Jak odstranit plíseň z oblečení octem: 4 snadné kroky

Můžete použít zředěný nebo neředěný bílý ocet, když se naučíte, jak odstranit plíseň z oblečení pomocí octa. Namísto použití bělidla vás vyzýváme, abyste místo toho používali toto domácí koření.

Jeho použití si můžete ověřit v postupu odstraňování plísní níže.

Co je plíseň?

Plíseň je typický, ale nechtěný porost, který napadá většinu domácností. Má světlou barvu, takže ji lidé mylně považují za předchůdce plísně.

Plíseň je závažnější než plíseň, protože proniká předměty, které kontaminuje. Způsobuje také silné alergické reakce, zejména toxické plísně.

Přestože se jedná spíše o plíseň než o plíseň, může mít stále nepříznivé účinky. Může vést k podráždění kůže a mírným respiračním symptomům.

Existují také dva druhy plísní a liší se svou strukturou. Jedním je padlí a druhým padlí.

O tom, co způsobuje plíseň, se dozvíte v odkazovaném článku. Pokud vás více zajímá padlí, pak zde je návod, jak se zbavit padlí na rostlinách konopí.

Jak se na oblečení množí plísně?

Na oděvech dochází k růstu plísní stejně jako u tkanin, když jsou skladovány na místě s vysokou vlhkostí a malým nebo žádným větráním. Vzhledem k tomu, že je ve vzduchu vysoká hladina vlhkosti, materiál se snaží část z ní absorbovat, čímž je zranitelný vůči spórám plísní.

Jejich náchylnost ke spórám se zvyšuje, protože se nemohou samy vyschnout kvůli nedostatečnému proudění vzduchu.

Přestože se plíseň běžně stává obětí rostlin, obětí se jim může stát i oblečení vyrobené z přírodních vláken. Výrobky z tkaných textilií a bavlny jsou náchylnější k plísním než syntetické tkaniny.

To by vás však nemělo odradit od používání přírodních látek. Očekáváme však, že se o ně budete lépe starat kvůli jejich zranitelnosti vůči plísním.

Kromě vysoké úrovně vlhkosti mohou oděvy s nahromaděnými nečistotami nebo prachem také vyvolávat spóry plísní. Je to proto, že nahromadění slouží jako zdroj potravy pro houby a udržuje jejich růst.

Kroky při odstraňování plísní z oblečení pomocí octa

Před zahájením procesu odstraňování plísní musíte nejprve opravit příčinu růstu plísní. To je nezbytné, protože pokud máte stále poškození vodou, najdete na oblečení další sadu plísní, pokud se tomu nebudete věnovat.

Každopádně poté, co odstraníte příčinu plísní a samotné houby, použití octa pomůže zabránit budoucímu růstu. Zde jsou kroky, jak pomocí octa odstranit plíseň na oblečení.

Krok č. 1. Oblečení předem ošetřete

Vzhledem k tomu, že bělidlo může být příliš drsné na to, aby se dalo použít na tkaniny, je ocet bezpečnější volbou. Pokud máte na oblečení výraznou skvrnu, můžete ocet nanést přímo na materiál.

Pokud je na vás vůně příliš, můžete si její šálek naředit v kbelíku s vodou.

Krok č. 2. Naneste předúpravu na látku

Můžete použít zředěný ocet a oblečení do něj ponořit. Během toho si místo třete čistým zubním kartáčkem (můžete použít starý).

Tření by pomohlo uvolnit spory plísní a zabít je roztokem.

Krok č. 3. Perte na vysokou teplotu

Plíseň může přežít teplou vodu, ale horké mytí by ji zabilo. Než budete pokračovat v tomto kroku praní, ujistěte se, že to vaše oděvy vydrží.

Zkontrolujte štítky s údržbou a pokud jsou v pořádku, vložte je do stroje a použijte prostředek na odstraňování skvrn.

Krok č. 4. Sušení na vzduchu

Po vyprání oblečení musíte pořádně vysušit, aby na něm plíseň neměla šanci znovu vyrůst.

Pro zápach plísně

Ocet je také účinný při odstraňování plísní, neuvěřitelně odolných. Stačí získat plný šálek bílého octa a nalít ho do pračky spolu s prádlem kontaminovaným plísní.

Na oblečení s jemným zápachem použijte ocet jako aviváž. Přidejte jej během máchacího cyklu, kdy bylo prádlo právě napuštěno pracím prostředkem.

Po umytí je zkontrolujte a podle potřeby znovu vyperte.

Další alternativy octa zabíjející plísně

Pokud vám zápach octa tolik vadí, můžete místo něj použít jedlou sodu. Je účinnou alternativou octa, ale lze jej použít i s domácím kořením.

Při použití jedlé sody přidejte šálek a smíchejte s mycím prostředkem. Poté spusťte cyklus s nejteplejší vodou, kterou vaše oblečení zvládne.

Poté oděvy zkontrolujte, zda je plíseň pryč. Pokud ne, opakujte kroky a poté je vysušte

Tipy pro prevenci plísní

Jak víte, plíseň roste za určitých podmínek; takže abyste zabránili jeho růstu, musíte kontrolovat kritéria, která vyžaduje k rozvoji.

Udržujte svou domácnost v bezpečí před poškozením vodou údržbou potrubních systémů a střechy. Zajistěte, aby vaše skladovací prostory jednou za čas proudily vzduchem a aby se v nich nehromadil prach.

Tyto jednoduché způsoby správy domácnosti vám mohou dlouhodobě pomoci.

Závěr

Sdíleli jsme s vámi, jak odstranit plíseň z oblečení pomocí octa. Pokud by to nestačilo, přidali jsme alternativu k octu.

Nakonec jsme přidali příčiny a způsoby, jak můžete zabránit růstu plísní, abyste dokončili proces odstraňování plísní.