Jak odstranit plíseň z překližky: 5 užitečných kroků pro domácí kutily

Narazili jste v poslední době na problém s plísní z překližky? Tento článek poskytne základní znalosti o tom, jak odstranit plíseň z překližky, a bude jistě velkým pomocníkem.

Kroky při odstraňování plísní z překližky

Každý druh dřeva je náchylný k napadení plísní. Ani pevné dřevěné podlahy nejsou osvobozeny od šíření plísní, pokud nejsou navrženy tak, aby se staly odolnými vůči sporům plísní.

Zde je jednoduchý návod na odstranění plísní z dřevěných podlah.

Když zaznamenáte růst plísní v nahromaděné překližce, doporučuje se odstranit napadené od ostatních, aby se zabránilo šíření spor plísní. Následně postižené místo důkladně očistěte, abyste zajistili odstranění.

Krok č. 1. Příprava

Před čímkoli jiným se musíte ujistit o svém zdraví a bezpečnosti. Připravte si osobní ochranné prostředky (OOP) a další čisticí materiály.

Při práci s plísní je nutné nosit rukavice, ochranné brýle, aby se vám spory nedostaly do očí, a respirátor. Pokud je to možné, noste pohodlné staré oblečení, protože budete používat bělidlo na hubení plísní.

Pokud chcete, aby se váš čas na čištění formy stal efektivním, připravte si všechny čisticí prostředky, které budete používat. Ujistěte se, že máte čisticí ubrousky, suchý hadřík, rozprašovač, kbelík s vodou a kartáč.

Krok č. 2. Metody čištění

Existuje několik metod, které můžete použít při čištění plísní na překližce – vysávání, hadicování, utírání a drhnutí.

Pokud máte doma vakuové zařízení, nejpohodlnějším způsobem by bylo vysátí formy na povrchu překližky. Přesto se doporučuje vyčistit vysátou oblast znovu, protože část plísní tam může zůstat i po vyčištění.

Dalším snadným způsobem odstranění plísní z překližky je opláchnutí vodou. Vše, co musíte udělat, je držet hadici a omýt postižená místa dostatečným tlakem.

Poté nechte překližku uschnout a je dobré jít. Formu můžete také otřít na povrchu překližky starým hadrem, abyste odstranili zbytky plísní.

Nakonec je vhodnou alternativou drhnutí postiženého povrchu překližky.

Krok č. 3. Zředěný roztok octa

Zředěný roztok octa je jednoduše směs vody a octa v poměru 1:1 a běžně se používá jako čisticí prostředek v domácnosti. Ocet má přirozené protiplísňové vlastnosti a má deodorační účinky na plísně.

Chcete-li aplikovat zředěný roztok octa, vložte roztok do rozprašovače a nastříkejte na plesnivá místa v překližce. Před opláchnutím nechte několik hodin nasáknout.

Krok č. 4. Bělení

Bělidlo je nejběžnější dezinfekční prostředek, který lze koupit v každém obchodě s potravinami. Žádný typ plísně nemůže odolat silnému účinku bělícího roztoku.

Pomocí štětce a starého hadru ponořte do roztoku bělidla a naneste na postižená místa překližky. Nechte bělidlo nasytit povrch překližky, aby se zabránilo šíření spór plísní.

Krok č. 5. Vodoodpudivá úprava

Po výše zmíněných krocích budete pravděpodobně chtít zabránit dalšímu růstu spor plísní. Naštěstí vaše starosti může zmírnit vodoodpudivá úprava.

Stačí jej nanést na ošetřenou plochu překližky a je připravena k leštění.

Nyní již znáte kroky při odstraňování plísní z překližky. Dejte nám tedy vědět více o plísni na překližce a o tom, co způsobuje invazi plísní.

Forma na překližce

Překližka se již dlouho používá jako alternativní materiál ve stavebnictví a strukturování. Vyrábí se z různých druhů dřevěných vláken a dalších dřevěných odpadních materiálů, které jsou v rámci výrobního procesu vázány chemickými přísadami.

Všichni víme, že překližka je druh kompozitního dřevěného materiálu, který se používá při strukturování příček, stropů, opláštění a dalších četných účelů. Vzhledem k tomu, že je kompozitní, je náchylný k rozkladu a napadení různými plísněmi.

Plíseň na překližce lze vidět v různých barvách, jako je černá, oranžová a žlutá.

Co způsobuje napadení překližky plísní?

Plísním se daří v oblastech, kde je vlhkost, organická hmota a kyslík. Spóry, které uvolňuje, mohou v určitých množstvích rychle růst, když se pohybují vzduchem.

Překližka je obvykle umístěna venku, a proto je vystavena dešti, vlhkosti a různým podmínkám, které by mohly šířit spory plísní. V případě, že je překližka již strukturovaná, může při nadměrné vlhkosti narůst ošklivé napadení plísní.

Tato nadměrná vlhkost může pocházet z netěsného potrubí nebo dešťových kapek. Také překližka, která se používá v podkroví a suterénu vašeho domu, je náchylná k růstu plísní kvůli nedostatečné ventilaci.

Proto je důležité pravidelně kontrolovat váš dům, zda tam nejsou netěsnosti a vlhká místa.

Závěr

Zamoření plísní je skutečně problém a zásadní téma, o kterém je třeba hovořit. Je to jako nezvaný host, který dělá problémy všem.

Udělejte vše pro to, abyste tento nepříjemný displej u vás doma vymýtili. Když se naučíte, jak odstranit plíseň z překližky, můžete provést nezbytné ošetření v závislosti na závažnosti napadení plísní.