Jak opravit boční panel dřevěného nábytku poškozeného vodou: 4 kroky

Vědět, jak opravit postranní panel dřevěného nábytku poškozeného vodou, vám může pomoci místo vyhazování židlí a stolů zachránit. Proces opravy zahrnuje pouze sušení nábytku, zbavení se poškození, přidání dřevěných výplní a následné nanesení ochranných tmelů.

Oprava poškození vodou místo nákupu nových vám často může v dlouhodobém horizontu ušetřit peníze. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli vše, co je třeba vědět o opravě nábytku poškozeného vodou!

Jak opravit boční panely nábytku poškozené vodou

Krok č. 1. Vysušte dřevěné panely

Poškození vodou může pocházet z více zdrojů. Pokud škody způsobily deště a povodně, bylo by nejlepší umístit nábytek na místo, kde se může vyhnout dalšímu vystavení vlhkosti. Pokud poškození způsobily netěsnosti, měli byste nejprve opravit poškození, než přistoupíte k dalším krokům.

Pokud jde o povodně a úniky, měli byste si zkontrolovat pojistné krytí, abyste zjistili, zda můžete získat odškodnění. Zkontrolujte svou pojistnou smlouvu nebo se obraťte na svého poskytovatele pojištění a právníka.

Nejdůležitější součástí procesu opravy bočního panelu je úplné vysušení dřeva. Čím rychleji panel vysušíte, tím větší šance máte na uložení nábytku před dalším poškozením. Bylo by nejlepší odstranit dřevěný panel, protože jeho oddělení od zbytku nábytku může pomoci proces urychlit.

Pomohlo by, kdybyste panel otřeli, abyste odstranili velké množství vlhkosti. Tlusté ručníky, hadry a přikrývky mohou tuto práci dělat efektivně.

Pokud jde o úplné vysušení dřevěného bočního panelu, máte několik možností. Prvním z nich je nechat dřevo přes noc samovolně vyschnout. Pokud je však poškození vodou rozsáhlé, možná budete muset proces urychlit, nebo se osnovy, bubliny a bobtnání zhorší.

K rychlému odstranění veškeré vlhkosti můžete použít vysoušeče vlasů, silné elektrické ventilátory a odvlhčovače. Pro malé oblasti poškození vodou můžete také použít žehličku na nízké nastavení.

Krok č. 2. Zbavte se bublin a jiného poškození

Nejčastějšími známkami poškození vodou na dřevěných panelech jsou bobtnání, bublání a deformace. Naštěstí je můžete opravit poměrně rychle.

V případě bobtnání a deformace můžete zkusit přišroubovat desky na panel, dokud je ještě mírně vlhký. Použitím desek k výrobě rovnátka můžete zabránit tomu, aby se dřevo příliš deformovalo.

V případě štípání dřeva můžete použít tesařské lepidlo nebo lepidlo na dřevo. Mezi všechny vrstvy dřeva naneste lepidlo na dřevo a pomocí svorky jej pevně spojte. Než přistoupíte k dalším krokům, nechte lepidlo zaschnout.

V případě bublin byste měli k vyhlazení oblasti použít brusný papír se střední zrnitostí. Nejlepší by bylo, kdybyste při broušení nosili ochranné brýle a rukavice. Pokud jsou bubliny velké, obvykle vytvářejí hluboké štěrbiny.

V případě velkých bublin byste měli pomocí ostrého nože odstranit veškeré poškození vodou. Odstranění všech částí poškozených vodou pomůže zabránit zhoršení poškození a zamezí tvorbě plísní. Po broušení a škrábání poškozených oblastí byste měli dřevo vysát, abyste odstranili veškerý jemný prachový prach a nečistoty úplně.

Krok č. 3. Přidejte dřevěná plniva

Tento krok platí pouze pro bubliny vytvořené poškozením vodou. Pokud se váš panel pouze pokřivil, nabobtnal nebo rozdělil, můžete tento krok přeskočit.

Jakmile je dřevo zbaveno nečistot, můžete nyní přidat dřevěná plniva. Namíchejte dřevěná plniva podle pokynů na štítku. Naneste dřevěnou výplň a pevně zatlačte, abyste pomocí tmelového nože vyplnili nejhlubší trhliny a otvory.

Poté seškrábejte přebytečné plnivo. Bylo by nejlepší použít plniva bez přebytku, protože ztvrdnou natolik, že se začnou těžko brousit.

Pamatujte, že zatímco tmel na dřevo a dřevěné výplně pomáhají vyplňovat praskliny a díry, dřevu příliš nepřispívají.

Dřevěné plniva byste proto měli používat pouze v případech, kde jsou kvůli malým bublinám malé otvory a praskliny. Pokud je poškození rozsáhlé a domníváte se, že je dřevo strukturálně nezdravé, měli byste místo toho zvážit jeho výměnu.

Krok č. 4. Dokončení

Jakmile plnivo úplně zaschne, můžete jej začít brousit jemným brusným papírem. Plochu obrouste, dokud nebude mít dřevěná výplň stejný povrch jako její okolí.

Na panel naneste dřevěné tmely, které ho v budoucnu ochrání před poškozením vodou. Můžete také použít lazury na dřevo k přidání další ochranné vrstvy a dodat dřevu nový vzhled. Pokud jste panel odstranili na začátku procesu opravy, mohli byste jej umístit zpět k nábytku, jakmile tmely úplně zaschnou.

Závěr

Vědět, jak opravit boční panel dřevěného nábytku poškozeného vodou, vám může pomoci zachovat integritu vaší skříně, police nebo židle. Tento proces je jednoduchý a může trvat maximálně dva dny. Dodržováním čtyř jednoduchých kroků můžete opravit všechna poškození vodou a váš nábytek bude vypadat jako nový.