Jak odstranit plíseň ze semiše: Efektivní průvodce v 6 krocích

Někdy se váš semiš může dostat do kontaktu s jakoukoli formou tekutiny; poté, co ji zanecháte, může růst plíseň. Jak tedy odstranit plíseň ze semiše?

Měli byste to vyhodit nebo zavolat na pomoc odborníka? Možná můžete začít čištěním plísně svépomocí.

Pokračujte ve čtení, abyste se mohli naučit, jak odstranit plíseň na semiši a pár tipů, jak se o něj vhodně starat.

Co je semiš?

Podle MasterClass je semiš druh kůže vyrobený ze spodní strany zvířecí kůže, což jí dodává měkký povrch. Semiš je ve srovnání s tradiční kůží jemnější a tenčí.

Vyrábí se z mnoha druhů srsti zvířat a je obvykle měkká a hladká, ale náchylná k poškození. Lze jej použít na nábytek, boty, tašky a bundy.

Definice plísně

Plíseň a plíseň se často zaměňují. Je to proto, že oba jsou běžné domácí houby, kterým se daří ve vlhkém a vlhkém prostředí.

Plíseň vypadá jako bílé až šedé skvrny a je prášková, suchá a plochá. Ve srovnání s plísní je snazší vyčistit plíseň, protože roste pouze na povrchu předmětů.

Voní nepříjemně, zatuchle a zemitě. Pro srovnání a seznámení se podívejte v tomto článku o tom, jak voní domácí plíseň.

Kroky při odstraňování plísní ze semiše

Vyčistit plíseň ze semiše je opravdu složité. Nemůžete používat agresivní chemikálie nebo čisticí prostředky, aniž by to ovlivnilo materiál.

Je dobře, že ve vaší kuchyni jsou některé, které můžete použít jako alternativu k čištění plísní. Podívejte se na následující kroky, které můžete provést:

Krok č. 1. Sušení na slunci

Začněte tím, že postižený materiál necháte hodinu ležet na slunci. Jen se ujistěte, že je slunečný den bez náznaku deště.

Krok č. 2. Štětec

Po osušení na slunci postižené místo jemně vydrhněte kartáčem. Vydrhněte co nejvíce plísní.

Pomocí vakua vysajte zbývající spory plísně. Pokud je to možné, dělejte to venku, abyste zabránili úniku spór plísní do rohů uvnitř vašeho domova.

Ujistěte se, že obsah vakuového sáčku řádně zlikvidujete.

Krok č. 3. Vazelína

Naneste malou část vazelíny na čistou látku. Použijte tuto látku k jemnému potření vazelíny na postiženou oblast vašeho semiše.

Krok č. 4. Tření alkoholu s vodou

Pro tento krok budete muset smíchat stejné části lihu a vody. Vezměte houbu a nechte ji sedět ve směsi, než ji vyždímejte, aby semiš příliš nenavlhl.

Použijte houbičku k potírání a lehkému kartáčování postižené oblasti. Provádějte to opakovaně, dokud již nebudou viditelné žádné plísňové porosty.

Krok č. 5. Absorbujte přebytečnou vodu

Chcete-li provést tento krok, připravte další sadu čistých látek. Umístěte jeden na povrch, kam budete pokládat semiš; použijte další k položení na semiš.

Zatlačte na horní hadřík a stáhněte přebytečnou vodu z materiálu. Pokračujte v tom, dokud nepřestane vytékat přebytečná voda.

Krok #6. Sušení

Po tom všem je čas semiš úplně vysušit. Můžete použít ventilátor nebo fén, ale ventilátoru trvá sušení materiálu déle.

Pokud jde o vysoušeč vlasů, nepoužívejte jej příliš blízko semiše, aby nedošlo k jeho poškození, a poté materiál opatrně vyvětrejte pomocí sušičky. Nechte sušičku projít materiálem a nenechte žádná nepokrytá místa.

Poté, co semiš důkladně zaschne, použijte kartáč na semiš, kterým přejedete povrch, abyste jej uklidili. Zubní kartáček může dělat svou práci, pokud nemáte semišový kartáček.

Nejlepší je okamžitě zasáhnout při pozorování růstu plísní, aby bylo snazší je vyčistit a došlo k menšímu poškození materiálu.

Péče o semiš

Chcete-li zabránit růstu plísní ve vašem semišu nebo prodloužit dobu jeho používání, musíte vědět, jak se o něj správně starat. Zde je několik rad, kterými se můžete řídit:

  • Nedovolte, aby se dostal do kontaktu s jakoukoli tekutinou.
  • Na semišové boty použijte voděodolný sprej. V tomto článku se dozvíte 10 nejlepších voděodolných sprejů na boty.
  • U zaschlých skvrn můžete k ošetření použít gumu na tužky nebo špetku bílého octa.
  • Po oblečení semišových věcí použijte čistý zubní kartáček k čištění nečistot a prachu.
  • Semišové předměty, které zrovna nepoužíváte, řádně skladujte. Můžete jej uchovávat v pytlích nebo krabicích.
  • Uchovávejte jej na místě se správnou ventilací vzduchu a osvětlením.
  • Používejte odvlhčovače tam, kde máte skladovací prostory.
  • Můžete také navštívit tento článek o tom, jak zabránit plísním ve skříních, kde najdete další informace.

    Závěr

    Už víte, jak odstranit plíseň ze semiše? Vědět, že to může být zachránce, a je to také dostupnější, než byste čekali.

    Se správnou péčí a znalostmi můžete prodloužit životnost vašich semišových věcí, aniž byste se museli stresovat tím, jak a kde začít. Semišové předměty jsou nějak choulostivé, ale vhodnými akcemi můžete zabránit poškození a používat je tak bezstarostně, jak byste měli.