Jak odstranit plíseň z papírových dokumentů: 3 efektivní kroky

Plíseň neprojevuje žádné slitování ani s našimi cennými knihami a dokumenty. Zde je návod, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů, které vám pomohou problém vyřešit.

Postupem času se ve vašich papírových dokumentech mohou množit plísně a plísně, zejména pokud jsou skladovány v oblastech s vysokou vlhkostí. Poté, co si všimnete níže uvedených znaků, musíte okamžitě zasáhnout, abyste si mohli uložit důležité dokumenty.

Příznaky plísní a plísní na papíře

Existuje několik znaků, na které si musíte dát pozor, abyste věděli, kdy se ve vašich papírových dokumentech začnou množit plísně a plísně. Tady nějaké jsou:

  • Stránky knih a sady dokumentů jsou podél okrajů slepené.
  • Píseň a plíseň mohou způsobit změnu barvy papírových dokumentů. Vytvářejí žloutnutí a hnědé nebo černé skvrny.
  • Papírové dokumenty páchnou zatuchlinou.
  • Viditelné známky plísně a plísní, konkrétně na hřbetu nebo přebalu knihy, zejména na knihách s přebaly vyrobenými z organických materiálů, jako je kůže

Jak se zbavit plísní v papírových dokumentech

Odstranění plísně z papíru vyžaduje větší péči, protože je náchylné k poškození. Stále to však můžete úspěšně provést podle následujících kroků:

Krok č. 1. Izolujte plesnivé stránky dokumentu

Při práci se sadou dokumentů izolujte poškozené stránky a uložte je na suché místo. Oddělte čisté papíry od těch s plísní. Nejlepší je to udělat venku.

Krok č. 2. Vysušte stránky plísní

Než přistoupíte k odstraňování plísní, ujistěte se, že jste stránky nejprve úplně vysušili. Můžete vzít nějaké papírové ručníky a umístit je mezi stránky knihy a pak je zavřete.

Ujistěte se, že jste knihu pevně přitiskli, aby papírové ručníky účinně absorbovaly přebytečnou vlhkost. Můžete také zkusit položit dokumenty naplocho na přímé sluneční světlo po dobu alespoň jedné hodiny.

Po úplném vysušení se plíseň změní na prášek, který bude snazší odstranit. Pomůže, když párkrát sušíte, abyste předešli pomačkání stránek.

Krok č. 3. Formičku vykartáčujte

Když jsou stránky suché a forma se změní na prášek, můžete ji snadno odstranit jednoduchým kartáčováním. Než to uděláte, používejte ochranné pomůcky, jako jsou bezpečnostní brýle, gumové rukavice a masku, abyste zabránili vdechnutí a kontaktu se spórami plísní.

Spóry plísní zůstávají chvíli ve vzduchu, takže je nezbytné se chránit. Chcete-li vědět více, můžete se podívat na tento článek o tom, jak dlouho zůstávají spory plísní ve vzduchu.

V oblasti, kde budete pracovat, můžete také rozložit kousky starých novin, abyste zabránili šíření plísně a snadno se čistili. Až budete mít vše připraveno, začněte formičku z podkladů otírat.

Když kartáčování nestačí, můžete zkusit použít hadřík s peroxidem vodíku, dostatečně navlhčený, aby na něm nezůstaly stopy žmolků. Pomocí toho jemně setřete zbývající plíseň.

Pokud jsou na ní přetrvávající viditelné skvrny, použijte další hadřík navlhčený zředěnou citronovou šťávou. Pomáhá odstraňovat skvrny.

Plátno je také důležité, stejně jako papírové dokumenty. Zde je článek, který si můžete přečíst, který vám pomůže při řešení plísní na plátně.

Odstranění zatuchlého zápachu z papíru poškozeného plísní

I po úspěšném odstranění plísně z vašich papírových dokumentů může zůstat zatuchlý zápach. Není to zrovna příjemná vůně, takže tady je pár způsobů, jak se jí zbavit.

Položte dokumenty na rovný povrch a posypte je mastkem. Nechte působit přes noc a poté prášek další den setřete.

Papírové dokumenty vložte do uzavřeného sáčku spolu s jedním nebo dvěma listy aviváže. Měňte listy každých 24 hodin a dělejte to den nebo dva.

Vložte papíry do hnědého papírového sáčku a dovnitř vložte kousky nepoužitého dřevěného uhlí zabalené do látky. Nechte působit alespoň den, dokud zápach nezmizí.

Do uzavřené nádoby nebo sáčku nasypte trochu jedlé sody a vložte dokumenty dovnitř. Jedlá soda je známá jako účinný prostředek při pohlcování nežádoucích pachů.

Prevence růstu plísní v papíru

Vlhkost je nejdůležitějším faktorem růstu plísní, bez ohledu na to, o jaký typ povrchu se jedná. Papírové dokumenty snadno absorbují vodu a jsou náchylné k poškození.

Zabránit tomu, aby se to stalo, je nejlepší způsob, jak s tím bojovat.

Chcete-li papír, jako jsou knihy, chránit před plísní, skladujte je na místech s dobrým prouděním vzduchu a nízkou vlhkostí. Neskladujte je ve skříních, sklepech nebo kdekoli v blízkosti vodního zdroje.

Pravidelné čištění a utírání prachu z knih a papírových dokumentů i jejich polic udělá také své. Doporučuje se také držet rostliny mimo vaši knihovnu nebo alespoň mimo police.

Závěr

Papírové dokumenty, zvláště ty nenahraditelné, vyžadují slušnou péči. Jsou náchylné k různým druhům poškození a růst plísní je jedním z nich.

Nyní, když víte, jak odstranit plíseň z papírových dokumentů, je jisté, že vaše vzácné kousky papíru budou žít déle. Pokud se vám však zdá, že se poškození vymklo z ruky a týká se dokumentů vysoké hodnoty, jako jsou artefakty, sbírkové předměty nebo dědictví, můžete při řešení tohoto problému požádat o odbornou pomoc.

Specialisté na restaurování dokumentů jsou vybaveni správnými technikami k uchování a opravě vašich dokumentů.