Jak odstranit plíseň z hrubého řezaného dřeva: 5 jednoduchých kroků pro kutily

Není třeba se bát plísně. Vše, co potřebujete, je dokonalý průvodce krok za krokem, jak odstranit plíseň z hrubě řezaného dřeva.

Plíseň pro domácnost může začít v jedné nebo dvou malých skvrnách. Často se jim nevěnuje tolik pozornosti, protože jsou považováni za neškodné.

Odborníci se bohužel shodnou, že tyto napadající spory mohou způsobit zdravotní problémy. Buďte pyšní a nechte se překvapit tímto jednoduchým hackem, protože řešení pro čištění si můžete vyrobit sami!

Mluvte o tom, že ušetříte spoustu haléřů, abyste předešli zdravotním rizikům. Odstranění plísní je jedna věc, ale trvalé zabíjení plísní je absolutní úleva.

Co je to hrubě řezané dřevo?

S největší pravděpodobností jste vzdělaní podle toho, co je řezivo, ze kterého je odvozeno hrubě řezané dřevo. Hrubé dřevo je také známé jako drsné řezivo. Je relativně levnější než většina druhů dřeva, protože je neošetřený.

V interiérovém designu se používá pro svou rustikální a venkovskou atmosféru. Na druhé straně jej dodavatelé používají k podpoře nosníků, vzhledem k jejich tuhé povaze.

Hrubé nařezané dřevo se nařeže na prkna, a protože je nevytvrzené, nese s sebou velkou vlhkost. To znamená, že je citlivý na plísně a plísně.

Boj s různými typy plísní

Jak prozkoumala Agentura pro ochranu životního prostředí, zdravotníci čelí nové výzvě v souvislosti s SBS nebo syndromem nemocné budovy. Studie v Evropě zjistily, že lidé tráví 90% času uvnitř. Koncentrace znečišťujících látek ve vzduchu v interiéru se projevuje zhoršujícím se zdravotním stavem.

Jedním z důvodů je napadení plísní. Ačkoli se to může zdát jako menší nepříjemnost, přítomnost plísní je nezdravá, zejména pro kojence a starší osoby. Zde je několik vnitřních forem, na které je třeba dávat pozor:

  • Cladosporium – je to nejběžnější forma, která se vyskytuje ve venkovním i vnitřním prostředí. Alergické reakce jsou vyvolány, protože jejich mykotoxiny jsou výraznější. Daří se mu vegetací a vlhkým dřevem.
  • Penicillium – často se nachází v rozkládajících se materiálech, jako je ovoce a zelenina. Má nazelenalý vzhled a má práškovou strukturu. Mezi zdravotní příznaky patří bolest hlavy, svědění a slzení očí.
  • Stachybotrys – Můžete se okamžitě naučit, jak identifikovat černé plísně. O tomto druhu plísně je známo, že je toxický. Může způsobit dýchací potíže a příznaky podobné chřipce.

Klíčové kroky k záchraně dřeva z plísní

Krok č. 1. Oblečte si ochranný oděv

Je skvělé být někdy nazýván úhledným podivínem, když je vaší jedinou starostí bezpečnost. Nasaďte si ochranný oděv proti odolným částicím vzduchu, které by vám mohly způsobit onemocnění. Jednoduchá lékařská obličejová maska ​​N-95, rukavice a ochranné brýle to zvládnou.

Jak navrhuje EPA, majitelé domů by měli vědět, jak předcházet zdravotním následkům tím, že se o sebe budou starat. Spóry plísní jsou mikroskopické a při náhodném vdechnutí jsou nebezpečné.

Pokud jsou formy překvapivě těžko kvantifikovatelné, není na škodu nosit obleky Tyvek. Stará košile s dlouhým rukávem a elegantní kalhoty prostě nestačí.

Krok č. 2. Zkontrolujte oblast

Většina společností zabývajících se kontrolou plísní vám řekne, abyste se poradili s jejich službami, ale nebudete je hned potřebovat. Pokud vidíte viditelné známky plísně, dalším krokem je zbavit se jí.

Pokud stále cítíte pochybnosti o kontextu formy, je zde několik situací, kdy byste měli dřevo dále zkontrolovat.

  • Hustý zápach, který nemůžete najít
  • Alergické reakce
  • Nízká kvalita vzduchu

Pokud se u vás doma vyskytuje plíseň, můžete se kdykoli obrátit na odborníka, aby byl pozitivní.

Krok č. 3. Vysajte části zamořené plísní

Vysáváme naše pokoje, abychom je udrželi čisté. Hromadění prachu a špíny není ve vašem domě cizí, a tak jej odstraníte. Z dohledu, z mysli, že?

Totéž platí pro napadení plísněmi. Slušný lékař jménem Dr. Daniel Bernazzani vysvětluje, že by měl být použit konkrétní vysavač.

HEPA nebo vysoce účinné částicové vzduchem filtrované vysavače jsou nejlepší pro úkoly při sanaci plísní. Tento typ filtru údajně dokáže vyčistit až 99,97% prachových částic, pylu, bakterií a plísní.

Krok č. 4. Vyberte správný čisticí prostředek

Prostředky ničící plísně obsahují bělidlo. Naštěstí většina domácností má bělidlo pro domácnost, které používá na praní. Spravedlivé varování však nemíchejte bělidlo s čpavkem.

Tato směs je toxická a může představovat vážné zdravotní problémy. Místo toho smíchejte kbelík vody a jeden šálek bělidla. Dobře promíchejte, dokud se nespojí.

Pořiďte si čisticí kartáček a namočte do roztoku. Hrubě řezané dřevo dobře kartáčujte, dokud forma již není viditelná.

Další čisticí pomůckou, kterou byste měli vyzkoušet, je čistý bílý destilovaný ocet. Láskavě vložte do rozprašovače a nastříkejte přímo do dřeva. Bakterie ve formě se díky kyselině rozpadnou.

Krok č. 5. Pískujte to

Před broušením se ujistěte, že je dřevo suché. V tomto kroku již byly spory odstraněny. V některých případech je však plíseň tvrdohlavá a nelze ji zničit kartáčováním.

Použijte brusný papír o zrnitosti 220 a dřevo obrouste, dokud plíseň nezmizí. Broušení dřeva jej také uvede do lepšího stavu.

Zabraňte návratu plísní

Formu můžete odstranit, než se začne vracet. Udržujte vlhkost v domě co nejnižší.

Plísním se daří v teplém prostředí. Dřevo můžete také vyčistit alespoň jednou za měsíc, aby se v něm znovu nehromadila špína.

Závěr

Sanace hrubě řezaného dřeva z forem je náročný úkol. Pokud budete postupovat podle výše uvedených kroků, můžete mít bezpečný domov bez alergenů. Doufáme, že jste byli poučeni o tom, jak odstranit plíseň z hrubě řezaného dřeva!