Jak odstranit plíseň z vinylu: 4 faktory, na které si dát pozor

Prvním krokem, jak odstranit plíseň z vinylu, je jeho lehké umytí. Následující kroky budou probrány níže, takže čtěte až do konce!

Mold On Vinyl

Plísně jsou nepřekvapivě jedním z nejvíce nechtěných výrůstků ve vaší domácnosti. Mohou se dostat do čehokoli, protože spóry plísní jsou přenášeny vzduchem a usazují se na všem, co má vlhkost.

Chcete-li snížit své šance na růst plísní, může vám pomoci článek o vymýcení spor plísní.

Jak plíseň roste na vinylu?

Vinyl je obecně odolný materiál. To však neznamená, že vinyl není náchylný k plísním.

V této části článku budeme hovořit o důvodech, proč plísně rostou na vinylu. Tady jsou některé z nich:

1. Usazování nečistot

U vinylových obkladů je jedním z důvodů růstu plísní nahromaděné nečistoty. Nečistota je zdrojem potravy pro plísně a neudržovaný vinylový obklad je pro ně pozvánkou.

2. Nadměrná vlhkost

Poškození vlhkostí nebo vodou je hlavní příčinou růstu plísní. Ve skutečnosti se po poškození vodou očekává, že plíseň vyroste do 48 hodin nebo méně.

Náklady na sanaci plísní nejsou žádná sranda, ale také škody způsobené vodou. Pokud je to možné, podívejte se na své pojistné krytí a zjistěte, zda se vztahuje na opravy poškození vodou.

Zde je článek, který by byl vynikajícím příkladem zprávy o škodách způsobených vodou. Tento článek může být použit jako vodítko pro budoucí problémy s devastací vody.

3. Nedostatek slunečního světla

Do oblasti pod vinylovou podlahou nedopadá sluneční světlo, což ji činí náchylnou k růstu plísní. Plíseň miluje tmavá místa, ale nedaří se jim jen ve stínu.

Pro růst musí splňovat specifické podmínky. Vlhkost je většinou to poslední, co má být splněno.

4. Míza ze stromů

Tato příčina je specifická pro vinylové obklady. Potrava je jednou z podmínek pro růst plísní a šťávy ze stromů tento požadavek splňují.

Spolu s hromaděním nečistot jsou šťávy ze stromů dalším zdrojem potravy pro plísně.

Příznaky růstu plísní na vinylu

Je náročné vidět růst plísní na vinylových obkladech nebo pod vaší podlahou, protože nejsou přístupné. Jako na všem ostatním však na nich můžete zaznamenat známky plísně.

U vinylových obkladů jsou skvrny běžným znakem růstu plísní. Mohou vycházet z vedlejších kolejí a poté ovlivnit další venkovní povrchy, jako je obložení vaší budovy.

Pokud na svých venkovních stěnách vidíte černé skvrny, možná je čas provést kontrolu.

Vinylové podlahy jsou více na dosah. Vzhledem k tomu, že plíseň pod ní obvykle roste, než se objeví na povrchu, může chvíli trvat, než ji odhalí.

Neznepokojujte se však; existují prostředky k identifikaci plísní pod vinylovými podlahami. První je zatuchlý zápach.

Pokud zaznamenáte štiplavý zápach bez jakýchkoli známek viditelného růstu plísní, problém může být skrytý. To znamená, že problém může být pod vašimi vinylovými podlahovými deskami.

Chcete-li ověřit své podezření, možná budete muset sundat část podlahy a zkontrolovat ji. Pokud vidíte známky růstu plísní, zhodnoťte poškození a jednejte podle toho.

Pokud je růst plísní zvládnutelný, vypořádejte se s ním pomocí níže uvedených kroků pro odstranění plísní. Pokud je však znečištění plísní rozsáhlé, pak vám doporučujeme zavolat odborníka.

Jaké jsou účinky růstu plísní?

Než přistoupíme k odstraňování plísní, pojďme se podívat na nepříznivé účinky plísní. Plíseň ovlivňuje buď zdraví vaší rodiny, nebo strukturální integritu vašeho domu.

Obavy o zdraví sahají od alergií po závažnější příznaky, zejména u zranitelných skupin obyvatelstva. U dětí může dokonce vést k astmatu vyvolanému plísněmi.

Kromě zdravotních účinků může dlouhodobé vystavení plísním oslabit strukturální integritu vašeho domova. Může způsobit hnilobu dřevěných částí vašeho domova.

Proto by se problémy s plísněmi měly řešit co nejdříve.

Kroky při odstraňování plísní z vinylu

Tato část se zaměří na odstraňování plísní z vinylových obkladů, protože podlahy vyžadují více pozornosti. Bez ohledu na to, z jakého povrchu plíseň odstraňujete, nezapomeňte si nasadit ochranné pomůcky.

Krok č. 1. Pokud chcete začít s odstraňováním plísní z vinylových obkladů, jemně je omyjte zahradní hadicí. Jeho čištění by pomohlo zbavit se nově vytvořených nečistot.

Pokud plánujete použití tlakové myčky, ujistěte se, že se voda nedostane do štěrbin vinylové desky. V opačném případě by to vedlo k poškození vodou, což může mít za následek i růst plísní.

Krok č. 2. Dále si pořiďte čisticí roztok. Může být domácí nebo komerční.

V každém případě to musí fungovat. Důkladně vyčistěte celý obklad, abyste účinně eliminovali veškerý růst plísní.

Pracujte na malých plochách, zvláště pokud plánujete projít celou vinylovou obkladovou desku. Při ošetřování dílů nezapomeňte opláchnout a poté přejděte k další části.

Krok č. 3. Omyjte místa zasažená plísní, abyste odstranili skvrny. Lehce opláchněte obklady, abyste odstranili roztok a skvrny.

Nakonec nechte obklady zaschnout.

Závěr

Doufejme, že tento článek o tom, jak odstranit plíseň z vinylu, odpověděl na vaše otázky týkající se odstraňování plísní. Ujistěte se, že nosíte správné vybavení, protože to není snadný úkol!