat. Umístěte náplast na povrch a použijte kontaktní cement nebo lepidlo k vytvoření spoje.

Krok č. 3. Vyměňte zvednutou dýhu

Desky stolu se zvednutou dýhou jsou velmi časté, zejména v rozích. Pokud není poškozený, lze jej vyměnit. Chcete -li to provést, seškrábejte zbytky lepidla pomocí řemeslného nože.

Nikdy dýhu nezvedejte výše, protože se snadno zničí. Poté, abyste odstranili zbytky, otřete povrchy benzenovou sloučeninou. Dokončete operaci vybroušením povrchů a otřením měkkým hadříkem.

K opětovné instalaci zvednuté dýhy můžete použít tesařské lepidlo nebo kontaktní cement. Upřednostňuje se však tesařské lepidlo, protože umožňuje přemístění.

Na povrchy naneste kontaktní cement nebo tesařské lepidlo a poté malým štětcem rozetřete lepidlo podél zrna. Opatrně uhlaďte zvednutou dýhu na místo. Při použití kontaktního cementu se ujistěte, že je povrch v novém místě dokonale vyrovnán.

Závěr

Stejně jako to, můžete rychle opravit vodou poškozenou dřevěnou dýhu. Zní to jako něco, co byste zvládli, a není to tak složité, jako vyměnit dřevěnou základnu. Koneckonců, dělat zábavný DIY projekt je vždy ve velkém stylu.

Až tedy příště zjistíte, že vaše dýha z tvrdého dřeva začíná ukazovat známky poškození vodou, ujistěte se, že dokážete přesně určit, v čem je problém a co je třeba udělat, aby se obnovila jeho původní sláva. Už byste nemuseli hledat „jak opravit vodou poškozený stůl z dubové dýhy“!