Jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu

Svíčky nepochybně hodně přispívají k ústřednímu prvku, ale mohou také rozlít vosk a způsobit nepořádek na vašem ubrusu. I když vaším prvotním impulsem může být odhození ubrusu, odstranění vosku není tak obtížné, jak se zdá. Jste v těchto věcech nováčkem? Nebojte se, naučíme vás jednoduché způsoby, jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu.

Postup, jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu

Zmrazení vosku

Rozlitý vosk zmrazte. Nejjednodušší metodou je přehnout ubrus s voskem na vnější vrchní vrstvu a celou látku zmrazit. Případně, dokud je hadřík stále na stole, naplňte sáček ledem a položte ledový balíček na vosk.

Tupým nástrojem seškrábněte zmrzlý vosk z ubrusu. Můžete použít nůž na máslo nebo nehet. Je-li ubrus z krajky, dbejte zvýšené opatrnosti, abyste ji při seškrabávání vosku nepoškodili.

Zahřívání vosku

K odstranění vosku se používá teplo. Umístěte papírové ručníky nebo kousky hnědého papírového sáčku na obě strany potřísněné oblasti. Pokud používáte papírový sáček, ujistěte se, že na něm nejsou žádné nápisy.

Zahřejte nebo středně žehličku a žehlete přes papír. Při žehlení nepoužívejte páru. Zbylý vosk se vlivem tepla žehličky roztaví z ubrusu a prosákne do papíru.

V případě potřeby opakujte postup žehlení s čerstvými papírovými ručníky nebo hnědými papírovými sáčky. Pokračujte ve výměně papíru a žehlení, dokud neodstraníte všechen vosk. Po odstranění vosku vyperte ubrus jako obvykle.

Rozpouštění vosku

Protože vosk na svíčky je skvrna na olejové bázi, budete potřebovat rozpouštědlo na likvidaci oleje. Existuje celá řada rozpouštědel, která lze použít, ale u vás doma jich pravděpodobně najdete jen hrstku. Nejběžnější jsou aceton používaný v odlakovači na nehty a isopropylalkohol používaný v lihu.

Než začnete, zkontrolujte štítek s údržbou předmětu, kde jsou uvedeny pokyny k čištění. Aceton by se nikdy neměl používat na modakryl, acetát nebo triacetát, protože by látku rozložil. Položte předmět se skvrnou dolů na složený ručník.

Vatovým tamponem naneste do skvrny odlakovač nebo alkohol. Sledujte, jak se mastná, vosková skvrna rozpouští. Pokračujte v tom, dokud skvrna nezmizí.

Odstraňte všechny zbývající zbytky. Pokud jste použili odlakovač, skvrnu napařte, abyste odstranili zbytky acetonu z hadříku. Předmět by pak měl být vyprán jako obvykle.

Prání ubrusu

Pokud je vosk úplně pryč, jednoduše ubrus vyperte jako obvykle. Na povrchu však může zůstat vosková stopa, která naznačuje, že by měl být před praním ošetřen. Kvůli vlastnostem vosku nemusí být standardní prádlo dostatečné.

Proto budete muset použít rozpouštědlo k úplnému odstranění vosku svíček z ubrusu. Může to být aceton nebo líh, takže pokud pracujete s citlivými textiliemi, tento krok přeskočte. Proveďte náplastový test s vatovou tyčinkou namočenou v rozpouštědle poté, co zkontrolujete pokyny pro péči o všechna varování.

Pokud to funguje, použijte k odstranění skvrny vatový tampon namočený v rozpouštědle. Poté ubrus vyperte ručně nebo na jemný cyklus s běžným pracím prostředkem. Dále si proberme odstranění vosku ze svíček v závislosti na tom, jak je velký nebo malý.

Jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu v závislosti na velikosti

Odstranění malých skvrn od svíčkového vosku

Malé skvrny ztuhlého vosku ze svíček na hadříku lze odstranit velkou hroudou rostlinného oleje. Před praním jako obvykle setřete přebytečný olej papírovými utěrkami. Dalším způsobem, jak odstranit malé množství vosku z ubrusu, je umístit jej do mrazáku.

Když vosk zkřehne, sejměte ubrus a většinu ulomte. Rozložte postiženou oblast na širokou misku. Svažte ho gumičkami, abyste odstranili zbylý vosk z ubrusu.

Poté vosk zalijte horkou vodou, aby se rozpustil. Ubrus by se pak měl vyprat jako obvykle. Takto si poradíte s velmi malými skvrnami od vosku svíček na ubrusu.

Odstranění velkých skvrn od svíčkového vosku

Chcete vědět, jak odstranit vosk ze svíček z oblečení? Chcete-li z oblečení odstranit velké skvrny od vosku od svíček, seškrábněte přebytek tupým nožem. Poté vložte postiženou oblast mezi dva papírové ručníky nebo hnědé papírové sáčky a vyžehlete na nízký stupeň.

Pokud jde o látku, kterou byste běžně žehlili při nízké teplotě. Při odstraňování vosku dejte pozor, abyste jej nespálili. V takovém případě jednoduše posuňte žehličku tam a zpět mírně nad papír.

K roztavení a přenesení vosku na papír není potřeba mnoho tepla. Vyměňte papírové ručníky nebo sáčky, protože absorbují vosk, a poté perte, dokud papír již vosk neabsorbuje. Pomocí bodového zvedáku odstraňte všechny zbývající skvrny.

Další tipy, jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu

Takže, co když má vaše látka světlou barvu a jsou na ní stále zbytky oleje ze svíčky? No, tento scénář je pravděpodobný, protože svíčkový vosk je skvrna na olejové bázi. Zvažte posypání zabarvené oblasti mořskou solí.

Nepoužívejte košer sůl, protože je extrémně abrazivní. Může to skončit roztrháním vláken ubrusu, zvláště pokud se jedná o jemnou látku. Místo toho použijte jemnější mletou sůl, například kuchyňskou sůl.

Závěr o tom, jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu

Už se nemusíte starat o skvrny od svíček na ubrusu. Stačí si povšimnout těchto jednoduchých způsobů, jak odstranit vosk ze svíček z ubrusu. Takové skvrny snadno odstraníte a svůj ubrus použijete, jako by se nic nestalo. Chcete-li se dozvědět více tipů na odstranění vosku ze svíček nebo čehokoli souvisejícího se svíčkami, podívejte se na naše stránky.