Jak odstranit plíseň z matrace z paměťové pěny: 7 snadných kroků

Vědět, jak odstranit plíseň z matrace z paměťové pěny, vám pomůže vyčistit postel, aniž byste poškodili pěnu uvnitř. Postup je jednoduchý: vysajte lůžko, namydlete plesnivé místo, opláchněte, osušte a naneste jedlou sodu.

I když je tento proces snadný, je třeba zvážit řadu věcí, protože jeden špatný pohyb může způsobit poškození pěny. Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše, co je třeba vědět o odstraňování plísní z matrace s paměťovou pěnou.

Postup odstranění plísně z matrace z paměťové pěny

Krok č. 1. Připravte si materiály

Ne všichni výrobci vyrábějí matrace z paměťové pěny stejně. Nejlepší by bylo přečíst si příručku nebo manuál domácí péče o matraci, abyste věděli, co dělat a čeho se při čištění vyvarovat.

Obecně byste se však při čištění paměťové pěny měli vyvarovat používání agresivních chemikálií a velké vlhkosti.

Než začnete matraci čistit, musíte si připravit potřebné vybavení. Na čištění materiálů budete potřebovat vysavač, houbu, dva kusy hadříku, mýdlo na nádobí a jedlou sodu.

Vzhledem k tomu, že plísně mohou mít nepříznivé účinky na zdraví, bylo by nejlepší, kdybyste nosili osobní ochranné prostředky. Pokud pracujete na plísni bez ochrany, můžete zaznamenat mírné příznaky, jako je rýma, až po vážnější účinky, jako je nevolnost, sípání a další intenzivní reakce.

Přinejmenším byste měli nosit filtrovanou obličejovou masku nebo respirátor a pár rukavic. Brýle mohou také pomoci zabránit vnikání spór do vašich očí a chránit je před podrážděním.

Maska, kterou nosíte, závisí na tom, jak dlouho se u plísně zdržíte. Pokud máte k čištění více věcí a budete vystaveni spórám celé hodiny, přečtěte si tento článek a zjistěte, jaký typ respirátoru budete na plísně potřebovat.

Krok č. 2. Odstraňte prostěradla

Dalším krokem by bylo sundat si prostěradla. Listy byste měli uložit do pytle na odpadky a zalepit je, dokud nebudete připraveni plíseň umýt.

Tento akt by zabránil šíření spór plísní připojených k vašim listům.

Krok č. 3. Vysajte povrch

Nyní, když je plíseň na vaší matraci odhalena, měli byste si pořídit vysavač s filtrem na čalounění a pokrýt celý povrch. Pokud vysáváte celý povrch, zajistíte, že většina, ne-li všechny spory plísní budou odstraněny a už se nevrátí.

Po dokončení vysávání by bylo nejlepší umístit vakuový sáček do sáčku na odpadky a pevně jej uzavřít, aby se zabránilo šíření spór.

Krok č. 4. Namydlete plesnivé místo

Když jsou spory pryč, můžete místo zasažené plísní důkladně vyčistit.

Dejte dvě polévkové lžíce jemného mýdla na nádobí do galonu vody. Roztok míchejte, dokud se nevytvoří mýdlová pěna.

Ponořte houbu pouze do pěny a houbou a setřete formu. Prostředek na mytí nádobí pomůže zabít houbu a odstranit všechny spóry, které jsou k ní připojeny.

Kromě prostředku na mytí nádobí můžete také použít roztok vody a bílého octa k likvidaci plísně přichycené na vaší matraci. Nejlepší by bylo vyhnout se navlhčení nebo použití drsných chemikálií na matraci z paměťové pěny, protože pěna snadno absorbuje vodu a poškodí ji.

Krok č. 5. Opláchněte blotováním

Po namydlení byste měli získat čistý kus hadříku, ponořit ho do vody a vyždímat co nejvíce přebytečné vlhkosti. Otřete a osušte namydlenou oblast, abyste odstranili pěnu.

Krok #6. Osušte oblast

Nyní, když je oblast čistá, měli byste použít svůj druhý čistý kus látky a natřít jím mokrou oblast. Tento akt absorbuje co nejvíce vody.

Poté můžete použít elektrický ventilátor nebo odvlhčovač, který pomůže urychlit proces sušení. Případně můžete také otevřít okno a vpustit dovnitř čerstvý vzduch, který pomůže vysušit matraci z paměťové pěny.

Krok č. 7. Posypeme jedlou sodou

Nyní, když je oblast čistá a suchá, měli byste celou matraci z paměťové pěny posypat jedlou sodou. Jedlá soda uvede všechny zbývající plísně do alkalického prostředí, které je pro plísně smrtící, a zabije je.

Jedlá soda také slouží jako deodorant, který odstraní veškerý zápach plísní a vaše postel provoní čistou a svěžestí. Nechte jedlou sodu několik hodin odležet na matraci.

Po uplynutí dostatečné doby byste měli matraci důkladně vysát, abyste se zbavili veškeré jedlé sody. Poté můžete položit nové povlečení a užívat si čistou postel bez plísní.

Po vyčištění matrace byste měli dávat pozor na své okolí pro případ, že by se plíseň znovu objevila nebo se objevila někde jinde. Abychom vám pomohli najít růst plísní, přečtěte si tento užitečný článek o tom, jak hledat příznaky plísní ve vašem bytě.

Závěr

Spory plísní jsou všude, což znamená, že za správných okolností mohou růst téměř kdekoli. S ohledem na tuto skutečnost se znalost, jak odstranit plíseň z matrace z paměťové pěny, stává základní znalostí.

Pomocí jednoduché sedmikrokové metody zahrnující vysávání, mytí, oplachování a sušení můžete pomoci vyčistit vaši postel a zároveň ji zachovat použitelnou po mnoho let.