Jak odstranit skvrny od plísní z barevného oblečení: 6 snadných kroků

Plíseň si nevybírá žádný povrch, poškodí téměř vše, dokonce i oblečení. Zde je návod, jak odstranit skvrny od plísní z barevného oblečení v pouhých šesti jednoduchých krocích.

Zapomenutí mokrého oblečení v tašce způsobí hromadění plísní, zejména ve vlhkém a teplém počasí, a také ponechání suchého prádla v prádle po dlouhou dobu.

Nemusíte se však bát, protože existuje způsob, jak se zbavit skvrn od plísně na vaší oblíbené červené košili. Vše, co musíte udělat, je postupovat podle pokynů níže.

Jak se zbavit skvrn od plísně v barevném oblečení

Zbavit se skvrn od plísně na barevném oblečení zahrnuje pouze šest jednoduchých kroků, které lze snadno dodržet.

Krok č. 1. Přeneste postižené oděvy ven

Vezměte barevné oblečení ven. Pokud jsou stále vlhké, nechte je sedět na slunci, dokud úplně nevyschnou, než budete pokračovat v dalších krocích.

Krok č. 2. Odstraňte volné plísně z oblečení

Po zaschnutí uchopte starý zubní kartáček a použijte jej k odstranění uvolněných spor plísní z oděvu. Poté oděv setřeste a použitý zubní kartáček vyhoďte.

Krok č. 3. Spusťte oblečení v pračce

Vložte barevné prádlo do pračky. Ujistěte se, že jej neperete společně s ostatním oblečením, pokud nechcete, aby se mezi nimi šířily spóry plísní a zápach.

Použijte horkou vodu a běžný prací prostředek, který je bezpečný pro barvy, který používáte. Do mycí vody přidejte také šálek bílého octa.

Po pracím cyklu pokračujte v máchání barevného prádla. Opět se ujistěte, že používáte horkou vodu.

Krok č. 4. Vysušte oblečení

Po vymáchání vyjměte barevné prádlo z pračky. Zavěste je venku v oblastech, kde je přímé sluneční světlo, aby schly. Pokud není slunečné počasí, můžete je jednoduše sušit na vzduchu uvnitř vašeho domu.

Vyhněte se používání sušičky, protože teplo způsobí, že na látce usadí zbývající skvrny.

Krok č. 5. Zkontrolujte, zda nezůstaly skvrny od plísně

Po úplném zaschnutí oblečení zkontrolujte, zda na něm nezůstaly skvrny. Pokud nějaké objevíte, můžete zkusit agresivnější přístup k jejich odstranění.

Vytvořte pastový roztok smícháním soli a citronové šťávy. Pomocí starého zubního kartáčku naneste na skvrny na oděvu a nechte působit alespoň 15 až 30 minut, nejlépe na slunci.

Krok #6. Očistěte přebytečnou sůl a odstraňte zápach plísně

Odstraňte z oděvu přebytečnou sůl a znovu jej vyperte horkou vodou. Pokud plíseň stále cítíte, můžete do vody na mytí znovu přidat bílý ocet.

Barevné prádlo po vymáchání znovu vysušte. Skvrny od plísně a zápach by už měly být úplně pryč, ale po praní a kartáčování může dojít ke změně barvy, zvláště pokud byla plíseň ponechána v látce dostatečně dlouho.

Krok č. 7. Oděvy znovu vyperte

Vzhledem k tomu, že jste párkrát použili bílý ocet, je pravděpodobné, že vaše oblečení bude cítit trochu kysele. Nyní je můžete následující den vyprat v běžném cyklu a použít prací prostředek a aviváž, abyste oblečení získali svěží a voňavou vůni.

U ručníků je zde článek o tom, jak odstranit zápach plísní z ručníků, který si můžete přečíst.

Tipy, jak chránit oblečení před plísní

Jakkoli to může znít jako klišé, prevence je vždy lepší než léčba a stejně tak je tomu i v případě plísní na oblečení. Zde je několik tipů, které můžete dodržovat, abyste ochránili své oblečení před plísní.

 • Odstranění vlhkosti – Plíseň se množí pouze tehdy, je-li přítomna vlhkost, proto udržujte oblečení co nejvíce suché.
 • Udržujte své špinavé oblečení daleko od čistého oblečení – Jelikož se plíseň živí špínou, vaše špinavé oblečení je náchylnější k růstu plísní. Proto je nezbytné ukládat prádlo mimo nenošené oblečení.
 • Zachovejte dobré proudění vzduchu – Vzhledem k tomu, že vaše oblečení je běžně uloženo ve vašich skříních společně s krabicemi od bot a dalšími úložnými prostory, proudění vzduchu uvnitř je omezené. Chcete-li zajistit dobré proudění vzduchu, můžete zkusit použít otevřené pletené koše a přihrádky.
 • Povolte trochu světla – Plíseň miluje tmavé oblasti. Proto pokud je to možné, použijte uvnitř energeticky účinnou a nízkowattovou žárovku.
 • Pravidelně čistěte své skříně – Pravidelné čištění zabrání usazování nečistot a umožní vám také zkontrolovat, zda vaše oblečení nevykazuje známky plísně. Po úklidu se snažte vpustit do šatníku čerstvý vzduch, byť jen na krátkou dobu, než věci vrátíte.
 • Další informace o tom, jak udržet vaše skříně bez plísní, najdete v tomto článku o tom, co způsobuje plísně ve skříních.

  Závěr

  Bohužel, stejně jako jakékoli jiné povrchy a věci, naše oblečení není v bezpečí před plísní. Dobrá věc je, že existuje mnoho způsobů, jak tomu předejít a jak se toho účinně zbavit.

  Nyní, když víte, jak odstranit plísňové skvrny z barevného oblečení, budete mít ten luxus obléknout se do zářivého oblečení bez plísní a svěže vonící.