Jak odstranit skvrny od plísně z koberce: 3 účinné způsoby

Hledáte kroky, jak odstranit skvrny od plísně z koberce? Drobné tmavě hnědé nebo černé kroužky jsou často prvními příznaky plísně na orientálním koberci.

Když se setkáte s plísní na koberci, jak pohodlně se můžete cítit? Není to přinejmenším nejpříjemnější zážitek.

Je to známka toho, že koberec je ve vlhkém prostředí. Plíseň se může rozšířit, pokud situaci neléčíte efektivně.

Nebojte se; plíseň z koberce odstraníte několika osvědčenými postupy! Zde jsou některé z nich, které vám pomohou.

Jak se zbavit skvrn od plísně na koberci

1. Odstraňte kobereček a přidejte noviny

Jako první krok vyjměte koberec z jeho aktuálního umístění a ujistěte se, že je na relativně suchém místě. Zvažte umístění koberce ven, pokud počasí dostatečně spolupracuje.

Měli byste si vzít koberec kolem postižené oblasti a veškeré vlhké nebo plesnivějící čalounění s ochrannou dýchací maskou. K sušení koberce a podlahy po dobu nejméně 48 hodin můžete použít ventilátory a odvlhčovače.

Umístěte jej na vyčištěnou plastovou fólii na místo, kam dopadá hodně slunečního světla. Připravte se na špatné počasí vytvořením přiměřené vnitřní atmosféry.

Aby podlaha zůstala čistá a suchá, rozložte na ni noviny a zapněte ventilátory. Odstraňte z koberce tolik plísní, kolik je potřeba, pomocí vysavače.

Vysavač můžete použít na obě strany koberce. Zabraňte šíření spor plísní tím, že vakuový sáček co nejdříve zlikvidujete.

Pro další návod, zde je návod, jak zjistit, zda je pod kobercem plíseň.

2. Použití spreje proti plísním

Poté můžete na koberec nastříkat sprej proti plísním, přičemž budete postupovat podle návodu k produktu. Je důležité koberec ze všech stran důkladně namočit.

Na podlahu můžete také nastříkat sprej proti plísním. Před důkladným opláchnutím nechte sprej proti plísním zaschnout.

Spory plísní nezabijete mýdlem a teplou vodou, takže budete potřebovat roztok proti plísním.

Použijte směs kyslíku, bělidla a vody k vytvrzení skvrn na ploše koberce po důkladném vysušení. Opakujte proces tolikrát, kolikrát je potřeba, abyste skvrny odstranili.

Aby bylo zajištěno, že mezi jednotlivými procesy bude vše důkladně suché, nechte ventilátor neustále spuštěný. Koberec můžete obnovit, když vše důkladně vyčistíte.

3. Smíchejte citronovou šťávu a sůl

Případně můžete skvrnu opatrně odstranit měkkým zubním kartáčkem. Směs můžete nalít do postižených oblastí smícháním citronové šťávy a soli.

Po 30 minutách směs jemně odstraňte kartáčem. Pomocí vysavače odstraňte případné zbytky.

Jakmile si připravíte octový roztok, přidejte lžičku mycího prostředku na nádobí bez zápachu a půl šálku vody.

Pomocí kartáče ji zcela a pečlivě vydrhněte, abyste odstranili skvrnu. Na postižené místo použijte čerstvý, suchý hadřík.

Poté počkejte, dokud koberec úplně nevyschne. Pokud skvrna přetrvává, opakujte tuto techniku.

Jako alternativu použijte jedlou sodu

Je možné použít jedlou sodu k vysušení koberce, pokud je v něm stále mokro. Tato technika je ideální, pokud prostředí koberce brání přirozenému vysychání.

Často se doporučuje použití jedlé sody, i když skvrny úplně odstraníte. Absorpční vlastnosti jedlé sody odstraní všechny zbývající pachy.

Po dobu až dvou dnů nechte jedlou sodu na koberci. Poté použijte vysavač, abyste se zbavili nepořádku.

Ujistěte se, že nepřijdete do kontaktu se spórami plísní. Při provádění tohoto úkolu doporučujeme používat rukavice, brýle a obličejovou masku.

Jak zabránit plísni na koberci

Plíseň se na orientálních kobercích nevyvíjí, pokud jsou udržovány v čistých a suchých podmínkách. Mějte na paměti, že ve vzduchu by nemělo být příliš mnoho vlhkosti.

V případě potřeby opravte jakékoli netěsnosti ve střeše nebo v potrubí. Jemné koberce mohou v některých místnostech vyžadovat klimatizační systémy nebo odvlhčovače, zejména ve vlhkých prostorách.

Poškozené koberce po infekci plísní pravidelně kontrolujte. Zvažte stanovení plánu pravidelných kontrol pro koberce.

Každý koberec je náchylný k plísni, ale dříve napadený koberec je náchylnější k opětovnému napadení.

Správnou údržbou můžete výrazně prodloužit životnost koberce. Ujistěte se, že jste odstranili koberec z vlhkého prostředí.

Pokud na koberec vylijete vodu nebo jakoukoli tekutinu, okamžitě ji odstraňte. Důkladně ji vyčistěte a udržujte v suchu na slunci.

Odborné čištění párou je jedinou technikou k odstranění takových skvrn z vláken koberce. Pokud výše uvedené postupy selžou, kontaktujte vyškoleného odborníka.

Pro další pomoc, zde je návod, jak vypadá plíseň na koberci.

Závěr

Pokud stále hledáte další způsoby, jak odstranit skvrny od plísně z koberce, protože problém stále přetrvává, zvažte možnost požádat odborníka o průvodce. Odborníci jsou jediní lidé, kteří vědí o růstu plísní, jejich likvidaci a prevenci.