Jak odstranit plíseň z nádobí: Snadný průvodce kuchyní ve 3 krocích

Naše jídla jsou jediná věc, kterou chceme mít vždy čerstvé a čisté, a přesto je „jak odstranit plíseň z nádobí“ jedním z nejvyhledávanějších dotazů na internetu. Spolu s tím je popularita vyhledávání, zda je jídlo, jako je chléb, stále bezpečné, pokud už tam byly plísně, kterým se budeme věnovat zde.

Jídlo je tak trochu oblíbeným místem plísní k růstu a rozmnožování – ještě více, když ve dřezu nebo myčce zůstane nádobí se správným množstvím zbytků. Pro plísně je relativně snadné založit kolonii v naší potravě, protože zdroje, které potřebují, jsou běžně již přítomny ve své použitelné formě s dostatkem vlhkosti.

Plísně tedy také milují jídlo a nyní se mohou podávat i k vašim pokrmům. Pojďme rovnou k tomu, jak je můžete odstranit a jak bezpečná budou jídla ve stejném nádobí poté, co vyčistíte formu.

Postup při odstraňování plísní z nádobí

Plísně se množí a šíří do různých oblastí pomocí svých spór, které mohou být přenášeny vzduchem. Vzhledem k tomu, že na nádobí je již vlhkost, aby mohly spóry plísní začít, a nyní, když jsou již přítomny kolonie plísní, zde jsou kroky k jejich úspěšnému odstranění.

Krok č. 1. Příprava

Za prvé, při řešení těchto druhů úkolů, zejména tam, kde jsou spojena zdravotní rizika, musíte být připraveni na vše, co byste mohli potřebovat. Mít připravená bezpečnostní opatření je jednou z nejdůležitějších věcí při přípravě.

Protože budete mít co do činění s plesnivým nádobím, kde plísně mohou způsobovat alergie a nemoci, vybavení bezpečnostními zařízeními vás nikdy nemůže držet v nevýhodné pozici. Začněte nosit masku, která dokáže filtrovat plísně a jejich spory, protože ty mohou začít létat, jakmile přemístíte nádobí.

Na bělidlo si později dopřejte také dobře padnoucí rukavice, nejlépe gumové, abyste si nespálili kůži. Je to také ochranná vrstva proti pozdějším vyrážkám, pokud jste alergičtí na plísně.

Nejen, že musíte připravit a vybavit svá bezpečnostní zařízení, ale také připravit své čisticí nástroje. Mít ji předem připravenou vám může ušetřit nepořádek při čištění plesnivého nádobí.

Připravte si také prostor, kde byste čistili nádobí, od plísní. Pokud budete pracovat na kuchyňském dřezu, doporučuje se otevřít blízké okno, aby mohl vzduch v místnosti dostatečně cirkulovat, aby spory plísní a chemické výpary nezůstávaly ve vašem kuchyňském dřezu stagnovat.

Pokud byste ho chtěli vzít ven, může to být také dobrá volba. Trocha slunečního záření může také pomoci zabránit šíření spor plísní.

Pro svůj čisticí roztok můžete vyzkoušet různé typy, pokud má vlastnosti zabíjející plísně. Jedním z široce používaných čisticích roztoků je bělidlo.

Při použití bělidla jako čisticího prostředku buďte velmi opatrní, protože je to žíravá kapalina, která může znečistit povrchy. Některé z přírodních látek, které vám mohou pomoci při odstraňování plísní, jsou ocet, jedlá soda a prostředek na mytí nádobí, který se může také ukázat jako užitečný.

Krok č. 2. Namočte do roztoku

Naplňte plesnivé nádobí svým čisticím roztokem.

K aplikaci roztoku použijte lahvičku s rozprašovačem. Před opláchnutím nechte čisticí roztok nějakou dobu působit, aby účinně zabil všechny zbytky plísní ve vašem nádobí.

Krok č. 3. Opláchněte a osušte

Po nanesení roztoku a zničení kolonie plísní můžete nyní přistoupit k opláchnutí nádobí a odstranění všech zbytků kolonie plísní. Talíře nejprve opláchněte horkou vodou a poté je znovu umyjte mýdlem na nádobí, abyste účinně odstranili čisticí roztok, který jste použili.

Po umytí nádobí ještě jednou opláchněte a vytřete do sucha nebo do sucha na vzduchu. Kromě vašeho nádobí, zde je návod, jak zabránit plísni v chladničce, abyste podpořili prevenci plísní.

Je lepší vyhazovat formované nádobí?

Jídelní náčiní, zvláště to, co máme doma, se jen málokdy vyrábí na jedno použití. Nádobí opravdu nemusíte vyhazovat jen proto, že se do něj dostaly nějaké plísně.

Nádobí sice hraje významnou roli v bezpečnosti vašich pokrmů, ale po plísni se již obvykle nestává nepoužitelným.

Pokud takové nádobí řádně umyjete, použijete nějaký roztok, který zabíjí a zabrání plísním, a dezinfikujete své věci, měli byste být v pořádku. Pokud chcete spolehlivější čištění, měli byste po umytí nádobí zahřát.

Jedno z nejlepších sušících zařízení je takové, které současně aplikuje vysoký tlak a teplotu, ale ujistěte se, že vaše nádobí přežije, aniž by se rozbilo na sto kusů.

Ujistěte se, že ve svém domě vždy zamete nepovšimnuté a neumyté nádobí, než začne chytat spory plísní a získávat kolonie. Zde je článek o tom, co způsobuje plísně v bytech, pokud chcete maximalizovat čištění plísní.

Závěr

Nyní, když jsme pochopili, jak odstranit plíseň z nádobí, je na čase, abyste proti plísni zasáhli. Pamatujte, že pokud budete vlhkost a vše, co je pro plíseň rozložitelné, udržovat pryč, nebudou se šířit uvnitř vašeho domova.